Parateorisi

Borsada Yatırım Yapmak
Yazar: -21 Kasım 2019
195

Borsada yatırım yapmak ; Borsa İstanbul üzerinden kazanç elde etmek isteyen yatırımcıların dikkat etmesi gereken bazı teknikler bulunuyor. Bu tekniklere uyulduğunda ise %72 ile %90 aralığında değişen bir kazanç sistemi uygulanmakta. Tabi ki de zarar etme ihtimaliniz de var fakat paranızın %40’ına kadar zarar edebilirsiniz. Geri kalan paranızı çekme ihtimaliniz de var.

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır

Yatırımcıların kısa vade de kâr elde ettikleri sistemlerden olan Borsadan para kazanmak aslında göründüğü kadar kolay bir işlem değildir. Tek tıklama ile yatırım yapmanız mümkündür fakat kazanç sağlamanız tekniksel açıdan kolay değildir. Özellikle son yıllarda artan ivme değişikliğinden ötürü Türk Borsası ani hareketler ile kâr ya da zarar ettirmeye başladı. Hatta bir aralar dünyanın en hareketli ikinci borsası “ Borsa İstanbul “ oldu. Arjantin borsasından sonra gelen Borsa İstanbul son günlerde ciddi bir yabancı fonu elde ederek 106.000 Barajını aştı. Bunun sonucun da yatırımlar da arttı. Kâr oranı da ciddi seviyelere ulaştı.

Kısa Vadeli Yatırımlar

Kısa vade yani 2 hafta içerisinde geri dönüştüreceğiniz yatırımlar da bazı seviyeleri yakından takip etmelisiniz. Aynı zaman da yabancı yani dış etkenleri de kaçırmamalısınız. Borsada yatırım yapmak için Kısa vadeli yapılan yatırımlar da pozisyon açmalısınız. Belli seviyenin altına düştüğünde otomatik olarak piyasadan çekilmelisiniz. Bu sayıları da her geçen gün yinelemelisiniz hatta gün içerisinde bile. Kısa vade de farklı şirketlere yatırım yapmanız ciddi gelir elde ettirebilir.

Uzun Vadeli Yatırımlar

Uzun vadeli yatırım yapacağınız zaman şirketlerin de uzun vadeli haberlerini ve gidişatını takip etmelisiniz. Aslında bir yandan da genel olan Borsanın durumuna da göz atmalısınız. Çünkü uzun vadeli yatırımlar 1 ile 1.5 ay ilerisini taşımaktadır. Şirkete ortak olunması gibi bir durumdur. Bu durum da yatırılan paranın miktarı da ciddi seviyelere çıkmaktadır. Kısa vadeli de olan %60-70 kâr yerine burada tuttuğunuz süre dilimine göre kâr sağlamaktasınız.

Uzun vadeli yatırımcıların odağında en çok tercih edilen şirketler yerine gelişmekte olan şirketler göze çarpmaktadır. Bu şirketlerin anlık ivme yükseltisi oldukça azdır. Bu da zarar durumunun en alta indirilmesine olanak sağlar. Borsada yatırım yapmak birçok insan için kazanç sağlayan bir rol modelidir. Fakat zararla da sonuçlanan yatırımlar her zaman mümkündür.

Haberleri Takip Etmek

Borsada yatırım yapmak : Ekonomik ilerlemelere ciddi bir biçimde yön veren haberleri takip etmeniz oldukça önemlidir. Çünkü iç etkenler dışında Dış etkenler bile borsanın ani değişim yaşamasını sağlayabilir. Borsa’da yapılan her işlemin mutlaka bir bedeli olacaktır. İşlemleri anlık bir hevesle yapmanız da bazen uzun süre beklemeniz de bile bir fayda etmemektedir. Bu nedenle borsa üzerinden kazanç elde etmek isteyen kişilerin belli başlı uygulaması gereken sistemler bulunmaktadır.

Teknikleri Analiz Etmek

Anlık, saatlik, günlük, haftalık ve aylık olarak düzenlenen ve değişim gösteren teknikleri sürekli takip etmeniz gerekir. Bu teknikler zaman zaman büyük zararlar içerisinden sizleri kurtarabilmektedir. Hacim ile orantılı bir biçimde elde edilen tüm ekonomik verilerin sonucunda sizlere bir teknik verilir. Teknikleri uzun vade de  takip etmek önemli noktaların tespiti açısından son derece önemlidir. Kritik seviyeleri tespit ettikten sonra bu seviyeler de kalıcılığa bağlı olarak en fazla kâr elde edebileceğiniz seviyelerden alım yapabilirsiniz. Tabi ki de alım yaparken hacimleri de kontrol etmeniz gerekiyor. Dış etkenlere göre yaptığınız tespit ve analizler sonucu alım miktarını da belirleyebilirsiniz.

 Hacim

Borsa üzerinde belli saatler dışında yapılan hacimler oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Hacim ile ilgili son 3 ayın istatistiklerine göre bir sonuç çıkarmanız da gerekmektedir. Yatırım öncesinde iyi bir analiz sonrası hacim noktalarını alım ve satım saatlerini iyice kavramanız son derece önemlidir. Hacim o hisse üzerine yapılan yatırım alım-satım işlemlerinin ortalamasını göstermektedir. Hisselerin farklı hacimlerinin de olduğunu unutmamalısınız. Şirket bazlı hacim kontrolü yapıldığın da doğru zaman diliminde alım yapabilirsiniz. Böylece en iyi dereceden kâr elde etmeniz mümkündür.

 Lot Sayısı

Borsaya yatırım yapmak şirketlere göre de değişiklik gösterebilir. Lot sayıları ve dolaşan lot sayılarının sürekli ya da uzun vade de takip edilmesi gerekir. Kaç kişinin bu hisseyi aldığı da önemli bir rol oynamaktadır. Lot sayısının güncel takip edilmesi de bir yatırımcının asla unutmaması gereken yöntemdir. Aktif ve anlık olarak ne kadar lot artışının olduğu tespit edilmelidir. Buna bağlı olarak zararı en düşük seviyeye indirmeniz bu yöntem ile mümkün.

 Ekonomist Takibi

Belli başlı ekonomistlerin yatırım hedeflerini yakından takip etmeniz de sizlere onlar kazanırken kazandırabilir. Yani yatırımcıların nokta atışı yaptıkları seviyeleri tespit ederek bunu sizlere bildirme görevini üstlenen ekonomistler ciddi gelir kaynağı da oluşturabilir. İyi bir ekonomist takibi yapmanız için öncelikle bir veya iki tane ekonomisti takip etmemelisiniz. Fazlaca ekonomist takibi yapmak geniş yönlü bakmak demektir. Bu yüzden yapılan yatırımlar da iyi ve eski bir geçmişi olan ekonomistlerin sözlerini dikkate almalısınız.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 2 Yorum Var)
  1. Cüneyt ilgi dedi ki:

    aslında küçükte olsa hepimiz biraz borsa eğitimi alsak emin olun çok iyi kazançlar sağlarız burada önemli olan biraz bilgi ve dikkat gündeme hakim herkesin kesinlikle yatırım yapıp kazanabileceğini düşünüyorum

  2. mehmet dedi ki:

    uzmanlaşmadan, yatırım yapılan projenin ne olduğunu tam olarak anlamadan yapmak, çoğu zaman eldekinden de olmaya sebep olur. dikkatli olunmalı.

BİR YORUM YAZ