Parateorisi

1.5 Milyarlık Para Aklanması
Yazar: -30 Eylül 2019
145

1.5 Milyarlık Para Aklanması

Kripto para firmalarında yaşanmakta olan hırsızlık sorunları ilgili yeni bir dedektif ve ekip ile araştırma yapıldı. Araştırmacıların açıklamış olduğu sonuçlara göre bu yıl içinde bulunan kripto para piyasasından çalınmıştı. Çalınmış olan toplam para ve geçmiş olduğumuz yıla kıyasla biraz daha fazla yüksektir. Veri güvenlik firmalarından CipherTrace ve ekibi tarafından araştırmalar yapıldı. Yapılmakta olan araştırma da kripto paraların yasal olmayan kullanımlarından dolayı para aklama sorunlarına benzer işleri de incelemektedir.

Para Aklama Rekoru

CipherTrace ve ekibi tarafından yayınlanmış olan detaylara göre ise bu yıl içerisindeki kripto paraların üzerindeki 761 milyon dolarlık değerlerinde para aklanması yapıldı.

Geçmiş olduğumuz yılların genellerinde buna benzer miktarlarda olan 266 milyon dolarlık bir para civarlarında olduğunu düşünecek olursak ki eğer aradaki fark açık bir şekilde anlaşılmaktadır.  Ama daha 2018’in sonunu görmediğimizden de hatırlamamız gerekmektedir. CipherTrace’in şirketinin CEO’su olarak çalışmakta olan Dave Jeans’e göre bu yılın sonlarına doğru geldiğimizde kripto paraların üzerinden toplu bir şekilde 1.5 milyar dolar para aklanmış olacakmış. Jeans buna benzer yorumlarındaki değişmeleri mevcut oranlarda arttırmayı denemektedir.

Anti-Phishing Working Başkanı Jevans’ın Yorumu

“Kripto para fiyatlarını aklama sorunlarından biri 2018 yılındaki şuan da bulunmakta olan dönemine kadar çok ciddi bir şekilde artma görülmeye devam etmektedir. 2017 yılını şimdiye kadar üçe katlamış durumlardayızdır. Daha bu yılın yarısındaki zamanları da sayılabiliriz.”

Kripto Para Borsasının Saldırısı

Kripto para firmasının son derecede tehlikede olabildiği konusundaki konuşmaları bilmekteyiz. Buna benzemekte olan tehlikelerin ne kadar büyük bir şekilde olabileceğini de bunlardan birkaç yıl önce gelişen ve Mt. Gox’a yapılmakta olan saldırılarla görülmüştür. Yakın zamanlarda bulunan Bithumb ve Coinrail’na benzemekte olan Güney Kore merkezlerinden piyasalarla birlikte de sırasıyla 30 milyon dolarlık ve 40 milyon dolarlık para civarındaki değerlerinden saldırılara uğramalara maruz kalmışdır. Japonya merkezi olan Coincheck piyasası olarak bulunmakta olan ve Ocak aylarındaki 500 milyon dolarlık değerlerinin içerisinden bir saldırıya uğrayarak bazı kurbanlar can vermiştir ve aynı zamanda ki yanlış yoldan gitmişti.

 

 
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ