Parateorisi

E-Bankacılık Sistemi
Yazar: -12 Mayıs 2019
157

Son yıllarda teknolojide yaşanan gelişmelere bankalar da uyum sağlamıştır. Bankalar müşterilerinin banka şubesine gitmeden bankacılık işlemlerini yapmaları için e-bankacılık sistemini geliştirmiş ve yaygın olarak kullanmaya başlamıştır.

E- Bankacılık Şifresi Nasıl Alırım?

Bir bankada vadesiz veya vadeli hesabınız bulunuyorsa e-bankacılık şifresi almanız daha kolay olacaktır. Herhangi bir bankada kullandığınız bir hesap yoksa öncelikle bir hesap açtırmalısınız. Hesap açtırdığınız veya hesabınız olan banka şubesine giderek e-bankacılık talep formu doldurarak işlemlerinizi başlatırsınız. Bankanız tarafından bilgileriniz sisteme girilir ve size kapalı zarf içerisinde e-bankacılık şifreniz imza karşılığı teslim edilir. 

Bankanın kurumsal sitesinde bulunan e-bankacılık veya internet bankacılığı sayfasından kullanıcı bilgileri (T.C. Kimlik No veya Müşteri Numarası) ve size verilen şifre ile giriş yaparsınız. Sisteme ilk giriş yaptığınız için sizden yeni şifre oluşturmanızı isteyecektir. E-Bankacılık sistemi güvenliğiniz için oluşturacağınız şifreyi belirli sürelerde (3 ay veya 6 ay gibi) değiştirmeniz uyarısı yapacaktır. Bunun yanında e-bankacılık sistemine her girişinizde cep telefonunuz aracılığı ile size tek kullanımlık şifre gönderecektir.

E-Bankacılık İle Neler Yapabilirim?

Bir bankada e-bankacılık şifreniz olması demek, banka şubesinde yapabileceğiniz çoğu işlemi oturduğunuz yerden yapma fırsatınız var demektir. Bankada bulunan tüm hesaplarınızı (Vadeli hesap, vadesiz hesap, yabancı mevduat hesabı gibi) istediğiniz her yerden görme ve yönetme kolaylığı sağlayacaktır. Hesaplarınız arasında aktarma, başka hesaba EFT, havale gönderme, faturalarınızı ödeme, HGS ve OGS yükleme, döviz kurlarını görmek gibi birçok fonksiyon bulunmaktadır. 

Ayrıca, yatırım hesabı sözleşmesi yapmanız durumunda borsa takibi yapmakta mümkündür. Yatırım Hesabı için size ayrıca bir sözleşme yaptırılır ve giriş yapılan bölüm biraz daha farklıdır. Günümüzde zaman oldukça kıymetli bir değer olduğu için e-bankacılık size epey zaman tasarrufu sağlayacaktır.

E-Bankacılık Sistemi Güvenli mi?

Bankalar bu sistemler için inanılmaz kaynaklar harcamış ve halen de harcamaktadır. Bu harcamaların büyük bölümü güvenlik işlemlerine ayrılmaktadır. Günümüzde mobil uygulamalara kadar yayılan bu sistemde yüz tanıma, parmak izi okuma ve retina tanımlamaya kadar birçok güvenlik duvarı kullanılmaktadır. İnternet bankacılığı için kullanıcı şifresi, akıllı şifre ve güvenlik kodu uygulamaları ile müşteri hesaplarına ulaşımı zorlaştıracak kripto sistemleri geliştirilmiştir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ