Parateorisi

Ayın Sonunu Getiremeyenler İçin 24 Tasarruf Önerisi
Yazar: -26 Mart 2020
94

Para biriktirmek ve tasarruf yapmak her insanın harcı olmasa gerek. Para harcamayı kazanmaktan daha çok sevdiğimiz kesin. Tasarruf etmenin sanat olduğu kesin. Ayın başında tüm maaşınızı bitirip ay sonunda hindular gibi yaşıyorsanız bu maddeler tam size göre. 

1-) Para tasarrufu yapmanın ilk koşulu tabii ki para kazanmaktır.
Kazandığınız para temel ihtiyaçlarınıza gider, bunun da üstüne para kalması gerek.
Halihazırda bir işiniz varsa uzun süre işsiz kalmamaya çalışın.

2-) Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız maaşınızdan arttırıp tasarruf yapacağınız kısım ile dolar veya euro alın. Böylece uzun vadede biriktirdiğiniz para durduğu yerde değer kaybetmez. Enflasyon karşısında değer kaybeden bir tasarrufunuz olması demek biriktirdiğiniz para kendi kendini bitiriyor demek.

3-) İlk adımda maaşınızı aldınız, ikinci adımda paranızın değer kaybetmesini önlediniz. Üçüncü madde de  kemeri bir delik daha geriye taşıyacaksınız. Bu gereksiz masraflardan kurtulacaksınız demek, bunun en iyi yolu da paranızı harcadığınız yerleri yazıp gereksiz ne yaptığınız hakkında farkındalık yaratacaksınız.

4-) Şimdi aylık temel-zorunlu ihtiyaçlarınız için bütçe hazırlayın. (kira, gıda,fatura vb.) Ayrıca lüks harcamalar için bir şema oluşturun. Üçüncü olarak olsa da olur olmasa da dediğiniz kategorisini sıralayın. Bazıları hem lüks harcamalara hem de temel harcamalardan olabilir, örneğin daha uygun bir dairede yaşayabilecekken lüks bir dairede yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda artı eksi yapıp hangisi uygunsa onu seçin.

5-) Çalıştığınız işte büyük şehirde yaşamak zorunluluğu yoksa daha küçük şehirlerde yaşamayı tercih edin. En az %60-75 oranla cebinize daha fazla para kalacaktır.

6-) Uzun süreli kontrat isteyen hiçbir servis sağlayıcısına abone olmayın, kablolu tv veya özel kanallara para harcamayın. İnternet gibi bir dünya varken bunlar oldukça gereksiz. Gidin bir hdmi kablosu alın.

7-)Çoğu kişi 1-2 yılda yeni bir telefon ve bilgisayar alır ve süre 1-2 yıl olduğu için göze batmaz. Bir bilgisayara 3000 tl verdiniz diyelim, bunun için aylık 125 lira masraf yapmış olursunuz. Elektronik aletlerinizi olabildiğince kullanmaya çalışın.

8-)Faturalarınızı, taksitlerinizi zamanında ödeyin. Bunlar için ekstradan faiz bırakmayın.

9-)Etrafınızda ne kadar savruk insan olursa siz de o kadar boşa harcama yaparsınız, arkadaşlarınızı bırakın demiyorum sadece sizin gibi finansal hırsları olan insanlarla daha çok vakit geçirin.

10-)Ev alınabilecek paralarla gidipte evlenme masraflarına harcamayın, ya bir kez evleneceğim diyorsanız peki kaç kez ev alacaksınız, kaç kez yurtdışında gezebileceksiniz, kaç kere iş kurmak için sermayeniz olacak?

11-)Tatillerden bahsedecek olursak 11 ay çalışıyorsunuz diye en lüks otellere gitmeyin, farklı opsiyonlar yaratın. Alın kamp malzemelerinizi aynı parayla 1 ay değil 3 ay gezin veya 2 aylık masrafınız cebinizde kalsın. Emin olun lüks otel kafasından çok daha zevkli.

12-)Emekli olunca nerede yaşamak isteyebileceğinize karar verin, şimdiden orada alacağınız evin taksitlerini ödeyin. Bu hem birikim mantığınızı düzeltir hem de yazın çok daha ucuza değerlendirebileceğiniz bir seçeneğiniz olur.

13-)Kendinize uygun fazla riskli olmayan bir yatırım seçeneği bulun, sadece tasarruf etmek bir yere varmanızı sağlamaz. Bunu uygularsanız ilerde sizi çok rahat ettirecektir.

14-)Dışardan yemek söylemeyi bırakın, hem sağlığınıza hem de cebinize zarar. Yemek yapmayı öğrenin, hem rahatlatıcı bir hobiniz olur hem de ciddi bir tasarruf yaparsınız.

15-) Giyeceklerinizi markalı yerlerden almayın, kaliteli yerlerden alın. Uzun süre dayanabilsinler.

16-)Şu an evdeyseniz etrafınıza bir bakın, etrafınızdaki eşyaların ne kadarını kullanıyorsunuz? % 30 belki çıkacaktır. Daha fazla eşya almayın, eski eşyalarınızı da let go gibi yerlerde satın.

17-)Tasarrufa psikolojik olarak alışın, kazandığınız para 100 lira değil de 70 lira gibi düşünün. Böylece tasarruf yapma psikolojisine girersiniz ve bu sizi rahatsız etmez.

18-)İşinizi bırakmasanız da cv’nizi yenileyip her yıl birkaç işe başvurun. Bu nabız ölçmeniza yardımcı olur hem de çok daha iyi bir iş bulma ihtimali yaratır.

19-)Örneğin günlük 5 liraya çay içiyorsunuz diyelim dışarıda, bu size koymaz değil mi? Aslında yılda 1825 lira harcıyorsunuz. Böyle harcamalarınıza yıllık bakmayı öğrenin.

20-)Arabaya fazla ihtiyacınız yoksa almayın, yenilemesiydi, tamiriydi çok fazla masraf çıkar. Araba lazım olacağı dönemlerde kiralayabilirsiniz.

21-)Mutfak alışverişinizi evde liste hazırlayarak yapın, listede olmayan şeyleri imkanınca almamaya çalışın.

22-)Bir şey alırken kesinlikle indirim fırsatlarından, kuponlardan yararlanın. Alacağınız ürünün yanına indirim, kupon yazıp Google’da aratmanız yeterli.

23-)Yemek yapmaktan tutun musluk tamirine kadar her şeyi youtube’dan öğrenebilirsiniz. 3 dakikalık video sizi çilingir çağırıp 100 lira vermekten kurtarabilir.

24-) Pazarlık etmekten çekinmeyin, sadece esnaf mağazalarında değil kurumsal firmalarda da şansınızı deneyin. Ortaya sürpriz bir şekilde indirimli ürünler çıkacaktır.

Bonus: Canınızı sıkacak, stres atmanızı engelleyecek şeyleri kısmayın veya alternatifini bulun! 
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ