Parateorisi

Amerika’den Irak’a “Fed” tehdidi iddiası
Yazar: -13 Ocak 2020
7

Amerikanın Irak Başbakanı Abdulmehdi’yi devletin ABD merkez bankası Fed’deki hesabını bloke etmekle tehdit ettiği ileri sürüldü. Irak’ın petrol kazançlarının bulunduğu hesap, Amerika ulusal bütçesinin yüzde 90’ını oluşturuyor. Fransız haber ajansına konuşan iki Iraklı yetkili Washington’un daha evvel tehditte bulunduğu yaptırımları devreye sokması halinde devletin ekonomik bir “çöküş” yaşayacağını söyledi. 

Irak meclisi, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Kumandanı Kasım Süleymani’nin ABD’nin Bağdat’a yönelik hava operasyonunda öldürülmesinin akabinde 5 Ocak tarihinde mucize toplanmıştı. Parlamentoda yapılan oylamada memleketteki yaklaşık 5 bin 200 Amerikan askeri de dâhil olmak üzere yabancı güçlerin çıkartılması cephesinde tavsiye kararı alınmıştı.

“Askerleri çıkartırsanız banka hesabınızı bloke ederiz”

USA Başkanı Trump karara büyük tepki göstermiş, Amerikan erlerinden Irak’ı terk etmelerinin arzu edilmesi durumunda Irak’a “daha evvel hiç benzeri görülmemiş yaptırımlar uygulayabilceklerini” açıklamıştı. Velhasıl bu yaptırımların içeriği kamuoyuna yansımamıştı. Mevzuyla ilgili iki Iraklı yetkili Fransız haber ajansı AFP’ye konuştu. Yetkililer Başbakan Adil Abdulmehdi’nin Washington’dan direkt arandığını ve “ABD erlerinin def edilmesi halinde biz de sizin New York’ta Birleşik Reserve’deki hesabınızı bloke ederiz” halinde tehdit edildiğini söyledi.

Irak Merkez Bankası’nın kelam konusu banka hesabı, ABD’nin Saddam Hüseyin’in devrilmesiyle sonuçlanan 2003 yılındaki Irak işgali sonrasında açılmıştı. Irak’ın petrol satışlarından elde ettiği bütün gelirler de bu banka hesabına aktarılmaya başlamıştı.

Irak, Petrol İhraç Eden Devletler Örgütü (OPEC) içindeki 2. en büyük ham petrol üreticisi konumunda ve bütçe gelirlerinin yüzde 90’ını petrol gelirleri oluşturmakta. 2019 senesi itibarı ile Irak bütçesi 112 milyar dolar olarak belirlenmişti. Irak hükümeti her ay bu hesaptan 1,5 ila 2 milyar doları resmi ve ticari süreçler için kullanıyor.

Washington hâlihazırda Tahran ile bağlı çeşitli Irak vatandaşlarına, silahlı kümelere ve bankalara yaptırım uyguluyor. Petrol kazançlarına dokunulması halinde ise bunun ABD’nin müttefiki olarak görülen bir devlet açısından tahrip edici olacağı belirtiliyor.


İlgili KonularZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ