Parateorisi

Dolar Nereye Gider
Yazar: -10 Ekim 2019
165

Dolarda 6 seviyesi görülebilir, altının kırılması durumunda da yukarıda 6.25, ilk hedef, ardından 6.80 seviyesi ve 7.20 seviyeleri görüle bilir, tek tek olarak bu rakamları sizlerle paylaştıktan sonra dolarda yukarıya doğru hareketlilik neden başladı. Biraz bundan bahsedelim.

2018 yılının ağustos ayında Trump‘ın tweeti yüzünden rahip krizi çıkmış ve krizin etkisin nerde görülmüştü dolar üzerinde görülmüştü. Dolar üçbuçuk tl seviyelerden bir anda 1 doları 8 tl seviyelerine çıkarmıştı. Evet, ne yazıkki Türkiye’de bu koşullar tekrar oluştu, Türkiye’de ciddi bir resesyonun içerisinde, önümüzdeki günlerde bir stagflasyon sinyalini çok net bir şekilde alıyoruz, yani Stagflasyon nedir; enflasyonun yüksek olması hem de işsizlik rakamlarının yüksek olması, ikisinin bir araya gelerek ekonomiyi zor durumda bırakması, stagflasyon ne kadar uzun sürerse de ekonomik krizin derinliği bir boyutu o kadar artıyor.

Bunun bir depreme benzetebiliriz , bakın fay hatları var biliyorsunuz bu fay hatları, eğer ki bir anda bir kırılma yaşanırsa, bu büyük bir enerjiye yol açıyor, diğer taraftan şunuda söyleyelim buradaki enerjinin birikmesini, biz stagflasyona benzetebiliriz yada resesyona benzetebiliriz. Ekonomi üzerinde ciddi baskılar uygulandığı için ya da veriler doğru olarak aktarılmadığı için de ekonomik bir depremi de beraberinde getiriyor. 2007 2008 krizleri Amerika’da çok ciddi bir kırılmayı beraberinde getirdi ve aşırı bir enerji boşalması oldu, bunun sonrasında sadece amerika değil gelişmekte olan ülkelerinde ciddi zararlarla karşı karşıya kaldığı görüldü.

Türkiye ve diğer gelişmekte olan ülkeleri kurtaran tek bir şey vardı, Amerika’nın kendi krizinden kurtulmak için uyguladığı parasal genişleme politikası idi, o dönemde piyasaya giren bu doların büyük bir kısmı da gelişmekte olan ülkelere gitti, Türkiye’ye de geldi ve ne yazıkki biz bu parayı doğru değerlendiremedik sadece inşaat sektörü odaklı adımları attığımız için de ekonomimiz gelişmedi.

Türkiye’de herhangi bir parasal daralma ekonominin, sıkıntılara girmesine sebep oluyor, dönelim trampa bakın trampa geçtiğimiz yıl attığı twit’lerle bir rahip krizi oluşmuş ve bununda finansal piyasaları çok net etkilerini hep birlikte görmüştük daha sonrasında dolarda yaşanan hızlı yükselişle birlikte Türkiye, aynı zamanda ciddi bir enflasyonist baskıyla da karşı karşıya kalmıştı. Belki. Tekrar yapabilir mi? E ne yazıkki yapabilir çünkü Türkiye’nin kırılganlıkları hala devam ediyor, Türk lirasının biran önce değer kaybetmesi gerekiyor, bu Türkiye ekonomisi için faydalıdır, serbes bırakılması gerekiyor, doların yavaş yavaş yükseliş trendine girmesi gerekiyor
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 2 Yorum Var)
  1. Zarif dedi ki:

    Dolar bu gidişle 10 ları görecektir diye tahmin ediyorum. Bu girdiğimiz süreçe ab ve amerika bi öyle diyor bi böyle diyor. Eğerki manipule edilip karşımıza geçerler ise dolar nerede durur bilemiyorum..

  2. doların nereye gittiği değil ekonomimizin nereye gittiği önemli bence fazla söze gerek yok üretim üretim

BİR YORUM YAZ