Parateorisi

Almanya 2. El Araba Raporu
Yazar: -18 Şubat 2020
117

İkinci el arabalar on yıl içinde yüzde 42 daha pahalı hale geldi. Bu aynı zamanda SUV trendinden kaynaklanıyor. Düşük gelirli insanlar yakında bir araba alamaz mı?

Yeni tescil edilmiş arabalar büyüyor, ağırlaşıyor ve motorları güçleniyor. Yeni teknolojiler motorları daha güçlü ve verimli hale getiriyor, ancak bunun bir bedeli var. Ayrıca yeni destek sistemleri , daha iyi ışık ve daha kapsamlı egzoz gazı temizleme yardım otomobilleri daha pahalı hale geldiğini. Deutsche Automobil Treuhand’ın (DAT) raporuna göre, geçen yıl Almanlar yeni bir araba için ortalama 33.580 avro ödedi . Fiyat on yılda yüzde 30 arttı. kullanılmış araba aynı dönemde yüzde 42 artışla 12.470 avroya yükseldi.

Ancak bu rakamlardan, yeni araba fiyatlarının kullanılmış araba fiyatlarından daha hızlı arttığı sonucuna varılamaz. Çalışma için DAT sadece özel kullanıcılarla görüştü. Şirket arabaları gibi ticari arabalar dikkate alınmaz. Yeni kayıtların yüzde 65’inin pazar payına sahipler ve genellikle özel araçlardan daha pahalıdırlar. Buna ek olarak, şirketler kullanılmış araba satın almazlar. DAT’taki araç değerleme başkanı Martin Weiss, “Bu nedenlerden dolayı, yeni ve kullanılmış arabaların fiyatlarında aslında orantılı bir artış var.” Şirket raporu 1973’ten beri üretmektedir. Mevcut fiyatlar anketin başlamasından bu yana en yüksek seviyededir.

Normal geliri olan kişilerin yakında bir araba satın alamayacaklarından endişelenmeniz gerekiyor mu? Hayır. Çünkü yıllar geçtikçe ortalama gelirler arttı – otomobil fiyatlarına paralel olarak. Yeni otomobil alıcıları, son 20 yılda yıllık gelirlerinin yüzde 60’ını yeni bir arabaya harcadı. Kullanılmış araçlar için bu oran marjinal olarak yüzde 29’dan 32’ye yükselmiştir. Dolayısıyla, ister yeni ister kullanılmış olsun, her araba alıcısı, yirmi yıl önce yaptığı gelirle aynı oranda bir araba alabilir.

Kullanılmış araçlar giderek daha pahalı hale geldiğinde ve onlar için neredeyse hiç finansman seçeneği olmadığında, eski dizel, ülkedeki insanlar için bir alternatif olabilir. Bu modeller için engellenen şehirlere gitmeniz gerekmez . Son yıllarda, satışlardaki yanlış ateşler kötüydü, ancak: “Korku azaldı, dizel satışları 2016’da dizel krizi seviyesinde dengelendi” diyor Endlein.

Federal Motorlu Taşımacılık İdaresi’ne göre, 2019’da 2,3 milyon kullanılmış dizel, çoğu yeni Euro 6 standardıyla yeniden yazıldı. Endlein, “Bu temiz dizel motorlar yasak araçlardan muaftır ve bu nedenle kullanılmış otomobil ticaretinde pahalıdır” diyor. Ona göre, ödüllendirici pazarlıklar Euro 4 ile dizel alıcılar yapabilir. Ticarete konu olan araçların kilometreleri yüksek olan motorları vardır ancak teknik olarak güvenilir ve benzer benzinli motorlardan belirgin şekilde daha ucuzdur. Ancak dikkatli olun: özel kişiler arabalarını görüldüğü gibi satar, ticari ticarette olduğu gibi bir garanti yoktur.

Sonuç olarak, ikinci el otomobiller için fiyat aralığı farklıdır: kullanılmış arabalar ortalama olarak giderek daha pahalı hale gelir, ancak aynı zamanda eski dizeller az parayla kullanılabilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ