Parateorisi

Evden Çıkmadan Freelancer Para Kazanma
Yazar: -28 Ekim 2019
256

Son zamanlarda, okuyucularımın birçoğu bana para çevrimiçi ortamda nasıl para kazanabileceğimi soruyor. Buna istinaden başarılı bir freelancer olmanın temellerini gösteren bir blog yazısı yazmayı düşündüm. Öyleyse çevrimiçi evden para kazanma konusunda nasıl para kazanabileceğinizi gösterelim.

Freelancer Para Kazanmak İçin Neler Yapmanız Gerekiyor?

Freelancer (serbest çalışma), saatlik, kelime başına veya proje başına bir ücret karşılığında hizmet veren bir kişidir. Bu nedenle, insanların ödemeye hazır oldukları becerilere sahip olmanız gerekir. Burada yaratıcı olabilirsiniz! Pek çok insan freelancer olabilmek için deneyime sahip olmadıklarını düşünüyor.

Hiç bir işin oldu mu? Eğer öyleyse, bu demek oluyor ki insanların size ödeyeceği yeteneklere sahipsin! Hala bir freelancer olmak için becerileriniz olmadığını düşünüyorsanız, tamamen göz önünde bulundurmanız gereken bir tür serbest meslek vardır: sanal asistan olmak.

Sanal asistanı serbest dünyadaki giriş seviyesi işi olarak düşünüyorum. Bir sekreter ofis yöneticisi olmaya devam edebilir gibi, sanal bir asistan çevrimiçi bir işletme yöneticisi, bir pazarlama danışmanı, bir web tasarımcısı ve gerçekten başka herhangi bir “üst düzey” serbest pozisyon sahibi olabilir.

Sanal asistan nedir? Sanal bir asistan, bir kişiye veya işletmeye, akla gelebilecek hemen hemen her hizmette yardımcı olur. Nedir bunlar?

 • seyahat rezervasyonu
 • randevu planlama
 • e-posta yönetimi
 • grafik dizayn
 • sosyal medya yönetimi

İhtiyacınız olan Şeyler

Dizüstü bilgisayar

Freelancer para kazanma için bir masaüstü bilgisayarı kullanabilirsiniz, ancak hareket halindeyseniz, dizüstü bilgisayar daha iyi bir seçenektir. Ben dizüstü bilgisayarı kullanıyorum ve aşağıdakileri içeren tipik görevlerim için mükemmel

 • Google Dokümanlar’da Yazma
 • Photoshop’ta görüntüleri düzenleme
 • Camtasia ile hafif video düzenleme
 • E-posta gönderme
 • Ses kaydı
 • Görüntüleri WordPress’e yükleme

Bir internet sitesi

Freelancer, bir web sitesine ihtiyac duyar. Bu sizin “çevrimiçi mağazanız” ve yalnızca portföyünüz olarak hizmet etmiyor, aynı zamanda meşru olduğunuzu kanıtlıyor.

5 Adımda FreeLancer Para Nasıl Kazanılır

1: Ne satacağınıza karar verin.

Yeterince basit geliyor, değil mi? Yukarıda bahsettiğim gibi, hangi becerilere sahip olduğunuzu ve bunları insanların almak isteyeceği hizmetlere nasıl dönüştürebileceğinizi değerlendirmeniz gerekir.

2: Kiminle çalışmak istediğine karar ver

Dürüst insanlarla çalışın. Sonunda para alabilmeniz garanti olsun.

3: Hizmetlerinizi fiyatlandırın

Freelancer para kazanma hizmetlerinizi nasıl fiyatlandıracağınızı bulmak, freelance işinizi kurarken yaptığınız en acı verici ve en önemli şeylerden biri olacaktır.

4: Web sitenizi oluşturun

Freelancer çalışan olarak müşterileri kazanmak için bir portföy sitesine ihtiyacınız var. Ancak çok paraya mal olmak zorunda değildir. Hatta ücretsiz bir portföy sitesi oluşturabilirsiniz. Serbest yazarsanız, Contently’i kullanarak bağlantılarınızı gösteren ücretsiz bir portföy sitesi oluşturabilirsiniz.

5: Freelancer Sitelerinden Yararlanın

Yabancı diliniz yoksa En İyi Türk Freelance Sitelerinden Faydalanın

1 sahibinden.com

Evet yanlış duymadınız, sahibinden sitesinde freelancer arama bölümü var. Siteye girince navigasyon bölümünde, Serbest Çalışma ‘Freelance’ olarak tiklerseniz site üzerinde açılmış freelance iş ilanlarına ulaşabilirsiniz.

icerikbulutu.com

İçerik Bulutu, sistem olarak diğer freelance sitelerden farklı. Öncelikle söylemekte fayda: site sadece içerik yazarlarına açık. Başka farklılığı ise iş ilanlarının sadece site tarafından yapılıyor olması. İçerik başına verilen ücretin en yüksek olduğu sitelerden birisi olarak lanse ediliyor.

3 eleman.net

Aslında iş arayanlarla iş verenleri buluşturma olan eleman.net son dönemde serbest iş ilanlarınıda kabul etmeye başladı. İş araması yaparken (Detaylı Arama Seçenekleri)  sekmesine tıklayın ve Çalışma Şekilleri kutucuğundan Freelance (Serbest Çalışma) kutucuğunu tikleyin.

4 uzmankirala.com

Tarihi oldukça eskiye dayanan sitede yer alan ilanlar, daha ziyade yazılım,grafik ve web yöneticiliği alanında.

5 projekurdu.com

Ülkemizdeki en büyük freelance ortamını sunuyor. Yeni iş ilanları epey fazla, buna istinaden sahiden işe yarayan bir Türk freelance sitesi gibi. Proje Kurdu, sitesinin tasarımı ve site stili bakımından dünyanın en büyük freelancer portalı olan freelancer.com’a baya benziyor.

Mutlaka okuyun: Evden Para Kazanma Yolları 
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 2 Yorum Var)
 1. serdar dedi ki:

  faydalı bir bilgi teşekkürler…

 2. Eda dedi ki:

  Şu dönemde epey bi gündemde olan para kazanma yöntemi. Yazı çok faydalı. Teşekkürler.

BİR YORUM YAZ