Parateorisi

Bankacılık Ürünlerinde Kredi Notunun Önemi
Yazar: -25 Aralık 2019
194

Bankaların kredi tahsisinde ilk baktıkları aşamalardan birisi olan not sistemi bankaları batık kredilerden kurtarma amaçlı kuruldu diyebiliriz. Nitekim buradaki bilgiler krediye başvuran kişinin geçmiş finans hareketleri açısından önemli ipuçları veriyor. Bu anlamda kişilerde krediye başvurmadan önce kendi kredi notunu öğrenme isteğinde. Planlamalarınızda kredi çekimi bulunuyorsa bu notu öğrenmenin yolu ücretli ve ücretsiz olarak iki türlü yapılabiliyor. Dilerseniz ücreti ile daha ayrıntılı rapor alma ve düşük kredi notuna bağlı olarak not yükseltme amaçlı danışmanlık hizmetleri de alınabilenler arasında bulunuyor. 

Neden Kredi Notunu Öğrenmek Önemli

Bankadan borç para talebiniz olmayacaksa sizin için bir önemi olmasa da gerçekten ihtiyacı olan kişiler bu nota bağlı olarak hareket etmek zorunda. Bankacılık ürünlerini hiç almayan, kullanmayan kişilerin de ne kadar çok gelirleri olsa da, kredi notu düşük olur hatta hiç olmaz. Burada bankalar sizi tanımamaktadır. Bunun için ileriki dönemde de ihtiyaç olmasına karşılık hazırlıklı olmak ve en azından bir kredi kartı sahibi olmak avantajlı olabilir. 

Kredi Notu ve Findeks Notu

Kredi notu sorgulama, kredi notu, kredi notum, findeks kredi notum kaç?- Gibi sorgulamalarınızın olduğunu biliyoruz. Çünkü herkes bir şekilde paraya ihtiyaç duyuyor. Kimisi ev hayali kuruyor kimisi de araba. Ah bir param olsa da kendi işimi kursam diyenlerin sayısı ise yüz binlerce. Sevgili okurlarımız bu örnekleri yüzlerce çoğaltmak mümkün. Ama burada bu örnekler ile vaktiniz almayacağız.

Demem o ki herkesin onlarca ihtiyacı var ama şak deyip çıkartacak da parası yok. Hepimiz genel itibariyle orta gelirli bir ailede doğduk ve büyüdük. İş böyle olunca mal mülk için kredi çekmekten başka bir durum gözükmüyor. Bankalara gittiğinizde sizlerden istenilen 2 önemli şeyden bir tanesi düzenli gelir belgesi, bir diğeri ise Kredi Notu. Bir çok kimseler kredi notunu duyunca biraz afallıyorlar. Acaba buda ne? İşte bizlerde bu durumu ortadan kaldırma ve sizlere yol gösterebilme adına bu yazıyı derledik.

Kredi Notu Nedir? 

1991 Yılında Türkiye deki 9 büyük banka bir araya gelerek Kredi Kayıt Bürosunu kurdular. Bu büroda bünyesinde Findeks’i geliştirerek İnsanlara bankacılık işlemlerine göre bir puan vermeye başladı. Bu puana da kredi notu dendi. Kredi ve Kredi kartı gibi borçlarınızı zamanında ödüyorsanız kredi notunuz her zaman üst seviyelerde seyredecektir.

Ama kredi notunuz düşükse kredi bile alamayabilirsiniz. Ayrıca Findeks güvenilir midir? Diye de soracak olursanız onu da cevaplandıralım. Evet findeks güvenilirdir. Çünkü BDDK ve bağımsız finans şirketleri tarafından sürekli kontrol ve denetim altındadır. Kısacası sizin bankacılık sicilinizi tutar. Buna göre sizlere vereceği puanda bir nevi sizin karneniz olur. Banka çalışanları da sizin puanınıza göre muamele yaparlar.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

 Değerli okurlarımız Findeks Kredi Notunuzu öğrenmek için öncelikle bu https://www.findeks.com/ link üzerinden findeks ana sayfasına ulaşmanız gerekiyor. Açılan sayfadan T.C. Kimlik numaranızı ve cep telefonunuzu sisteme girerek kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Tabi 8 TL de hizmet bedeli cebinizden çıkacaktır. Bunu da belirtmekte fayda var.


Bankalardan Kredi Notu Öğrenme Yolu

Değerli okurlarımız bankaların tümünden de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ama Bankalarda sizi bir sisteme yönlendirecek ve en az 9 TL’nizi alacaklardır. Sizlere tavsiyemiz eğer düşük tutarlı bir kredi çekecekseniz banka memurları kredi hesaplarken zaten kredi notunuzu söylüyorlar. Ama Çok yüksek meblağlarda kredi çekecekseniz muhakkak önceden findeks ile kredi notunuzu öğreniniz. Çünkü bankalar artık kredi verirken kredi notuna göre faiz oranları belirliyorlar. Yüksek kredi notuna düşük faizli kredi imkanı bankaların izlediği yeni bir yol ve sistem. Sizlerde kredi notunuzu önceden öğrenerek önleminizi alabilir ve birkaç ay içerisinde de yapılacak adımlar sayesinde kredi notunuzu arttırabilirsiniz. Ayrıca Kredi Notunun yanında Kredi Risk Raporunuzu da alabilirsiniz. Böylece işlerinizin kötü gidişatını anında görerek zamanında önlem alabilirsiniz.

Kredi Notu öğrenme Yolları

Bankacılıktaki bir uygulama olan kredi notu sistemi; birey ve kuruluşların bankadan kredi talep etmeden önce internet sistemi ya da banka şubelerinden kredi alabilme yeterlilikleri ile ilgili bilgi sahibi olabilecekleri bir puanlama sistemidir. Bu kredi notları, bankadan kredi çekmek isteyen kişiler veya sigorta yaptırmak isteyenler için bankaya ya da sigorta şirketine olumlu ya da olumsuz referans olmaktadır.

Kredi Notu Neleri Kapsar, Neye Göre Belirlenir?

Kredi notu birey ya da kurumların daha önceden kullandıkları ev, araç ya da ihtiyaç kredilerinde uyguladıkları ödeme politikasına, düzenli ödeyip ödemediklerine ve belgelenebilir gelire göre puanlanır. Ayrıca kullanılan kredi kartlarının ödemelerinin düzenli yapılıp yapılmaması ve aylık harcama miktarı da kredi notunun belirleyicilerindendir. Ayrıca kredi başvurusunda bulunan kişilerin yaşları, işleri, toplam iş deneyimleri, öğrenim durumları da kredi notunun belirlenmesinde önemlidir. Kredi notu yüksek olanlar daha fazla kredi kullanabilirler ve daha uygun faiz oranlarıyla kredi çekebilirler.

Kredi Notu Nereden Ve Nasıl Öğrenilebilir?

Kredi notu bizzat banka şubelerinden öğrenilebileceği gibi Kredi Kayıt Başvurusu’nun resmi internet sitesine girip, oradaki işlemleri takip ederek de öğrenilebilmektedir. Bunun için TC kimlik numarasının sisteme girilmesi yeterli olmaktadır. Ayrıca cep telefonundan sms yoluyla da kredi notu öğrenmek mümkündür. Bunun için “RİSKİM” yazıp TC kimlik numarasını yazarak 4552’ye mesaj gönderilmesi yeterlidir.

E-Devletten Öğrenme

Yeni düzenleme neticesinde kişiler ücretsiz olarak kredi notunu e-devlet üzerinden de öğrenebiliyor. Bunun için şifre edinmeniz gerekiyor. Şifreniz ise PTT üzerinden alınıyor. Ayrıca e-devlete giriş için internet bankacılığınızın da olması yeterlidir. Çünkü internet bankacılığı giriş yaptıktan sonra genelde sağ üst köşede bulunan e-devlet giriş menüsü ile devam edilir. Devam edilmesinde banka sitesi bir uyarı verir ve başka sayfaya yönlendirir. E-devlet üzerinden kredi notu öğrenebilme imkanı yeni getirilen bir hizmet. Ücretsiz olarak alınabilmesinden dolayı da cazip hale geldi. Fakat bu öğrenim işlemi ayda bir olarak kısıtlı durumda. 

Hangi Bankalar Ne Kadar Kredi Notu İstemektedir?

Bankalar tarafından istenen kredi notu için bir alt ya da üst limit söylemek doğru olmaz. Bankanın kredi politikası, kişinin kullanmak istediği kredi miktarı ve ödeyebilirliğine göre bankaların talep ettiği kredi notu değişebilmektedir. Bir bankaya düşük görünen kredi notu diğer banka için yeterli olabilmektedir. Kredi tahsisinde gerekli etmenlerde alım için önem arz ediyor. Yani not olayı başlı başına bir aşama değil. 

Kredi Notu Düşükler Kredi Alabilir mi?

Kredi tahsisleri tamamen bankaların elinde olan bir durum. Yani isterlerse herkese kredi verebilirler. Bunun yanında BDDK kararları da önemli. Buna bağlı olarak kredi vermeye yanaşmasalar da notu düşük seviyede olan kişilerin kredi alımlarında farklı talepler gelebilir. Bu talepler arasında kefil isteme, ipotekli kredi gibi işlemler mevcut. Yani hiç notunuz olmasa dahi ihtiyaç halinde adınıza kayıtlı olan bir taşınmazı ipotek ettirerek belli miktarlarda kredi alabilme imkanları da bulunuyor. Bu kredilerde alınan tutarlar ipotek edilen taşınmazın 2/3 ü kadar. Yani istediğiniz kadar kredi alma söz konusu değil. 
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ