Parateorisi

Altın 400 TL Sınırını Aştı! Daha Fazla Yükselir mi?
Yazar: -08 Temmuz 2020
129

Gram altın bugün rekor kırarak 400 TL sınırını aştı ve bu rakam önemli bir kırılma noktasıydı. Peki altın daha fazla yükselir mi? Altın bozdurulmalı mı yoksa tutulmalı mı?

Uzun süredir artış trendinde olan altın bugün 400 TL değerinin üzerini gördü. Hemen ardından ufak bir düşüş yaşasa da bu sınırı görmüş olması akıllara elimizdeki altını bozdurmalı mı yoksa altını tutmalı mı sorusunu getirdi.

Altın al sat işinden para kazananlar ve altını bir yatırım aracı olarak görüp uzun süreli saklayanlar için bu sorunun cevabı değişecektir.

Altın Neden Yükseliyor?

Altın’ın yeni rekorunun sebebini anlamak için neden yükseldiğini anlamak ve ona göre karar vermek gerekiyor. Bunun içinde sadece TL karşısındaki artışına değil diğer enstrümanlardan dolar, euro gibi para birimleri karşısındaki artışını da izlemek gerekiyor.

gram altın 400 TL bozdurmalı mı tutmalı mı
gram altın 400 TL bozdurmalı mı tutmalı mı

Ons altın fiyatları bildiğiniz gibi USD dolar olarak değerlendirilir. TL karşısında USD Dolar para biriminin değer kazanması aynı zamanda altın fiyatlarının nisbi olarak arttığı hissi oluşturur. Fakat bu bir yanılgıdır. Türk Lirasının değer kaybetmesi altın ve dolar dışında diğer bir çok para biriminin artıyor olduğu hissi uyandırır.

Altın Fiyatı Gerçekten Yükseliyor mu?

Asıl soru sadece Türkiye’de değil dünya piyasasında altın fiyatlarının gerçekten yükselip yükselmedi olmalıdır.

Bunun için ons değerine bağlı olarak altın / dolar paritesine bakmak gerekir. Aşağıdaki grafikte bu değeri görebilirsiniz.

1 yıllık Ons Altın / USD Dolar Grafiği

Yukarıdaki grafikten de kolayca okunabileceği üzere, ons altın reel olarak değer kazanmaktadır. 2019 yılında 1400 USD seviyelerinde değerlenen altın bugün 1800 USD dolar seviyelerini test etmiştir.

Altın Yükselmeye Devam Eder mi?

2020 yılına büyük belirsizliklerle giren dünya, hem politik, hem siyasi, hem ticari bir çok faktörün üzerine covid 19 korona virüsü salgınıyla tam bir kaos ortamına girmiştir.

Bu kaos ortamları tüm tarih boyunca olduğu gibi yine altın’ı güvenli liman olarak sığınılacak yer yapmıştır.

Haliyle bu kaos ortamı sürdüğü müddetçe altın yükselmeye ve değerini korumaya devam edecektir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ