Parateorisi

Kira mı Konut Kredisi İle Ev Almak mı?
Yazar: -16 Aralık 2019
226

Sizce kira mı yoksa konut kredisi ile ev almak mı? Hangisi derseniz ikisi içinde cevabımız evet olacaktır. Buradaki cevabımızın nedenleri ise şu şekilde; Kişiler mevcut şartlarda oturmak zorunda oldukları kiralık evler için yüksek meblağlarda kira ücreti ödemek zorunda kalıyorlar. Elbette her hanenin hayalleri arasında bulunan ev sahibi olmak maalesef ücretleri ile her zaman karşılanamayacak ve alınamayacak büyük bedellere sahne oluyor. Kişilerin ödedikleri yüksek kiralar beraberinde acaba kira yerine ev mi alsam sorusunu getirirken bunun yanında avantajları ve dezavantajlarını da araştırma yoluna gidiyor.

Kira mı Krediyle Ev Almak mı? Hangisi Avantajlı

Ödediğiniz kira ücreti yüksek tutarlarda ise ve alacağınız evin kredi taksitleri de bu ücrete yakın miktarları taşıyorsa en doğrusu konut kredisi ile ev almak olacaktır. Fakat ev bedelleri ikamet etmek zorunda olduğunuz bölgede yüksek tutarlarda ise çekeceğiniz kredi taksitlerini kira ücreti karşılayamayacaksa ve kiranız düşük tutarda ise mantıklı olan kirada kalmak olabilir. Bu anlamda ilk adımınız önemli ve ayrıntılı bir araştırmadan geçecektir. Burada hangi şartların ağır basacağını bu şartlar altında daha iyi kavrayabilirsiniz. 

Konut Kredisi İle Ev Almanın Avantajı

Alacağınız Konutun peşinatı, faizi, alacağınız evin bedeli ve alabileceğiniz kredi tutarı uygun olduğu şartlarda ev alımı mantıklı olacaktır. Evde ikamet ederken kira ödemezsiniz ve kira artışı sağlanmamış olur. Burada sizin için önemli bir avantaj söz konusu. Nedeni ise küçük bir hesaplama ile ortaya çıkar. Sizin ödediğiniz aylık kira bin lira ise ve hiç artış olmayacaksa 10 yılın sonunda toplam 120 bin lira kira ödemesi yaparsınız. Bu durumda elinizde hiç bir birikim kalmamış olur.  Fakat siz kredi ile ev alır ve bin lira taksit ödemesi yaparsanız on yıl sonunda ev tamamen sizin olacaktır. Eve ödediğiniz tutar yerinde kalmadığı gibi değer kazanan ev sayesinde ayrıca birikim yapmış olursunuz. Yani 120 bin lira kira ödemek mi, yoksa masraflar ve peşinat harici 120 bin lira vererek ev sahibi olmak mı? Bu durumda en mantıklı adım konut kredisi ile ev almak olacaktır. 

Kira Ücretlerinin yüksekliği

İkamet ettiğiniz evin bölgesi, büyüklüğü, bina durumu, nüfus yoğunluğuna göre oturduğunuz evin kirası yüksek olabilir. Bu yüksekliğe genel olarak evlerin fiyatları da neden olmaktadır. Bu evinizde ne kadar oturacağınız, bu süre içinde ne kadar kira ücreti ödeyeceğiniz, yıllık bazda ne kadar artış ile süre sonunda sizin cebinizden çıkacağı paralar önem arz eder. Bunların hakkında ayrıntı önemli. Oturduğunuz süre sonrasında toplam ödeyeceğiniz kira tutarı sizin kredi taksitlerinize ve ödeyeceğiniz faiz tutarıyla karşılaştırması önemli. Arada bir fark olmayacaksa kirada oturmanın da bir anlamı olmayacaktır. 

Kredi Faizlerinin Durumu

Konut alımlarında kişilerin tercih ettiği finans desteği konut kredileridir. Bu kredilerin faizleri dönemsel olarak çok düşük miktarlarda olabilirken zaman içerisinde de ciddi artışlara neden oluyor. Bu nedenle alacağınız kredi tutarı ve buna oranla vadesi ile kredi faizleri sizin ödeyeceğiniz tutarlar dikkate alınarak bir sonuca varılabilir. Mümkün olduğu kadar düşük tutarlardaki kredi faizlerinden yararlanarak konut kredisi ile ev almak mantıklıdır. Burada alacağınız kredinin vadesi de önem arz eder. Günümüzde bankalar arasında faiz farkları büyük olabiliyor. Burada önemli olan devlet bankaları. Devlet bankaları ünvanını taşıyan Ziraat,Vakıf ve Halk Bank kişilere % 0,98 faiz oranları üzerinden konut kredisi tahsisi yapıyor. Bu oran oldukça düşük ve dikkate alınabilecek bir rakamdan oluşuyor. 

Konut Projeleri İle Daha Uygun Taksitle Ev

Günümüzde daralan emlak piyasasını daha iyi bir alana yaymak ve emlak sektörünün önünü açmak adına bazı emlak şirketleri daha uygun faizler ve taksitler eşliğinde ev sahibi yapabiliyor. Örneğin konut alımında en fazla 120 ay yani 10 yıl vadeli kredi veren bankalar varken bazı şirketler bu durumu 180 aya çıkarmış durumda. Burada düşük faiz oranı olunca daha uygun taksitle ev alımı yapabilirsiniz. Örnek verecek olursak Sur Yapı Antalya güncel olarak peşinatsız olarak 180 ay vade ile taksitle yeni ev sahibi yapıyor. Burada ödeyeceğiniz taksitlerde 3+1 daire için 2 bin 300 liradan başlayan taksitlerle yapılabiliyor. 

Faizsiz Peşinatsız Ev Alma Yöntemleri

Kişiler kredi ödemek yerine ev almak istiyorsa bir alternatif olarak ta faizsiz peşinatsız ev alma yöntemlerini değerlendirebilir. Bu yöntemlerin başını Fuzulev, Birevim, Emin Evim, Finansevim, Katılım Evim gibi şirketler tercih edilmeye başlandı. Burada ev almak isteyen kişilerin bir grup oluşturulması ve arada çekilecek kura ile aylık bir kişiye ev alma mantığı hakim. Fakat alacağınız evin kurada ne zaman çıkacağı önemi. Bu kura ile ilk ayda hemen ev sahibi olabilirken aynı zamanda en son ev sahibi olunacağını da dikkate alınmalı. Zira bu süre içinde ödeyeceğiniz kira bedelleri de dikkate alınmalı. Ayrıca burada ödenecek masraflarda söz konusu olacaktır. Bir diğer hususta sayıları her geçen gün artan bu şirketler için devletin henüz yasal bir mevzuat çıkarmaması. Burada kişilerin mağduriyeti de söz konusu olabilir. Bu nedenle iyi araştırılmalı aradaki farkla ile avantaj ve dezavantajlarının muhasebesinin iyi yapması gerekir. 

Konut Kredisi İle Ev Alımındaki Peşinat

Kirada otururken kira ücretine taksitle ev almayı mantıklı bulabilirsiniz. Burada aradığınız konutu buldunuz, şartlar iyi, kredi faizleri düşük seviyelerde almaya karar verdiniz. Fakat burada karşınıza bir başka sorun daha çıkıyor. Bu ise alacağınız evin yüzde 20 kısmının peşin ödemek zorunda olduğunuzdur. Yasal olarak konut alımlarında konut bedelinin % 80 oranında krediler verilebilmektedir. Daha üstü rakamların alınabilmesi söz konusu değil. Bunun için peşinatı da dikkate alarak hareket etmekte fayda olacaktır. 

Evin Peşinatını da Konut Kredisinde Kullanabilir miyim?

Ev alımında peşinatınız yoksa bu aşamada kişiler genel olarak ev kredisine dahil etme çabasına girer. Burada önemli olan evin bedelini belirleyen eksperin raporunda vereceği rakamdır. Bu rakam üzerinden % 80 oranında kredi alabileceksiniz. Normal alacağınız fiyattan daha yukarıda bir rakamı eksper sunarsa burada hepsine kredi çekebilme imkanınız doğabilir. Fakat burada daha düşük bir rakam çıkması halinde sizin ödemeniz gereken tutar % 20 lik kısmında üstünde olabilir. Yani daha yukarılarda ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. 

Konutun Bedeline Etki Eden Faktörler

Konut alımında konuta biçilen eksper değeri önemli. Bu değerin biçilmesinde konutun konumu, bulunduğu bölge, büyüklüğü, binanın yaşı, binanın hangi yönde olduğu gibi hususlar önem arz ediyor. Burada tutulan bir bölge ile tutulmaya bir bölgedeki ev fiyatları farklı olur. Bunun için mevcut alacağınız evin bedeli belirlenirken çevre dairelerin fiyatları, evin için, evin içinde kullanılan malzemelerin dayanıklılığı ve kalitesi de evin bedelini etkilemektedir. 

Alacağınız Evin İskanı

Burada konut kredisi alımı için bazı şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Bu şartlardan bir tanesi söz konusu alacağınız evin iskanının alınmış olmasıdır. Bu iskan sayesinde finans kuruluşları size kredi tahsisi yaparken iskanın olmaması sizin istediğiniz rakamların çok çok altında kalabilir. Bu nedenle iskanlı ve ruhsatları alınmış bir eve talip olmak mantıklı adımlardan biri. 

Ev Sahibi Kiracı İlişkileri

Bedeli kira bedelinden daha yüksek olabilen bir konut kredisi ile ev almak kişiye ev sahibi ile muhatap olmaktan kurtarır. Bazı durumlarda ev sahipleri çok ılıman ve anlaşılabilir olabilirken bazı durumlarda çok geçimsiz olabiliyorlar. Bir kirada oturmak eve farklı bedeller yansıtabilir. Evin bir bölümünde istediğiniz tadilatı sizin olmadığı için yapmazsınız, istediğiniz gibi kullanamazsınız ve bazı durumlarda bir çivi bile çakamayabilirsiniz. Bu gibi tartışmalı bir ev sahibi kiracı ilişkisinden ziyade kendi evinizde istediğiniz gibi yaşamak en doğrusu olabilir. Yani ödeyeceğiniz fazla taksitler ile ev almak için mantıklı bir kavram daha ev sahibi kiracı ilişkileridir. 

Kısaca değinecek olunursa, birikim yapmak, süre sonunda ev sahibi olmak ve evin bedelindeki artış ile daha kazançlı olmak adına kira mı konut kredisi ile ev almak mı sorusunun cevabı konut almak olacaktır. 
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ