Parateorisi

Finansal Sistemin İstikrarını Korumak
Yazar: -12 Mayıs 2019
159

İstikrarlı bir finansal sistem, finansal aracılar, pazar altyapısının tasarruf sahipleri ve yatırımcılar arasındaki fon akışını kolaylaştırdığı ve böylelikle ekonomik faaliyette büyümeyi desteklediği bir sistemdir. Buna karşılık, finansal istikrarsızlık, bu aracılık sürecinde reel ekonomi için potansiyel olarak zararlı etkileri olan önemli bir aksaklıktır. 

Bu açıdan bakıldığında, finansal istikrarın güvenceye alınmasının ileriye dönük bir görev olduğu görülebilir – finansal sistemdeki kırılganlıkları tespit etmeyi ve mümkünse hafifletici adımlar atmayı hedefleyen bir görev. Bu güvenlik açıklarının bir kısmı, hane halkı ve şirket sektörü bilançolarındaki değişiklikler ve kredi ve varlık piyasalarındaki gelişmeler gibi makro ekonomik bir boyuta sahiptir, bunların tümü ekonomi içindeki finansal riskin seviyesini ve dağılımını etkileme potansiyeline sahiptir. 

Diğer güvenlik açıkları, finansal aracıların ve finansal piyasa katılımcılarının çeşitli risklerini fiyatlandırma ve yönetme şekilleriyle ilgilidir. Ek olarak, esnek bir finansal sistem, sıkıntılı finansal kurumları, kamuya finansal sisteme duyulan güvenin zedelenmeyeceği şekilde ele almak için iyi gelişmiş bir kriz yönetimi düzenlemesinin bulunduğu sistemdir.

Finansal İstikrar

Finansal sistemin istikrarını korumak, Rezerv bankasının uzun süredir devam eden bir sorumluluğudur. İstikrarlı bir finansal sistem, finansal kurumların, piyasaların ve pazar altyapılarının, tasarruf sahipleri ve yatırımcılar arasındaki fon akışını kolaylaştırdığı bir sistemdir. Bu ekonomik faaliyette büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olur.

Rezerv Bankası hem sistematik sonuçlar doğurabilecek finansal rahatsızlık riskini azaltmada hem de meydana gelmesi durumunda finansal sistem rahatsızlığına cevap vermede rol oynamaktadır. Banka, bu konularda diğer ilgili kurumlarla, özellikle Mali Düzenleyiciler Konseyi (CFR) aracılığıyla çalışmaktadır. Rezerv Bankası Müdürü tarafından yönetilen CFR, düzenlemenin etkinliğine ve etkinliğine ve finansal sistemin istikrarına katkıda bulunmak için Banka, APRA, Hazine ve ASIC’i bir araya getirir.

Ödemeler Sistem Kurulu

Giderek artan bir şekilde, merkez bankalarına ödemeler sisteminin güvenliği ve istikrarı konusunda açık bir yetki veriliyor, ancak kurulun ödeme sistemindeki etkinliği ve rekabeti teşvik etme konusundaki yasal sorumluluğu ve yetkileri benzersizdir. Bu sorumluluk, bankanın geleneksel ticaret odağını, büyük işlem hacimlerinin verimlilik kazancı sağladığı perakende ve ticari sistemleri kapsayacak şekilde istikrarı destekleyen yüksek değerli toptan satış ödeme sistemlerini genişletmiştir.

Uluslararası Düzenleyici Forumlar

Küresel finansal krizin ardından, uluslararası bir finansal düzenleme reformu programı büyük olmuştur. Aşağıda, bu çalışmayı yürüten ve Rezerv Bankasının temsil edildiği başlıca uluslararası kuruluşlar listelenmiştir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ