Parateorisi

Kan Grubuna Göre Diyet Listesi
Yazar: -12 Aralık 2019
277

 Kan grubuna göre diyet nasıl yapılır? İnsanlarda kan gruplarının hastalıklarla olan ilişkisi incelendiğinde çok sıkı bir bağ olduğu görülmektedir. İnsanların kan gruplarının beslenmelerinde ve kilo alıp vermelerinde etkili olduğu bilinmektedir. Kan grubuna göre beslenme nasıl olmaktadır?

Yapılan araştırmalarla da desteklenen olay, kan grubuna göre yapılan diyetlerin işe yaradığı yönündendir. Beslenerek ve istediğiniz gıdaları yiyerek kilo verebilirsiniz ancak kan grubuna göre diyet programı hazırlamanız daha doğru olacaktır.

0 Grubundaysanız Bunlara Dikkat Etmelisiniz

0 grubu diyetin işe yarayabilmesi için kesinlikle yağsız ve dondurulmamış yani kimyasal madde içermeyen balık, kırmızı et ve beyaz et yemelidirler. Tahıl ürünlerini ve taneli sebzeleri ne kadar az tüketirseniz o kadar çabuk kilo verebilirsiniz. Buğday unundan yapılmış yiyeceklerden kaçınmalısınız. Buğdayın içinde var olan glüten maddesi, 0 grubunun kilo vermesine engel olmaktadır. Vücudunuzdaki iyot tiroit hormonu salgılayarak yağ yakma işlemini kolaylaştırmaktadır. Eğer vücutta yeterli iyot yoksa yağ yakmak oldukça zorlaşacaktır. Bu nedenden ötürü deniz ürünleri, iyotlu tuz, kırmızı et, ıspanak ve brokoli tüketmek gerekmektedir. Son olarak karaciğer de tüketmeniz gereken besinler arasında yer almaktadır. 0 grubu fazla süt içmemelidir. Asit miktarı yüksek mide içinde et kolayca sindirilir. Etin yanında sebze ve meyve yiyerek etin sindirimini kolaylaştırmalısınız.

A Grubundaysanız Bunlara Dikkat Etmelisiniz

A grubunun ayakta atıştırmaları acilen bırakması gerekmektedir. Yararlı bir beslenme şekli olmadığı gibi vücuda hiçbir yararı yoktur. Tahıl ürünleri ve soya proteinleri tüketimine ağırlık vermelidirler. A gurubu kişileri et tüketimine ağırlık vermemelidirler. Onun yerine sebze ve proteinli besinler tüketmelidirler. 0 grubunda ise tam tersi bir durum söz konusudur. Et tüketimi vücuda enerji vermektedir. A grubundakiler ise eti yağ olarak depolamaktadırlar, mide asitleri ise oldukça az miktardadır. Sütlü gıdaları sindirmeleri oldukça zordur ve metabolizmada yavaşlama meydana getirmektedir çünkü sütlü gıdalar ensülin reaksiyonunu arttırmaktadır. Bu olayla birlikte diyabet hastalıklarına davetiye çıkartılmış olur. Sütlü besinlerde doymuş yağ oranı fazladır. Bu da şişmanlığa yol açmaktadır. A grubundakiler bu nedenlerden ötürü sütlü gıdaları diyetlerine dâhil etmemelidirler.

B Grubundaysanız Bunlara Dikkat Etmelisiniz

Kan grubuna göre diyet programında B grubu tam bir denge kurmaktadır. A ile 0 arasında bir denge kurmaktadır. Hayvansal gıdalarla sebzeler arasında bir diyet programları uygulanmalıdır. Oluşturdukları diyet bu yönde olursa kilo vermeleri kaçınılmaz olacaktır. B grubundakiler mercimek, buğday, fındık ve susam gibi besinleri tüketmemelidirler. Çünkü bu besinler kilo almalarına neden olacaktır. Ayrıca bu besinler insanlarda yorgunluğa ve vücudun su tutmasına ve kan şekerinde düşüklüğe neden olmaktadır. Bu sorunlardan şikâyet edenler azar azar ve sık beslenmeleri gerektiğine inanırlar. Aslında yapılması gereken bu değildir. Önemli olan az az ve sık beslenmek değil öğünlerinde hangi yiyecekleri yediğinizdir.

AB Grubundaysanız Bunlara Dikkat Etmelisiniz

Bu gruptaysanız yiyeceklerinizi seçerken oldukça çok özenli davranmalısınız. A ve B kan grubu için uygun olmayan yiyecekler AB grubu için de uygun olmayacaktır. Domates tüketmelerinde bir sakınca yoktur. Kilo alma konusunda AB grubundakiler A ve B gruplarının sahip olduğu özellikleri taşımaktadırlar. A grubunun mide asit miktarı azdır. B grubunun da etle arası iyi değildir. Yani eti sindirme problemi yaşamaktadırlar. Yediğiniz etler vücudunuzda depolanmaktadır ve depolanan yağlar kilo almanıza neden olmaktadır.

Kan grubu diyet programınıza uymalı ve uzak durmanız gereken gıdaları iyi belirlemelisiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. davud dedi ki:

    Diyet yaparken sadece kan grubuna göre seçim yapmak ne kadar doğru olur?

BİR YORUM YAZ