Parateorisi

Engelli hüviyet kartı avantajları nedir?
Yazar: -22 Ocak 2020
190

Engelli hüviyet kartı, mani payı kurul tutanağı ile tespit edilip, yüzde 40 ve üstündeki engellilere verilen ve hayat standartlarını iyileştirmeyi sağlamak amacıyla Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı tarafınca tahsis edilen, bir tek engellilere yönelik bir hüviyet belgesidir. Engelli kartı almak için sıhhat kurulu tutanağının yüzde 40 ve üstünde olması gerekiyor. Sizinde raporunuz var ise Aile ve Toplumsal Politikalar Müdürlüğüne giderek 2 tane resim, Engelli tutanağının fotokopisi ve dilekçe ile başvuruda bulunabilirsiniz, 7 iş günü içinde kimliğiniz hazırlanarak size teslim edilir.

Engelli hüviyet kartı ne işe fayda?

 Engelli hüviyet kartının avantajları ve ne işe yaradığı mevzusu merak edilmektedir. Bu kartı aldığınızda engelli bireylere sunulan birtakım haklardan istifade edebilirsiniz. Mesela tramvay, metrobüs, belediye otobüsleri, metro seferleri kent içi seferleri (deniz yolları için) parasızdır. Şayet ağır engelli raporunu var ise refakatçiniz de ücretsiz bir şekilde bu ulaşım imkanlarından yararlanabilir. Mesela şehirlerarası otobüslerde otobüs kapasitesi 20 koltuğa kadar ise 1 birey, 20 koltuktan fazla olan otobüslerde 2 kişiye bilet fiyatı üstünden,  yüzde 40 oranında tenzilat yapılmaktadır.

Bu otobüslerde engelli sayısı birden fazla olduğu vakit öteki engelliye yüzde 30 oranında yolcu bileti indirimi yapılmaktadır. Türk Hava Yolları iç hatlarda yüzde 20, dış hatlar için ise yüzde 25 indirimi engelliler için sağlanmaktadır. Birtakım raporlarda engellinin refakatçi ile yolculuk etmesi mecburi olduğu durumlarda rapor ibraz edilmiş olduğu şekilde hem refakatçi bununla beraber engelli bütün iç hatlarda, yüzde 20 oranında tenzilat alabilir. Tekrar tüm Havaalanı servis araçları da engelli bireyler için parasızdır. Öğretmen evlerinde de engellilere yüzde yirmi oranında tenzilat yapılmaktadır. Engelliler, Ulusal Parkları, piknik alanları ören bölgeleri ve müzeleri de ücretsiz bir şekilde gezebilirler.

Buna ayrıca belediyelere ilişkin olan plajlarda şemsiye ve şezlong hizmeti engellilere parasız verilmektedir. İstanbul Kent Tiyatroları engelliler için tenzilat uygulamaktadır, sinemalar lise talebe indirimini engelliler için de sağlamaktadır. İSKİ yüzde 50 oranında engelli vatandaşlar için tenzilat sağlamaktadır. TTNET web hizmetlerini yüzde 25 oranında indirimli olarak sunmaktadır . Ayrıca TTNET cep telefonu  hat hizmetlerinden aynı miktarda tenzilat sağlamaktadır. Engelliler aleni öğretime kayıt olmak istediklerinde hiçbir ücret ödemeden kayıt olabilirler.

Engelli birey talebe ise KYK yurtlarından daha basit bir halde faydalanabilirler bu öğrencilere öncelik bilinmektedir. Ek olarak harç kredilerini geri öderken idare heyeti sonucu ile birlikte  yarı yarıya tenzilat sağlanmaktadır. Rapor payı yüzde 90 ve üstü olanlar motorlu taşıtlar vergilerinden muaf tutulurlar. Tekrar rapor payı yüzde 40 ve üstünde olan engelliler 200 metrekareyi geçmeyecek evler için emlak vergisi vermekten muaftırlar. Yalnız bunun için bir dilekçe vermeleri icap eder.

Bir öteki mühim nokta ise engellilerin rapor oranına bağlı olarak öteki insanlardan 15 yahut 18 sene daha erken emekli olma hakları vardır. Muhtaç durumda bulunan engelliler,  herhangi bir sigortası olmayan ya da herhangi bir geliri olmayan yahut yaşamış olduğu evindeki kişi sayısına bakılırsa birey başına düşen geliri, Asgari ücretin üçte kabul edilen 701 liradan aşağı olan gelir niteliğinde, yüzde 40 ve üstündeki engellilere maaş bağlanmaktadır.  Yüzde 40 ile yüzde 69 engelli oranına haiz olan bireyler için 537 TL aylık bağlanmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ