Parateorisi

Green card Başvuru Şartları Nelerdir?
Yazar: -14 Ekim 2019
139

Green card çekilişine katılan kişiler, katılmaya uygun ülkeler arasında yer alan bir vatandaşlığı bulunmalıdır. Çekilişe katılmaya hak kazanan ülkeler her sene Amerikan Hükümeti tarafından resmi olarak açıklanmaktadır.


Başvuruda bulunacak olan kişiler, lise ya da ona denk bir okuldan mezun olması gerekir. Eğer katılacak olan kişi, lise denginde bir okuldan mezun olmamış ise son beş sene içerisinde bir eğitim, tecrübe gerektirecek olan bir alanda iki yıllık geçmişi bulunmak zorundadır.


Katılımcılar arasında herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Kurallarda yazılmıyor olsa bile 18 yaşından daha büyük olmanız gerekmektedir. 
Katılımcı kişide ingilizce dili aranmaz. Fakar bu durumda, ülkeye gittikten sonra yaşayacağınız bir takım sıkıntıları da göz önünde bulundurmalısınız.


Başvuru yapacak kişinin herhangi bir bankada ya da başka bir alanda parası olması gerekmemektedir. Green card başvuruları 2005 senesinden sonra yalnızca internet üzerinden yapılmaktadır. Posta yolu ya da başka yollar ile yapılmakta olan başvurular geçersiz sayılır.


Evli olan kişiler, eşleri adına da başvuru yaparsa çekiliş şanslarını ikiye katlamış olurlar. Bunun nedeni ise eğer bir şahıs çekilişi kazanır ise, bundan karısı ya da kocası ve çocukları da yararlanabilir.


Green card Çekilişi Nasıl Yapılmaktadır?


İnternet üzerinden gerçekleşmiş olan tüm başvurular, Kentucky Consular Center ya da diğer adı ile çekiliş merkezinde bir araya getirilir ve altı coğrafi bölge ayrılır. Çekiliş başvuruları sonlandırılmasının ardından bir bilgisayar ile yapılmaktadır. Bilgisayar her bölgeden yapılmış olan başvurular arasında rastgele olarak seçimlerde bulunur. Çekilişte tüm başvurular eşit koşuldadır.


ABD Göçmenlik Bürosu çekilişi kazanmış olan kişilerle herhangi bir yol ile iletişime geçmez. Sonuçlar ise göçmenlik bürosunun web sitesinde size özel bir confirmation numarası ile başvuran kişinin kontrolü ile gerçekleşebilir. Eğer kazanmış olan kişiler arasında iseniz, başvuru dosyasında evraklarınızı tamamlama adına neler yapmanız gerektiği ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. 


Bu çekilişi kazanmış olan kişiler zorunlu olarak Amerika’ya gitme zorunluluğu bulunmaz. Fakat green card hakkınızı kaybetmek istemiyorsanız, vizeyi almanızın ardından 6 ay içinde en az bir kez, daha sonraki senelerde de en az bir kez giriş yapma zorunluluğu vardır. Greencard sahibi kişinin girişinden sonra kalması konusunda herhangi bir süre bulunmaz.


Greencard Nasıl Başvurulur?


İlk olarak green card vizesine başvurmak için https://www.dvlottery.state.gov/ sitesini ziyaret etmelisiniz. Başvurununun sonucunu da aynı site üzerinden “Katılımcı Durum Kontrolü” bölümünden elektronik başvuruda bulunmanın ardından size verilmiş olan bir onay kodu yardımıyla öğrenebilirsiniz. Eğer kurada kazanamamış iseniz seneye tekrar başvuruda bulunup şansınızı deneyebilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ