Parateorisi

FİTNESS NEDİR? NASIL YAPILIR VE FAYDALARI NELERDİR
Yazar: -03 Şubat 2020
73

Vücudunun kas yapısının muntazam olmasını, herkesin imrenerek baktığı atletik bir bedene sahip olmayı kim istemez ki! Her güzel şeyin bir bedeli olduğu gibi güzel ve atletik bir bedene sahip olmanın da bir bedeli vardır. Hayatında spora hiç yer ayırmayan, zararlı ve sağlıksız gıdaları beslenmesinin merkezine oturtmuş bir kişinin kaslı, fit ve estetik bir bedene sahip olma isteği akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Bu işin tek bir formülü, spor yapmak ve sağlıklı beslenmektir. Bu makalemizde fitness nedir? Fitness nasıl yapılır ve faydaları nelerdir? hakkında detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağız.

FİTNESS NEDİR

Fiziksel görüntünün istenilen formda olmasını sağlamak amacıyla özellikle kas yapısı üzerinde etkili olan, kendine özgü egzersiz hareketleri olan bir spor dalı olmaktan daha çok bir egzersiz dalıdır. Yapılan hareketler daha çok kasları forma sokmak için yapıldığı için fitness, çoğu zaman vücut geliştirme sporu ile karıştırılmaktadır. Oysaki, vücut geliştirme egzersizleri yapılırken kasların ve bedenin olduğundan daha fazla bir görünüme sahip olmak için çok yoğun bir şekilde antreman yapılmaktadır. Fitness yapılırken amaç, kasların bedenin göründüğü şeklinin daha sıkı ve güçlü olmasını sağlamaktır. Peki, fitness nasıl yapılır? Ve fitness faydaları nelerdir?

FİTNESS NASIL YAPILIR

Bir spor salonunda fitness egzersizleri yaparken sadece kasların şekil alması ve ideal kiloyu korumaya yönelik hareketler yapılmaz. Bu program içinde yüzme, koşu, yürüyüş, ağırlık kaldırma, bisiklete biner gibi pedal çevirme hareketleri, dağcılık sporu gibi tırmanma hareketleri gibi çok farklı egzersizlere de yer verilmektedir. Fitness sporunun amacı, kas yapısının şekil alması üzerine olduğu için egzersiz programı içerisinde yapılan diğer tüm sporlarda hem kilo kontrolünü sağlıyor hem de kasları güçlendiriyor.

Herkesin beden yapısı, boyu, kilosu, sağlık durumu farklı olduğu için spor eğitmeniyle birlikte kişisel özellikler göz önüne alınarak egzersiz programı hazırlanmalıdır. Doksan kilo olan bir kişinin uygulayacağı egzersiz programı ile altmış kilo olan bir kişinin yapacağı egzersiz programı aynı olmamalıdır. Fitness hareketleri kol kasları, karın kasları, kalça ve bacak kaslarını şekillendirmeye yönelik farklı farklı hareketlerden oluşur.

Kendi imkanlarınızla ev ortamında fitness tarzında bir egzersiz yapmıyor ve tercihinizi herhangi bir spor salonunda eğitmeler eşliğinde daha profesyonel olarak kullanıyor olabilirsiniz. Spor salonunda fitness egzersizleri yapmak her zaman daha avantajlıdır. Çünkü, egzersiz programınızın yanı sıra spor salonunu beslenme uzmanı tarafından size özel hazırlanmış beslenme programı sayesinde hem sağlıklı beslenip hem de sağlıklı bir bedene sahip olursunuz. Kasları ve vücudu forma sokmanın yanı sıra fitness faydaları nelerdir?

FİTNESS FAYDALARI NELERDİR

  • Yapılan antremanlarda kaslar çalıştırıldığı için uzun yıllar güçlü kas ve kemiklere sahip olunmasını sağlar.
  • Düzenli olarak fitness egzersizleri yapan kişilerde ilerleyen yaşlarda kemik erimesi oluşma riski en aza inmektedir.
  • Yapılan hareketlerde yoğun kalori yakımı gerçekleştiği için kilo problemlerinden çok daha kolay kurtulmayı sağlar.
  • Sadece fitness yaparak değil uzun yıllar düzenli olarak spor yapan insanlar ilerleyen yaşlarda nörolojik hastalıklara karşı kendilerini koruma altına alabilirler.
  • Kambur duruşa sahip olan kişilerin duruşlarındaki bu bozukluk fitness hareketleri sayesinde düzelebilmektedir.
  • İçine kapanık kişiler spor salonunda spor yaparak sosyalleşmektedirler. Böylelikle daha mutlu ve pozitif olmaları sağlanmaktadır.
  • Depresyon tedavisi gören kişilere doktorları tarafından düzenli olarak egzersiz yapmaları önerilmektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalar göstermektedir ki  kasların güçlendirilmesine yönelik yapılan fitness hareketleri birçok sağlık sorununa olumlu yönde etki etmekdedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ