Parateorisi

Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler
Yazar: -12 Mart 2020
128

Genellikle tüketicilerin kredi istekleri banka kuruluşları vasıtasıyla karşılanmaktadır. Ancak bankalar harici kredi alınabilecek yerler bulunduğunu biliyor muydunuz?

İnsanlar genel olarak para gereksinimlarının karşılanabilmesi amacıyla bankalara müracaatrlar. İhtiyaçlarına göre belirlenmiş olan kampanyalardan yararlanabilecekleri gibi faizleri birbirinden değişik olacak kredi alternatiflerinden istediklerini seçebileceklerdir. Ancak aynı şekilde bankalar gibi kredi sağlayabilen finans kuruluşları da bulunmaktadır.

Bankalar Dışında Nerelerden Kredi Alınabilir?


Vakıflar, Dernekler, Kalkınma Ajansları, Bölgesel Yardım Kuruluşları ve birtakım İşadamları tüketicilere kredi sağlayabilmektedirler. Genel olarak iş pazarında kredi gerçekleştiren bu tarz kuruluşlar amacıyla belirli şartların da aranması gerektiğince normal olacaktır. Kredi alabilmek isteyen işletme sahipleri ilk olarak gereksinimlerini tam olarak saptadıktan sonra istenilen kuruluşlara müracaat yapacaklardır.

Bankadan Kredi Almadan Araç Sahibi Olmak


Genel olarak bankalardan kredi almadan vasıta sahibi olmak mümkündür. Sıfır km vasıtaların satışlarında vasıta servislerinin anlaşmış bulunduğu ve genel olarak bankalara bağlı olarak çalışan finans kuruluşlarından krediler sağlanabilmektedir. Alınan aracın tutarı kadar verilebildiği gibi belirli bir peşinatın olması da istenilebilecektir. Alınacak olan vasıtaların sıfır km olması yardımıyla direkt olarak aracı alabilmek dilediğiniz yerden bu krediyi kullanabileceksiniz. Bunun dışında 2. el vasıta satın alabilmek isteyenler de bankalardan kredi kullanmak istemeyebilirler. Bunun amacıyla de vasıtaların satın alındığı birtakım galeriler vade farkı ile birlikte vasıtalara taksit yapabilirler. Bankaların isteyecekleri kredi notunun yüksek olması gibi koşullar bu tarz yerlerde lüzumlu olmayabilir. Ancak bunun gibi geri ödeme konusu ile alakalı problem yaşanmaması amacıyla lüzumlu incelemeleri yapacak olan kuruluşlar da bulunmaktadır.

Eğitim, sıhhat, besin gibi asli gereksinimların karşılanabilmesi amacıyla gereksinim duyulacak finansal desteğin verilebilmesi amacıyla bilhassa devlet kuruluşlarından sağlanabilmesi olanağı doğmuştur. İnsanların asli gereksinimlarının karşılanabilmesi amacıyla besin yardımı ya da sıhhat harcamalarının karşılanması yoluna gidilebileceği gibi para yardımı da yapılmaktadır. Bunun amacıyla gereksiniminizı belgeleyecek olan evraklarla birlikte alakalı kamu kuruluşlarına başvurmanız yeterli olacaktır. lüzumlu tetkiklerin neticesinde şayet gereksiniminiz bulunduğu doğrulanırsa lüzumlu yardımları alabileceksiniz demektir.

Ev alımı, vasıta alımı ya da gereksinimlarınız amacıyla alıncak kredilerde ilk alternatif her vakit bulunduğu gibi bankalar olacaktır. Diğer finansal kuruluşlar son deva olarak müracaatlmaktadır. Yine de değişik şekilde kredi nasıl sağlanır sorularına yanıt sunabilcek adına birtakım borç para bulma yöntemlerini de sizlerle paylaşalım.

Banka Dışında Para Bulma Yöntemleri

Özellikle bugünümüzde banka faizleri arttığından ötürü fazlası şahıs bundan sonra bankalardan para alabilmektan çekinmeye başlamaktadır ya da bankalar yalnızca sicili iyi olanlara bu hakkı tanımışlardır. Kara listede olanlara ise kredi alma hakkı çıkmamaktadır. Kredinin çıkmamasının sebebi ise ortada meydana gelen itimatsiz ortamdır zira bankalar parasını geri alacağından emin olmazsa para vermeyi kabul etmemektedir. Bunun amacıyla alternatif yöntemler döneme girmektedir.

1) Senetle Para Veren Kuyumcular

Bunun amacıyla bilhassa itimat edilir kuyumcular bulmanız lazımdır. Çok çok nakit akışı olan kuyumcularda bilhassa bu prosedürler olmaktadır. İşe daha resmi bir ebat kazandırmak amacıyla de senet imzalatılmaktadır. Böylece hem alıcı hem satıcı kendini itimatde hissetmektedir. Senetle para veren yerlerden bir tanesi de birtakım döviz bürolardır. Ancak döviz büroları ya da kuyumcuların meşru olarak bu tür bir prosedür yapmak yetkileri bulunmamaktadır.

2) Senetle Altın Veren Kuyumcular

Kuyumcuların bir başka üstünlüğü ise senetle altın vermesidir. Kişiler gereksinimi kadar olan altını aldıktan sonra borç hesaplamaları yapılır ve daha sonra bu yılda yazılır. Bu prosedürin dezüstünlüğü ise altınların geri bozulması durumunda belirli bir kar kayıbı meydana çıkmasıdır. Bu amaçla çok alakalı olunması gerekilmektedir. Aksi takdirde ciddi parasal kayıplara sebebiyet vermektedir.

3) Kredi Veren Finansal Danışman Şirketleri

Bazı finansal danışman şirketleri de kredi sunabilmektedir. Bunlar kendi sermayeleri ile sizlere kredi vermektedirler. Bankalardaki gibi ağır şartlar bulunmaz ama tekrar de belli bir oranda faiz programı burada da görülür. Bu firmaların sunmuş bulunduğu faiz oranları bilinmeden müracaat yapılmamalıdır. Vadeyi geciktirdiğiniz takdirde faiz oranları çok ciddi miktarda artış gösterir.

Bu şirketlere numune olarak Koç finans verilebilir. Koç holding’in vasıtalarını satın alabilmek amacıyla Koç finans’tan kredi alabiliyorsunuz. Sürekli olarak taşıt kredisi almanızı sağlamaktadır. Bu firmalar bankalar kadar itimat edilirlerdir ve şunlar sıksık denetime tabi meşru firmalardır.

4) Tefeciler

Tavsiye edilmeyen ve son bir umut olan bu yol ise en sık duyulan yollardan biridir. Bankalar harici para bulma yöntemlerinden olan tefeciler en ilgi edilmesi gereken yöntemdir.Günümüzde tefeci adedi bilhassa sanal ortamla birlikte artış göstermeye başladı. Bu şahıslar sizin durumunuzu bildiği durumda size peşin para ödeyerek size genelde senet imzalatırlar. Ancak meşru bir dayanağı olmadığı amacıyla ciddi zorluklar yaşanma olsılığı meydana çıkmaktadır. Ciddi bir itimat bozukluğu olan bu teknikte hem yüksek faiz tutarları hem de tefecilerin itimatilmez oluşları ciddi riskleri de yanında getirmektedir. Sorunsuz bir şekilde tefecilerden kredi alıp ödeyen yok mudur kuşkusuz ki bulunmaktadır fakat bu tefecilerin itimat edilir bulunduğunu göstermemektedr. Hiç bir şekilde tefecilerden para almamak en mantıklısıdır. Ancak tekrar de birtakım insanlar doğrulusunda son bir umut olarak tercih edilebilmektedirler.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ