Parateorisi

Corona Virüsün Ekonomimize Etkisi Ne Olacak?
Yazar: -04 Nisan 2020
161

Corona virüs ailesi olarak adlandırılan virüs tipi geçmişte ortaya çıkan Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) ve Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS)’nu da kapsamaktadır. Bunlardan bir tanesinin semptomları çok şiddetli olmuş, diğerinin ise yayılma hızı yüksek olmasına rağmen etkileri zayıf olmuştur. Korona virüsler zoonotik oldukları için hayvanlar ve insanlar arasında enfeksiyon bulaşıcıdır. Yapılan araştırmalar SARS’ın misk kedilerinden insanlara; MERS’in ise develerden insanlara geçtiğini göstermiştir.

Yeni Tip Corona Virüs (COVID -19) Nedir?

Bu iki ana tipin yanı sıra 31 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Vuhan şehrinde yeni nesil corona virüs vakası duyurulmuştur. Hastalığın en dikkat çekici semptomları arasında solunum güçlüğü, yüksek ateş, nefes darlığı ve öksürük yer almaktadır. Ciddileşen vaka durumlarında böbrek yetmezliği, enfeksiyon, ciddi akut solunum sorunları, pnömoni ve hatta ölüm görülmektedir. Enfeksiyonun daha çok kişiye yayılmasını önlemek için alınabilecek temel önlemler en az 20 saniye süreyle sık sık ellerin yıkanması, öksürürken ve hapşırırken ağız ve burun bölgesinin kapatılması yer almaktadır. Bu süreçte bağışıklık sistemini güçlü tutmak, protein ve vitamin açısından besleyici gıdalar tüketmek, hayvanlar ürünleri iyice pişirerek yemek önemlidir. Ayrıca kalabalıktan kaçınmak, hastalık durumunda başka kişilerle temas kurmamak, maske kullanmak da bir önlemdir.

Yeni Tip Corona Virüs İstatistikleri

Tüm bu önlemler alınsa da corona şimdiden tüm Dünya’da 129,158 kişiye bulaşmış, ölüm sayısı ise 4,749’a ulaşmıştır. Henüz tedavisi olmayan corona virüs çoğunlukla yaşlıları ve kronik hastalığı bulunanları etkilemektedir. Tedavi olmamasına rağmen iyileşen sayısı da 68,654’tür. Güncel veriler https://www.worldometers.info/coronavirus/ adresinden an ve an eklenmektedir. Birçok ülkede alarm durumuna geçilirken karantina altına alınan şehirlerin sayısı da az değildir. Hatta Dünya Sağlık Örgütü 11 Mart 2020’de hastalığı artık pandemi kategorisinde değerlendirdiklerini açıklamıştır. Bu durum sadece ülkemizin değil, global ekonominin virüsten nasıl etkileneceğine dair endişeleri artırmıştır.

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkileri

Ekonomistler corona virüsün yayılmasının küresel ekonomiyi durgunluğa düşüreceğinden korkmaktadırlar. Hatta 2008 mali krizinden bu yana borsa geçtiğimiz hafta en büyük haftalık kaybını vermiş durumdadır. Şu anda neredeyse tüm ülkelerde tespit edilen virüsle ilgili şirketler yıllık kar beklentilerini yeniden ayarlamak zorunda kalmıştır. Ekonomistler küresel büyüme tahminlerini düşürtmeye ve politikacılar gerekirse ekonomiyi istikrara kavuşturmak için harekete geçmeye hazır olduklarını belirtmişlerdir.

Öte yandan Dünya bankası hafta başında corona ile mücadele eden ülkeler için para yardımı sağlanacağını duyurdu. Bu yardımların salgının dünya çapındaki ekonomik etkilerini bir nebze de olsa azaltması bekleniyor. Yine de Dünya’da iş gücünün birçoğu Çin’den sağlanıyor. Ayrıca ucuz hammadde dolayısıyla da yerli üreticiler dışındaki hemen hemen tüm perakendeciler mallarını Çin üzerinden alıyor. Şimdilik açıklanan gelişmelere göre virüs cansız ortamda uzun süre yaşayamıyor. Bu yüzden Çin’den mal getirtmekte sağlık açısından bir sakınca bulunmuyor. Ancak Çin’in birçok şehrinde hayat durma noktasına geldiği için fabrikalar çalışmaz vaziyette. Çin’de üretim tesisi bulunan dünya devi şirketler dahi iş yerlerini ne zamana kadar süreceği belli olmayan bir zaman dilimi için kapattıklarını duyurdu. Dolayısıyla ilerleyen günlerde ticaretin sekteye uğraması çok büyük bir ihtimal.

Kişisel Sağlık Ürünlerinde Stok Sıkıntısı

Virüsün ilk ortaya çıktığı andan itibaren tüm ülkelerde cerrahi maskelere ve el dezenfektanlarına büyük bir talep var. Ancak üreticiler bu talebi karşılamakta yetersiz kalıyor. Özellikle ilk zamanlar sadece Çin tedarik konusunda sıkıntılar yaşasa da, şu anda tüm ülkelerde durum aynı. Maske, dezenfektan ve diğer kimyasalların kullanılmasında ilk öncelik sağlık sektörüne veriliyor. Fakat şu an hastanelerde dahi malzeme sıkıntısı yaşanıyor. Öte yandan toplumsal korku ve endişe sebebiyle gıda ürünlerinde de ciddi bir yağmalama söz konusu. İnsanlar corona sebebiyle karantina önlemleri ihtimaline karşın evlerinde gıda ürünü stokluyorlar. Türkiye’de vaka sayısının 1 olduğu 10 Mart 2020’de gece yarısı açıklandı. Bu rakam 1 olmasına rağmen ertesi gün marketlerdeki rafların birçoğunun boş olduğu görüldü.

Coronanın Olası Ekonomik Etkileri

Corona kaynaklı ekonomik kriz diğer krizlerden farklı olacak, çünkü günlük yaşamda aksamalara sebep oluyor. Birkaç hafta önce, küresel tedarik zincirlerindeki kesintilerle ilgili endişeler dile getirilmeye başlandı. Öte yandan dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insanın virüse yakalanmaktan kaçınmak için alışverişten, seyahat etmekten ve restoranlarda yemekten vazgeçme olasılığı da ekonomik endişeleri tetikliyor. Bu tür durumların belirsizliği, uzmanların ekonominin alacağı zararı tahmin etmelerini zorlaştırıyor.

Bira markası olan Corona şirketi bile, hisselerinin daha pazarda fazlasıyla düştüğünü bildirdi. Bu da markanın virüsle aynı ada sahip olmasıyla ilişkilendirildi. Bu tür korkular, iyimserlik ve harcama istekliliğine dayanan modern bir ekonomi ve borsa için iyi olmayacaktır. Corona için ilaç bulununcaya ve yayılma hızı azalıncaya kadar ekonomik etkilerin tam olarak kestirilmesi mümkün değil gibi görülüyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ