Parateorisi

ABD’de İş Nasıl Bulunur?
Yazar: -17 Ekim 2019
216

Amerika’da yerleşip, ikametgah edeceğiniz alan belirli ise, şehrinizin gazetesi üzerinden çıkan iş ilanları ile iş aramanızı tavsiye edebiliriz.

Gazete ilanı ile nasıl iş bulunur?Büyük gazetelerde, özellikle hafta sonunda çıkabilecek iş ilanlarını takip etmenizi önerebiliriz. Bunun haricinde gazeteleri internet siteleri üzerinden iş arama kısmından da erişebilirsiniz.


Geçici iş bulma ajansları ile nasıl iş bulunur?


Amerika’ya gittiğinizde yeni bir kariyer için bir adımda bulunduğunuzda ya da mezun olmanızın ardından iş imkanlarına göz attığınızda geçici iş bulma ajansları ile karşılaşabilirsiniz.


Şirketler geçici, belirli zaman aralıklarında personel konusunda ihtiyaç duyduklarına iş bulma ajanslarına başvurur. Ajans ise istenen nitelikleki insanları belirleyerek onları işe davet eder. Bu geçici olarak işyerinde çalışırsanız herhangi bir bünye içerisinde kalıcı olmadığınızı da belirtmekte fayda var. 
Bu geçici görevler genel olarak bir gün ya da daha kısa sürebilir. Bazı durumlarda ise geçici bir şekilde işe başlayanlar çalışmış olduğu yerlerde işe alınabilir ve kariyer sahibi olabilirler.


ABD’deki iş hayatının özellikleri nedir?


Amerika’daki iş hayatı özelliklerine bakacak olursak şöyle açıklayabiliriz;
Oldukça güçlü bir ekonomi ve sosyal yaşama sahip bir ülke konumundadır ve işgücü piyasasındaki en büyük şeyin rekabet olduğunu söyleyebiliriz. Rekabetçilik ve sürekli bir şekilde gelişim göstermek, firmanızın sizden beklemiş olduğu en önemli özelliktir.


Amerika iş hayatında genel olarak gençlik ve dinamiklik aranır. Bu sebepten ötürü her ne kadar genç olsanız da, göstermiş olduğunuz azim ve hırs, sizi kısa bir sürede yükseltebilir.
Her ne kadar özel hayat oldukça rahat bir yaşam stiline sahip olsalar da Amerikalıların iş ahlakı oldukça geniştir.
Amerikalılar oldukça fazla çalışır ve normalden çok daha az tatil yaparlar. Hatta eğer gerekli olduğunu düşünürler ise haftasonu tatillerinden bile feragat edebilirler. Sizden de aynı şekilde özveri beklenir.


Amerika’daki maaş koşullarına baktığımızda, diğer Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha yüksek olduğunu belirtebiliriz. Özellikle mesai ve diğer yan ödemelerin oldukça fazla miktarda olmasıi bu artışı yaşatır. Ücretler ve bununla ilgili kanun düzenlemeleri, her eyalette farklı olabilir.
Amerika iş kanunlarında herhangi bir sınıf, din, ırk, yaş, cinsiyet  gibi ayrılıkları kesin bir şekilde yasaklar.


İşten çıkarılma gibi bir durumda işveren, işçiye belli bir zaman öncesinden işi sonlandıracağını söylemesinden başka herhangi bir sorumluluk taşımaz. Bu süre kanudan 60 gündür.
Amerika’da yeni gelişme gösteren bir diğer kavram ise evde çalışma stilidir. Bugün Amerikan bir çok kişi evinden dışarı çıkmaya gerek kalmadan, herhangi bir ofise gitmeye gerek kalmadan çalışmakta. İşveren kişiler için de oldukça avantajlı olaran bu seçenek, maliyet konusunda iyi bir tasarruf sağlar.


Green Card sahibi olmanın Amerika’ da çalışmada sağladığı avantajlar nelerdir?


Green card sahibi olmak demek, Amerika sınırları içinde ömür boyunca oturmak ve çalışma hakkı elde etmek demektir. Greecard ile Sosyal Güvenlik numarası elde edersiniz ve bu hakla beraber;
Amerika sınırlarında hem devlette hem de özel sektör içinde çalışma imkanına erişirsiniz.
Mesleğiniz ya da başka bir iş dalında çalışabilir, dilerseniz kendi işinizim patronu olabilirsiniz.
Bunların haricinde greencard sahibi kişiler, 21 yaşından daha küçükse otomatik olarak aynı haklardan faydalanabilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. hakan özdemir dedi ki:

    Amerikada yaşamak bir çok kişinin hayali. Bende gerçekten Amerika gibi bir ülkede yaşamak isterdim. Ama “konfor alanı dışına çıkmak” deyimi tamda bu noktada devreye giriyor. Konfor alanı dışına çıkabilenler başarıya ulaşırken konfor alanını terk edemeyen kişiler maalesef yerinde saymaya devam ediyor.

BİR YORUM YAZ