Parateorisi

Kamu Bankaları EFT Saatleri ve Ücretleri 2020
Yazar: -05 Ocak 2020
312

Eft bir bankadan başka bir bankaya gönderilen para. 2020 yılı itibariyle kamu bankalarının EFT saatleri ve ücretleri:

EFT Saatleri ve Ücreti

Ziraat Bankası EFT Saatleri ve Ücreti

Ziraat Bankası kullanan vatandaşlar mobil bankacılık, internet bankacılığı, telefondan müşteri hizmetlerine bağlanarak yani telefon bankacılığı ile ATM’lerden ve bankaların gişelerini kullanarak kolaylıkla ve hızlı bir şekilde EFT işlemi yapabilirler. Ziraat bankası havale işlemi için müşterilerinden eğer anlaşmaları varsa masraf almamaktadır. Yani başka bankaya transfer edilmeden kendi içerisinde para transferine eğer bir anlaşması varsa ücretsiz hizmet vermektedir. Diğer ücret tariflerini sıraladık:

 • Ziraat Bankası üzerinden yapılacak her türlü para transferi (EFT veya Havale) işlemi ücretlidir.
 • Ziraat Bankası ATM kullanarak para göndermek isteyenlerden 7 TL masraf kesmektedir.
 • Mobil bankacılık havale masrafı olarak 1,75 TL hesap işletim ücreti kesmektedir.
 • İnternet bankacılığı havale masrafı olarak 2 TL hesap işletim ücreti kesilmektedir.
 • Ziraat bankası şubelerinden yapılan havale işlemlerinde 250 TL ve üzeri havale işlemleri içinse 30 TL masraf kesilmektedir.
 • Unutulmamalıdır ki Ziraat Bankası EFT işlemleri 08:30 – 17:00 arasında yapılmaktadır.
 • Ziraat Bankası EFT masrafları olarak ATM kullanarak EFT yapılması durumunda 10 TL, banka şubesi kullanarak gişeden EFT talimatı vermesi durumunda 55 TL, internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanarak EFT işlemi yapıldığında ise 4,5 TL işlem ücreti masrafı kesmektedir.

Ayrıca Ziraat Bankası eğer bir anlaşmanız yoksa ve sıradan vadesiz hesap kullanıcısı iseniz yıl içerisinde yaptığınız işlemlerin toplam büyüklüğüne göre hesap işletim ücreti kesmektedir. Ziraat Bankası hesap işletim ücreti 3 ayda bir 20 TL olmak şartı ile yıllık 80 TL’dir.

VakıfBank EFT Saatleri ve Ücreti

VakıfBank müşterileri tıpkı Ziraat Bankası müşterileri gibi mobil ve internet bankacılığı, banka şubesinden, ATM’den ve çağrı merkezini arayarak (VakıfBank Müşteri Hizmetleri: 0850 222 0 724) para transferi işlemi yapabilirler. Vakıfbank EFT işlemi saat 16.45’e kadardır. Saat 16.45 ile 17.15 arasında ise Vakıfbank Geç EFT işlemine izin vermektedir. Bu saatler haricinde yapılacak işlemlerde bir sonraki iş gününde transfer işlemi gerçekleşecektir.

 • Vakıfbank çağrı merkezini arayarak veya şubeden hesaptan hesaba seçeneğini kullanıp havale yapmak isterse ödeyeceği işlem ücreti 50 TL’dir. Yine aynı yollarla hesaptan isme havale yapmak istenirse 45 TL karşılığında bu işlemleri gerçekleştirebilirler.
 • Mobil bankacılık veya internet bankacılığı kullanan VakıfBank müşterileri havale yapmak istediklerinde ödeyecekleri masraf 2,5 TL’dir.
 • 50 TL ve üzerindeki havale işlemlerinde ATM kullanmak tercih edilirse ödenecek işlem masrafı 9 TL’dir.
 • VakıfBank EFT ücretleri sıralayacak olursak; ATM’den isme yapılacak olan EFT masrafı 15 TL’dir. İnternet bankacılığı veya mobil banka üzerinden VakıfBank EFT işlemi yapmak isteyenlerin ödeyeceği masraf ise 5,5 TL’dir. Çağrı merkezi veya müşteri hizmetlerine bağlanarak VakıfBank EFT işlemi yapmak istenildiğinde bu işlemin masrafı ise 45 TL olarak belirlenmiştir.

VakıfBank vadesiz hesap kullanan standart bir müşteriyseniz bankanın hizmetlerinden yararlanmak için aylık 8 TL olmak üzere VakıfBank hesap kesim ücreti olarak yıllık 96 TL ödemek zorunda olduğunuzu hatırlatmakta fayda var.

HalkBank EFT Saatleri ve Ücreti

Bilindiği üzere aynı banka üzerinden yapılan transfer işlemine havale denilmektedir. HalkBank’ta havale işlemi kullanabilmek için alıcı hesabında HalkBank’ta olması gerekmektedir. Havale ile EFT’yi birbirinden ayıran en önemli detay 7/24 işlem yapabilme özelliğidir. Günün istenilen saatinde mesai saati veya haricinde HalkBank havale ile transfer işlemi yapılabilmektedir. İster havale isterseniz EFT yapacak olduğunuzda HalkBank ATM’lerini, internet bankacılığını, mobil bankacılığı veya banka şubelerini kullanabilirsiniz. HalkBankası para transferi ücretleri konusuna gelecek olursak:

 • Eğer HalkBankası’nda birden fazla hesabınız varsa ve hesaplar arasında virman yani para transferi yapmak istiyorsanız bu işlemlerden her hangi bir işlem ücreti talep edilmiyor.
 • HalkBank şubelerinden havale işlemi yapacaksanız 26 TL işlem ücreti ödemek durumundasınız.
 • HalkBank havale işlemleri için internet bankacılığı veya mobil bankacılık kullanacaksanız ödemeniz gereken miktar ise 1.43 TL’dir.
 • HalkBank telefonla havale masrafı ya da müşteri hizmetlerini arayarak havale yaptığınızda ödemeniz gereken masraf 3,33 TL olarak belirlenmiştir.
 • HalkBank şubelerinden EFT yapmak istediğiniz de ödemeniz gereken miktar 53 TL olarak belirlenmiştir. EFT işlemi için internet bankacılığı veya internet bankacılığı tercih etmeniz durumundaysa 3,3 TL masraf çıkmaktadır. Müşteri hizmetlerini arayarak yapılacak olan EFT işlemlerinde ise 4,76 TL masraf ödenmesi gerekmektedir.

HalkBank hesap kesim ücreti olarak aylık 6,5 TL olmak üzere yıllık toplam 78 TL hesap kesim ücreti kesmektedir.

Görüldüğü üzere kamu banklarının hesap kesim ücretleri, EFT saatleri, EFT ve havale masrafları farklılıklar gösterebilmektedir. Sizin için en uygun olan hangisi ise çalışmak istediğiniz bankaları bu kriterlere göre değerlendirebilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 2 Yorum Var)
 1. ilgice dedi ki:

  Hep merak ediyordum sonunda cevabı buldum, o kadar net ve anlaşılır bir şekilde bilgi vermişsiniz.

 2. dionz dedi ki:

  EFT saatleri genişletilmeli bence.

BİR YORUM YAZ