Parateorisi

Bankadan Haciz Ne Zaman Gelir?
Yazar: -15 Mayıs 2020
120

 

Günümüzde birçok vatandaş borçları nedeniyle yasal takip sürecine girmektedir. Bu durum kişilerin zamansız harcama yapması veya ilgili harcamayı karşılayamamasından meydana gelmektedir. Kişiler bankalardan aldıkları kredi kartlarından her ay harcama yapabilmesi için limitlerinin olması gerekmektedir. Bu limitleri karşılayabilmek için her ay gelen borcun ödenmiş olması gerekmektedir. Kişiler bu borçları ödeyemediği takdirde yasal takip sürecine girmektedir. Bankalar kişilere borçlarını ödemeleri için 3 aylık veya 90 günlük toplamda süre vermektedir.

 

Bu süre zarfı içerisinde bankalar kişilerle iletişime geçerek borçlarını taksit yapmak için bazı teklifler sunmaktadır. Kişinin borcuna göre taksit veya yapılandırma seçenekleri değerlendirilir. Kişiler bunu kabul ederek yasal takip sürecinden kurtulabilirler. Ancak bunun gibi teklifler gelmezse yasal takip süreci başlar. Borçluya icra davası açılarak hakkında işlem başlatılır. Adına kayıtlı bir gayrimenkul veya maaş için haciz gönderilir. Bunun öncesinde kişiye 7 günlük bir itiraz süresi verilmektedir.

 

Banka avukatları tüm süreç bittikten sonra resmi olarak haciz başlatma talebi verebilir. İlgili işlemlerden itibaren 3 gün içinde haciz başlamaktadır. Haciz işlemlerine başlanmasını engellemek istiyorsanız ilgili avukatlar ile pazarlığa giderek borcunuzu taksite bağlama imkanınız bulunur. İcra dairesine borcunuzu 4 taksitte ödemek oldukça kolaydır. Bunu gerçekleştirebilmek için alacaklı olan avukatın kabul etmesi gerekmektedir. Hacizden önce olduğu için alacaklı avukatın bunu kabul etmesi beklenir. Hacizden sonra olduğunda herhangi bir kabul beklemeden borcunuzu 4 taksitte ödeyebilirsiniz.

İtiraz Etmek İçin

Bankaya borcunuz var ve elinize tebligat ulaştıysa bununla alakalı bir itiraz etme süreniz bulunur. Bu süre içerisinde ilgili icra dairesi üzerinden veya internet üzerinden kolaylıkla itiraz edebilirsiniz. Borcunuzun beklenenden fazla olduğunu düşünüyorsanız borcunuzun bir kısmına itiraz edebilirsiniz. Borcunun hiçbiri size ait olmadığı düşünüyorsanız borcun tamamına itiraz ederek icra davasını ve haciz işlemlerini durdurabilirsiniz. İtiraz sürecinde herhangi bir sorgulama olmadan icra işlemleri otomatik olarak durmaktadır. Borcun bir kısmına itiraz ettiğinizde kalan borcunuzu kabullenmiş sayılırsınız. Bu nedenle kalan borç üzerinden icra işlemleri devam etmektedir. Borcun kalanını ödeyip itiraz ettiğiniz kısım için gerekli işlemleri yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ