Parateorisi

Kredi Borcum Var Konut Kredisi Çekebilir miyim?
Yazar: -04 Aralık 2019
267


Önceki yıl ani bir artış ile alınamayacak seviyelere ulaşan konut kredisi faizleri zaman içerisinde alınabilir seviyeye gelmiş olsa da; düşen faiz oranlarının ev alımında çok etkili olmadığı yapılan açıklamalardan anlaşılıyor. Zira her 10 kişiden 3 ü yeni ev alımı için konut kredisi müracaatı yaparken diğer 7 kişi de mevcut kredisini yapılandırma yapmak için başvuruyor. Durum böyle iken bazı kesimlerde konut alma çabası içerisinde. Bugün yapılan açıklamalarda bu yıl içerisinde bir milyondan fazla kişi kredi borçlarından dolayı icralık konumuna gelmiş. Bu durumda ev almak isteyen kişilerin çoğunluğunun da bankalara kredi borcu olduğu bir aşikar. Özellikle bu kişilerin kredi borcum var konut kredisi çekebilir miyim soruları için makalemiz çok faydalı olacaktır.


Kredi Üstüne Kredi Çekme


Konut kredisi diğer bankacılık ürünlerinde olduğu gibi bazı kriterlerin karşılanıyor olması halinde verilen bir kredi türü. Bu kriterleri taşımıyorsanız zaten banka size bu ürünü sunmaktan kaçınır ve alamazsınız. Zaten başvuran herkesin kredi alabilir diye bir kaidesi de yok. Zira bu hususlar yasal mevzuatlar ve yönetmelikler ile çözümleniyor. Konut kredisi alırken söz konusu eve ipotek konulduğu düşünüldüğünde biraz daha alınabilir seviyede. Bununla birlikte konut kredisi alabilmeniz için gerekli koşullar şu şekilde;

 • Kredi Notunun kullanılabilir seviyelerde olması
 • Mevcut gelirin kredi taksitini ve aylık geçinmeyi sağlayacak tutarlarda olması
 • Alınacak evin krediye uygun olması


Bu durumda kredi borcu olan kişinin aynı zamanda konut kredisi alabilmesi için mevcut kredi taksitini ödedikten sonra kalan tutarla konut kredisi taksitini ödemesi ve yaşamını idame ettirecek kadar tutarın da kendisine kalması gerecektir. Bu şartlar oluşması halinde sizinde kredi taksitiniz olsa dahi yeni bir kredi alabilme imkanlarınız oluşur. Söz konusu taksitlerin ödenmesinde sorun olması halinde kişiler artan taksitli konut kredisi kullanmayı deneyebilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus çekilen kredilerin sayısından ziyade çekilen tutar ile aylık ödenebilen tutarların arasındaki dengedir. Kredi alımlarında mevcut geliriniz ödemeleri karşıladığı takdirde ikinci, üçüncü hatta dördüncü kredinizi de çekebilirsiniz. Bu duruma finans kuruluşları karşı çıkmayacaktır.


Artan Taksitli Konut Kredisi Nedir?


İlk aşamada alınan konut kredisi taksitlerinin düşük seviyelerden başlaması ve her yıl aşama aşama artması ile alınan kredidir. Burada faiz oranları da yıllık olarak değişir. Kişiler ilk aşamada en düşük seviyede taksit ödemek ister. Bunun sebebi başka borçlarının olması ve bunun yanında ilerleyen tarihlerde gelirinin artması ile başka ek bir gelirin oluşmasıdır. Her banka kişilerin talepleri dahilinde artan taksitli konut kredisi hizmeti sunmaktadır.


Vakıfbank Artan Taksitli Konut Kredisi


Sarı panjur ile hizmet veren Vakıfbank kişilerin talepleri doğrultusunda artan taksitli sarıpanjur kredisi veriyor. Burada ödediğiniz taksitler kademeli olarak artış gösteriyor. Bu artışta sizin talebiniz önemli. Zira sizin dilediğiniz artışlar ile bir ödeme planı hazırlanıyor. Alacağınız kredinin vadesini 180 ay yanı 15 yıl süre ile alabiliyorsunuz. Bu durumda daha yüksek tutarlarda kredi alma imkanı da edinmiş oluyorsunuz. Krediyi erken ödeme imkanlarına sahipsiniz. Fakat bu durumda 36 aydan fazla vadesi kalmışsa mevcut borcun % 1 i, daha az vadesi kalmışsa % 2 oranında erken ödeme tazminatı ödemek yükümlü oluyorsunuz. Artan Taksitli Konut Kredisi başvurusu da sadece banka şubeleri üzerinden yapılabiliyor.


QNB Finansbank Artan Taksitli Konut Kredisi


Türk Lirası ile alabileceğiniz kredinin alımında meskenler için gerçek kişiler kredi alabiliyor. Burada da erken ödeme sonrası mevcut erken ödeme tazminatı söz konusu. Teminat olarak alınan eve ipotek konurken ayrıca bir teminat söz konusu edilmiyor. Bu durumda alacağınız kredinin vadesi maksimum 15 yıl ile 180 ay vadede oluyor.


Artan Taksitli Mortgage Garanti BBVA


Garanti BBVA’nın artan taksitli konut kredisinde farklı olarak ilk dikkatleri çeken maksimum vadenin 240 ay olması. Yani 20 yıl boyunca taksit ödemek kaydıyla konut alımında Garanti BBVA alternatif olarak değerlendirilebilir. Burada faiz sabit rakam üzerinden hesaplandığı için 20 yıl boyunca ödeyeceğiniz taksitleri de ödeme planı dahilinde inceleyebiliyorsunuz. Konut kredisi tutarı da alacağınız eve belirlenen bedelin % 80 oranı ile sınırlı.


Gelirimin Ne Kadarına Kredi Çekebilirim?


Bu sorunun cevabı aslında bankadan bankaya ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Zira bazı bankalar kişinin kredi notuna ve kendi bankalarından aldığı kredilerin ödemesini düzenli yapması halinde tüm sınırları zorluyor ve kişinin istediği kredileri verebiliyor. Burada gelirin tamamına taksit ödeyen kredi alımı söz konusu olabilir. Fakat buradaki parametre ve mantık kişinin aylık yaşamını idame ettirecek seviyelerde parasının kendisine kalmasından sonra kalan kısım ile alınacak kredinin taksitinin ödenmesini karşılaması gerekir. Bu anlamda karşılıyorsa alınabilir. Aynı zamanda alınacak kredinin vadesinin de önemi bulunur. Ödeyebileceğiniz tutar vade sayısı arttıkça yükselir. Vadeyi kısa tutarsanız bu seferde alabileceğiniz kredi miktarı düşecektir.


Örnek Hesaplama


Gelirin üzerinden hesaplama yapılırsa bazı bankalar gelirin yarısının taksiti ödeyebilecek seviyede tutarların alınmasına imkan veriyor. Örneğin 2 bin lira alan bir kişinin bin lira kredi taksiti ödeyebileceğini kanaat getirerek en fazla 60 ay vadede faizlerle birlikte ödeyebileceği kredi miktarının 1000 lira olduğunu var sayıyor. Bu durumda alabileceğiniz miktar ödeyeceğiniz faizler ile birlikte 60 bin lira olacaktır.


Konuta Verilen Değer Kredinin Miktarını Belirliyor


Genelde düşünüldüğünde konut kredisi kullandıktan sonra insanların tüketici kredisi kullanma yoluna gittiği bir gerçek. Bunun sebebi ise konut alımında istenilen % 20 oranındaki peşinatın kişilerce karşılanamadığı ve bunu yine ihtiyaç kredileri kullanarak karşılama yoluna gitmek istemesidir. Alınacak konutun tamamına kredi kullanmak isteyen kişiler bunun için her türlü yolu denerken konut bedelini belirleyen eksper raporu ile kredinin tamamını kullanabilirken bazı durumlarda da beklediğinden daha azını çekiyor. Bu nedenle konut değerinin belirlenmesinde ekspertiz raporu önem taşıyor.


Konut Kredisi Sonrası İhtiyaç Kredisi Çekilir mi?


Konut kredisi kullandıktan sonra ihtiyaç kredilerinin çekilebilmesi için bir zamana ihtiyacınız olabilir. Kullanmış olduğunuz her krediyi farklı bankalar anlık olarak görebilmekte ve sizlerin borcunu da inceleyebilmektedir. Bu durumda yeni alınmış bir ev kredisi sonrası tüketici kredisine sıcak bakmazlar. Fakat ihtiyaç kredileri sadece bankalardan alınmamaktadır. Bu krediyi alabileceğiniz bazı sandıklar ve kooperatifler bulunur. Bunun için de elbette farklı şartlarla karşı karşıya kalırsınız. Burada örnek olarak verecek olursak öğretmenlerin alabileceği İlkokul Öğretmenleri Sandığı (İlksan), polislerin alabileceği Pol-San ve esnafların çekebileceği Esnaf ve Sanatkarlar Odaları sayesinde gerekli olan maddi ihtiyaç karşılanabilmektedir.


Emeklilerin İkinci Kredi Çekmesi Mümkün mü?


Kredi kriterleri taşınıyor olması halinde kredi türlerinden birinin alınabilmesi için çalışan yada emekli olması arasında bir ayrım yoktur. Burada emeklilerde birden fazla kredi çekme olanaklarına sahiptir. Emekli olarak mevcut borçlarını zamanında ödüyorsa, ödemelerde aksama bulunmuyorsa bir sorun yaşamazsınız. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus emeklilerin maaşına haciz uygulanamadığı. Bu nedenle bankalarda emeklilere ikinci kredi vermekten kaçınabilir. Fakat uzun süre alınan banka borçlarını ödemede aksama yaşamıyor ve yaşatmıyorsanız birden fazla kredi almanıza engel bulunmayacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 3 Yorum Var)
 1. Harun dedi ki:

  Çok faydalı makale elerinize saglik.

 2. Kadir dedi ki:

  Krediler son dönemde hepimizin belini büküyor. Tüm kredi borçları olanlara kolaylıklar diliyorum. Yazıyı yazanların ellerine sağlık.

 3. sevkan dedi ki:

  sorumun cevabını buldum ve çok mutluyum gerçekten kredi borçlarım tavan yapmış durumda

BİR YORUM YAZ