Parateorisi

Banka Da Nasıl İpotek Yaptırırım?
Yazar: -12 Mayıs 2019
129

Günümüzde en çok konuşulan konuların başında mal ve mülk işleri gelir. İşin içine banka girdiğinde ise ipotek konuşulur. Ancak çoğu kişi, ipotek hakkında bir şey bilmez ya da sistem hakkında yanlış bilgilere sahiptir. İpotek önemli bir konu olduğundan üzerinde çok fazla araştırma yapılması gerekir. Çünkü yanlış bilgi ihtimalinde bir malın gitmesi söz konusu olabilir.

İpotek Nedir?

İpotek, alacaklının verdiği borcunu güvence altına alınması için borçlunun aksi durumda vereceği mal ya da üründür. Yani borçlu, borcunu ödemediği takdirde gösterdiği mal ya da ürüne el konulmasıdır. Bir gösterge de diyebiliriz. İpotek, genellikle bankaların başvurduğu bir yöntemdir. Yüklü miktardaki krediler de bu yöntem tercih edilir. Borçlu borcunu ödeyene kadar bankalar, borçlunun gösterdiği mal ya da ürüne geçici olarak el koyar. Ödeme bittikten sonra ipotek ortadan kalkar ve gösterilen mal, kişiye iade edilir.

Bütün bankalar da ipotek sistemi aynıdır. Burada önemli olan nokta, gösterdiğiniz malın borcunuz ile eşit ya da fazla değerde olmasıdır. Ancak ülkelere göre ipotek şartları değişebilir.

İpotek nasıl yapılır?

İpotek, eşya hukuku göz önüne alınarak değerlendirilir. MK. 881-897 maddelerde belirtilen kriterlere göre ipotek yapılır. Üç aşamadan oluşur. Bu aşamalar; borç veren kişi, borç alan kişi ve diğer kişidir. Diğer kişiye bazı yerlerde kefilde denilmektedir.

Ancak bazı özel yasalarda bulunabilir. Bu bankaya göre ve çektiğinizi krediye göre değişir. Farklı varlıklar olarak adlandırılan ipotek, rehin olarak da belirtilir. Türk Ticaret Kanunu’nun 875 ve diğer maddelerine göre gemi ipoteği yapılır. Türk Sivil Havacılık Kanunu’nun 69. maddesine göre de hava aracı ipoteği yapılır.

Kredi ile emlak satın alırken ipotek nasıl yapılır?

İpotek sistemi, bankalarda aynı olsa da bazı özel şartlarda bulunabilir. Bu şartlar, bankaya ve kredi miktarına göre de değişir. Bu şartlardan en önemlisi, kredi çekecek kişinin gelir tablosudur. Ek gelirler de istenir.

Kişinin, bir malı var ise bu da incelemeye alınır ve banka görevlisi tarafından raporlanır. Onay durumunda banka, mala bir süreliğine ipotek koyar. Yani el koyar. Borç bittiğinde ipotek kalkar ve mal sahibine geri verilir. Eğer kredi ödenmezse banka, mala el koyar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ