Parateorisi

Engellilere Uygun Meslek Sahası Seçimi 2020
Yazar: -02 Şubat 2020
119

Sosyal yaşamda her bireyin hakkı olduğu gibi engellilerin de çalışma ve meslek sahalarına dahil olma hakları bulunmaktadır. Her birey engelli adayıdır ve engellerin de çeşitli uzuvlarında eksiklikler veya çeşitli hastalıkların verdiği hasarlar bulunabilmektedir. Buna istinaden yazımızda engel çeşitlerine göre farklı tercihlerin yapılabileceği engellilere uygun meslek sahası seçimi ile ilgili önerileri aktaracağız

Görme, duyma, konuşma veya bacak-kol gibi uzuvlarından yana problemleri olan kişileri ayrı dallarda inceleyebiliriz. Genel olarak bakıldığında bürolarda, gişelerde, çağrı merkezlerinde, firma destek ekiplerinde, fabrikalarda, eğitim ve öğretim kurum-kuruluşlarında, muhasebede, masörlükte, enstrümancı olarak veya buna benzer meslek dallarında engelli bireylerin çalıştığını görebilirsiniz.

Görme Engelliler İçin Meslek Seçimi

Az gören veya görme yetisi tamamen olmayan kişilerin farklı yeteneklerinin keşfedilmesiyle çeşitli mesleklere dahil olabileceklerini belirtebiliriz. İmamlık, vaizlik ve müezzinlik, heykeltraşlık veya bestekarlık ile çeşitli müzik dallarında meslekleri ve ses sanatçılığını icra edebileceklerdir. Bununla birlikte görme yetisi daha fazla olan kişiler gazete satarak, dokuma ustası olarak, tad bakıcı veya büro elemanı işlerinde mesleklerini sürdürebilirsiniz. Çağrı merkezinde gelecek taleplere ve isteklere hızla yanıt veren, yönlendirmeleri yapan ve müşterilerin memnuniyetini sağlayan destek ekiplerinde de görme engelli bireylerin yer almasını sağlayan pek çok firma bulunmaktadır.

Duyma ve Konuşma Engelliler İçin Meslek Seçimi

Her ne kadar bedensel engelleri olmasa da, duyma ve konuşma konusunda problem yaşayan kişiler çeşitli mesleklerde yerlerini alabilirler. El emeği isteyen örgü makinelerinin işçiliğinde, halı dokuma ustaları olarak, halı onarmada, çorap kontrolünde, beyazlatıcı veya boyacı konumunda, kumaş boyama işçili olarak veya yazılım uzmanlığında görev alabilirler. Böylece kariyerlerini en iyi şekilde yükseltebilecekleri konumlarda iş sahibi olabilirler.

Bedensel Engelliler İçin Meslek Seçimi

Satış uzmanı olarak, pazarlama alanında, büro yetkilisi konumunda, yöneticilikte, yazılımda, dikiş ve imalat işlerinde, şapka üretiminde veya ağ-file örme işlerinde, yatırım uzmanlığında, çeşitli masa başı işlerde, hesap işlerinde, kasiyerlikte, kilim dokumada, eğitim ve öğretim kurumlarında çeşitli pozisyonlarda, memurlukta ve bilgisayar alanında her işte bedensel engelli olup iki ayağını da kullanamayan kişiler için ideal meslek gruplarını görebilirsiniz.  

Bedensel engelli olup yalnızca tek kolunda veya bacağında problem yaşayanlar için benzer meslekler önerilmektedir. Gişelerde veya bürolarda, muhasebe alanında ya da mali müşavirlikte, denetimci veya yazılım uzmanlığında, örgü ve çorap kontrollerinde ve gıda alanında, çeşitli kurum ve kuruluşlarda kadrolu olarak veya işçi konumunda çalışma imkanlarına kavuşmaktadırlar.

Engellilere Yönelik Sınavlarla Meslek Seçimi

Meslek seçimlerini yeteneklerine, hobilerine, hedeflerine ve aldıkları eğitimlere göre farklı dallarda sürdürebilecek olan engellilerin katılabilecekleri EKPSS sınavları ile sağlık, eğitim, din gibi alanlarda hizmet veren kurumlara yerleşmeleri mümkün olmaktadır. En az @ ve üzeri rapora sahip olan kişilerin sınavla veya sınavsız olarak hiç aklınıza gelmeyecek olan mesleklerde engellilerin harika işleri yapacağını görebilirsiniz. Bu nedenle yazımızda bazı önerileri paylaşsak dahi, bu kadarla sınırlandırılamayacak olan meslek ve eğitim alanlarında çeşitli konumlara gelebileceklerini söyleyebiliriz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ