Parateorisi

Kredi Çıkması İçin Gerekli Şartlar
Yazar: -14 Kasım 2019
180

Kredi Çıkması İçin Gerekli Şartlar ; Nasıl kredi çekilir, kredi çekme şartları, kredi çekerken neler gerekli bunları elimizden geldiğince anlatalım. Hemen her bankanın internet, televizyon, radyo ve cep telefonu gibi kitlesel iletişim cihazları aracılığıyla bireysel kredi kullanımına yönelik reklamlar yaptığı görülüyor. Reklamlardaki pazarlama dili kredi kullanımının basitliğine işaret etse de pratikte o kadar kolay olmuyor.

Kredi Çıkması İçin Gerekli Şartlar

Bankaların müşterilerinden kredi kullanım şartı olarak istedikleri bazı kriterler bulunuyor. Öcelikle:

  • 18 yaşını geçmiş olmanız,
  • Bankalarla kredi kartı  ve kredi  durumlarınızın normal olması
  • İpotek verecekseniz eşin rızasının yazılı olarak bankaya verilmesi
  • İhtiyaç veya taşıt kredilerinde ortalama 60 ay talep etmeniz
  • Konut kredisi harici, aile gelirinizi krediye ilave etmemeniz

Kredi Başvuru Süreci Ve Gerekli Şartlar

Düzenli ve belgelenebilir bir geliri olmayan hiç kimse banka tarafından kredi için uygun görülmez. Bu nedenle gelir belgesi ile bankaya başvurmak en doğru seçenek olacaktır. Bankaların genellikle müşterilerinde aradıkları ilk kredi kullanım şartı genellikle gelirdir.

Sadece gelirin olması yetmiyor. Bunun yanında gelirinde kredi taksitlerini ödeyebilecek bir seviyede olması da yine süreç içerisinde incelenecek olan bir konudur.

Bu iki maddeden emin olan bir kişinin son olarak kredi notunun iyi olduğundan da emin olması gerekir. Bilindiği üzere kişilerin bankalarla olan ödeme ilişkilerini takip eden Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kişilere bir kredi puanı verilir. Bu puan kişilerin bankalarla ilişkilerine göre düşer yada çıkar. Bankalar kredi başvurusu esnasında kredi puanını mutlaka dikkate alır.

İyi bir kredi puanına sahip olan kişi bir kredi kullanım şartı kriterini daha yerine getirir. Bu 3 temel şartı sağlayan bir kişinin de genellikle kredisi banka tarafından onaylanır.

Lakin unutulmamalıdır ki kredinin onaylanıp onaylanmaması tamamen bankanın karar vereceği bir husustur.

Kredi için başvurular T.C kimlik kartı ve gelir belgesi ile bankaların şubelerine doğrudan gidilip yapılabileceği gibi mobil yada internet şube veya telefon bankacılığı üzerinden de yapılabilir.

İlişkilerin daha sağlıklı yürütülmesi açısından başvurunun banka şubesine doğrudan yapılması daha sağlıklı olur.

Kredi Notunun Yükseltilmesi

Kredi başvurusu esnasında KKB puanının düşük olduğunu öğrenenlerin kısa vadeli olarak yapabileceği şeyler kısıtlıdır. İlk olarak kredi notunun neden düşük olduğu araştırılmalıdır.

Eğer bankalarla olumlu yada olumsuz hiç ilişkiye girilmediği için düşükse bu birkaç ay içerisinde halledilebilecek bir konudur. Lakin daha önceden bankalarla borç ilişkisi icraya varana kadar sorun oluşturduysa bu durumda kredi notunun tekrar yükselmesi uzun zaman alır.

Her halükarda mevcutta bulunan bir kredi ürünü varsa bunun mutlaka ödemelerinin düzenli olarak yapılması gerekir. Ek olarak mevcut kredi ürünü varsa aylık taksit tutarının kişinin aylık gelirinin yarısını aşmaması önemlidir.

Tüm bu verilere dikkat edilirse kredi notu yükselmeye başlar. Böylelikle en önemli kredi kullanım şartı yerine getirilmiş olur.

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bilinmelidir ki bankalar asgari şartları sağlayan müşterilerine genellikle kredi kullanım aşamasında ciddi bir sorun çıkartmaz. Bu nedenle stres yaşamamak adına asgari şartlara sahip olunup olunmadığı mutlaka incelenmelidir.

Daha sonra kredinin neden çekileceği önemlidir. Örneğin ihtiyaç için çekilecekse bankaların alternatif ihtiyaç kredileri araştırılmalıdır. Faiz tutarları, taksit vade sayısı, yapılandırma vs. gibi süreçler kesinliğe kavuşturulmalıdır.

Kredi için toplam çekilecek tutar aylık gelire göre belirlenmelidir. Bu da kredi taksitinin en fazla aylık gelirin yarısı kadar olması anlamına gelir. Diğer türlü bir borçlanma ödemelerde sorun yaşatır.

Bu hususlara dikkat edilmesi durumunda kredi başvuru süreci olumlu devam eder. Unutulmamalıdır ki kredi kullanım ve ödeme süreçleri yoğun stres kontrolü ile ciddi dikkat gerektirir. Kredinin geri ödemesinin yapılmaması yada geciktirilmesi durumunda bunun hukuki yaptırımları olabilir.

Tüm Şartlar Sağlansa da Kredi Onaylanmayabilir

Kredi kullanım şartı olarak belirtilen tüm kriterler sağlansa dahi kredi kullanımına banka tarafından onay verilmeyebilir. Bu durum tamamen bankanın inisiyatifinde olduğu için her şeye hazırlıklı olmak gerekir.

Eğer bir bankadan kredi onaylanmazsa mutlaka müşteri temsilcisi ile görüşerek kredinin onaylanmama nedeni öğrenilmelidir. Eğer bankanın kriterleri ile alakalı bir duruşa yani genel bir nedenle değilse bu durumda alternatif bir bankaya başvuru yapılabilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. ZEYNEP ERGÜN dedi ki:

    Günümüz şartlarında kredi faiz oranları epey düşük ve bu sebepten kredi taleplerimizin onaylanması da pek mümkün olmuyor.O yüzden sürekli kredi başvurularında bulunmak yerine idareli gidişat her zaman yeğ olmalıdır bence

BİR YORUM YAZ