Parateorisi

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları
Yazar: -10 Ekim 2019
191

Bireysel Emeklilik Sistemi, yabancı ülkelerde uzun süredir kullanılan bir sistem olmasına rağmen ülkemizde yeni oluşmaya başlamıştır.Bireysel Emeklilik sisteminin asıl amacı sizlerin yatırmış olduğu küçük miktarları tasarruf ederek emeklilik zamanında daha iyi bir yaşam sürmenize yardımcı olan bir olaydır.

Avrupa ülkeleri, Amerika Birleşik Devleti ve Japonya gibi gelişmiş ülkelerde uzun senelerce var olan bu sistem, emekliler için büyük bir avantaj ve güzel bir kazanç kapısı olmuştur.Emekli olan bir bireyin, çalışamamasından dolayı geliri düşer ve Bireysel Emeklilik sistemi ile bu eksikliği kapatabilir.

Ülkemizde de uygulanan Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi, 1 Ocak 2017 tarihi ile başlamış ve 1972 sonrası doğan kişileri kapsayacaktır. Sisteme ilk kayıt olacak kişiler ise, 1000 günden fazla çalışan kişiler olacaktır.

Peki anlattığımız bu Bireysel Emeklilik Sistemi’nin avantajları nelerdir ?

Bireysel Emeklilik Sisteminin en büyük avantajlarından biri, size sağlamış olduğu vergi avantajıdır. Konuyu biraz daha açacak olursak, gelirinize göre orantılı bir şekildeilaarası vergi avantajı sağlanır. Yani eğer 200 TL bireysel emeklilik katkı payı ödediğiniz zaman size ek olarak 15-20 TL civarında daha fazla para verilecektir. Kısaca bankanıza yatmış olan paranın biraz daha arttmış olacağını göreceksiniz.

Bu sistem sizin para biriktirmenizi sağlamakta. Diğer bireysel emeklilik şirketleri gibi her ihtiyaç duyduğunuzda paranızı çekemezsiniz ve kullanamasınız. Böylece para biriktirmekte zorluk çeken vatandaşlar için bire bir sistem olarak karşımıza çıkmakta.

Bireysel Emeklilik Sistemi yerine biriktirmiş olduğunuz paraları borsada değerlendirmek isterseniz devlet, her kazandığınız miktar için belirli bir oranda vergi almaktadır. Ancak Bireysel Emeklilik Sisteminin yatırım fonlarını kullanırsanız devlet bunlardan herhangi bir vergi talep etmeyecektir. Bu fonlardan sadece bireysel emeklilik sisteminde olan kişiler yararlanabiliyor ve ciddi miktarda vergilerden avantaj sağlıyor.

Paraya sıkışık olduğunuzda ve ödeme yapacak durumda olmadığınızda ödemeleri durdurabilir, istediğiniz zaman geri açarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz

Diğer emeklilik şirketlerinin avantajları daha cazip gelirse, sorunsuz bir şekilde başka bir şirkete geçiş gerçekleştirebilirsiniz.Hepimiz biliyoruz ki rekabet açısından birçok emeklilik firması ilgi çekici kampanyalar yapmaktadırlar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. Trabzon dedi ki:

    bir çok kişinin merak etmiş olduğu konulardan birisi de sizin anlatmış olduğunuz konuydu , faydalı ve gerekli bilgiler verdiğiniz için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ