Parateorisi

Kredi Kartı Blokesi Kaldırma Nasıl Olur?
Yazar: -17 Aralık 2019
191

Ekonominin kötüye gitmesi, gelirin giderleri karşılayamıyor olması kişilerin kredi kartı harcamalarını  zorunlu kılıyor. Bir çok kesim nakit para harcamak yerine artık kredi kartı ile harcama yapmayı daha uygun buluyor. Ayrıca yüksek tutarlardaki alımların taksitlendiriliyor olması da kişileri kredi kartı ile ödeme yapmaya zorluyor. Bu durum kişilere avantaj sağladığı gibi dezavantajda sağlıyor ki, bir çok sorun beraberinde geliyor. 

Karttan Bloke Kaldırılması

Kart kullanımı avantaj sağladığı kadar kişilere bilinçsiz harcamalar neticesinde dezavantajlarda getiriyor. Bunların başında ise ödeme güçlüğü geliyor. Kişi dönem dönem gelirinden fazla harcama yapıyor ki bu durumda kart borcunu da ödeyemez hale geliyor. Aylık olarak kişiye gönderilen kredi kartı ekstresi ile toplam harcamanın yanında asgari ödeme tutarının belirtilen zaman aralığnıda yapılması gerekir.  Bu ödeme gerçekleşmediği zaman kişinin kredi kartına bloke konuluyor ve kişi para çekemediği gibi harcama da yapamıyor. Bu durumda tüketicinin sorusu kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır oluyor? 

Neden Kredi Kartına Bloke Konulur?

Gelirine oranla daha fazla harcamayı kredi kartı ile yapan kişinin zaman içerisinde bu karta yapması gereken tutarları ödeyemez haline geldiğinden bahsetmiştik. Kredi kartı borcu aylık düzenli olarak kişiye ekstreler ile bildirilir ve burada borçlar, yapılan harcamaların yanı sıra ödeme tarih aralığı ve asgari ödeme tutarı bulunur. Burada kişi son ödeme tarihinde en azından asgari tutarı ödemesi gerekir. Bu tutarı ödemediği zaman kredi kartı nakit çekime ve harcamalara kapatılır. Kişi eğer asgari tutarın altında bir ödeme yaparsa burada ikinci bir ödeme sonrası kişinin karttan nakit çekim işlemi kapatılır. Fakat kişi eğer hiç ödeme yapmazsa yani son ödeme gününü geçirirse kişinin kartına bloke konulur.  Kredi Kartlarına bloke konulmasında sebepler kısaca şu şekilde;

  • Kartınızın kayıp ve çalıntı olması ile talepte bulunulma
  • Kredi kartınızın kopyalanması ile bu kopyanın öğrenilmesi halinde,
  • Bankamatikten kartınızın şifresini üst üste üç kez yanlış girdiğinizde,
  • Kredi kartını kullanım için ATM de unutmanız halinde
  • Kredi kartına ait en azından asgari tutarın ödenmesi halinde kartınız bloke olacaktır. 

Bankamatik Şifresini Yanlış Girmede Bloke Konulması

Kişi bankamatiklerden kartı ile işlem yapabilir. Bu işlem için şifreli giriş söz konusudur. Bu girişlerde kişi eğer üst üste üç kez şifresini yanlış girerse kredi kartınıza direk bloke konulur. Bu blokenin kaldırılması işlemi için ise müşteri hizmetlerini aramanız ve yeni şifre belirlemeniz gerekecektir. Bu şifre ile kartınız aktif olur ve kullanıma açılır. 

Kişi Kendi Bloke Koydurabilir

Kredi kartının kayıp olması, çalınması durumları neticesinde kişi bankanın müşteri hizmetlerini aradıktan sonra bloke koyulmasını isteyebilir. Bu durumda karta konulan blokenin kaldırılması sadece kişi yeni kart talep etmesi halinde olur. Yeni kart ile kullanıma devam eden tüketicinin eski kartı iptal edilir ve hiç bir suretle kullanılamaz. 

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Karttaki blokenin kaldırılmasında ilk yol mevcut borcun ifasıdır. Eğer kartınıza ait borcun en azından asgari tutarını öderseniz bir kaç saatlik saat diliminde bloke kalkar. Eğer ödemeyi internet bankacılığından yaparsanız blokenin kaldırılması anlık olarak işler. Fakat bu ödeme işlemini geciktirirseniz blokenin kaldırılması da uzun sürer. Kredi kartına ait borcun ödenmesinin iki hafta geçmesi halinde temerrüt işlemi uygulanır. Kartınız tamamen kullanıma kapatılabilir. Bu durumda bloke kalkmadığı gibi banka size yeni bir kart tahsisinde de bulunmaz. Aynı durumda kredi yasaklısı konumuna gelirseniz diğer bankalarda size kart tahsisinden kaçınır. Yani kredi kartı yasaklısı konumuna gelirsiniz. 

Kredi kartı borcunu ödememe süresi üç ayı bulduğunda işlem değişir. Banka sizin dosyanızı avukata verir ve sizin adınıza yasal takip başlatılmasını ister. Bu durumdan sonra kartınızın blokesinin kaldırılması söz konusu olmayacaktır. Burada üç aylık süreç önemli bir süredir. 

Yasal Takip Sonrası Kredi Kartı

Bankalara olan borçların ödenmemesi durumu yasal takip sürecini başlatır. Bu süreç tamamen kart sahibine olumsuz şartlar getirir. Bunlardan birisi kredi kartı ve kredi yasaklısı konumuna gelirsiniz. Kredi notunuz düşer ve uzun süre kredi çekemez hale gelirsiniz. Anlık düşen not yükselmesi çok zaman alan bir işlem olduğu gibi kredi yasaklısı durumu en az beş yıl devam eder. Bu süre sonunda yasak kalksa bile bankalar size olumsuz bakar ve kredi ürünleri vermekten kaçınır. 

Müşteri Hizmetlerinden Kredi Kartı Blokesi Kaldırma

Kişi karta olan borcunu kapatmasına rağmen bloke kalkmayabilir. Burada son ödeme tarihinden ne kadar süre ile ödemenin yapıldığı önemli. Bazı bankalar kartın asgari ödemesi 15 gün sonra yapılsa dahi borcun tamamının ödenmesini isteyebiliyor. Bazıları da asgari tutarın ödenmesi ile kullanıma açma yoluna gidiyor. Burada kartınıza ait blokenin kaldırılması için bankanızın müşteri hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Sonuçta kartınız hiç açılmayacak olsa bile denemekte fayda olacaktır. En azından kartınız, borçlarınız ve bloke durumu ile ilgili olarak net bilgiye ulaşabilirsiniz. Bunun için yetkili olan müşteri hizmetlerini aramaktan imtina etmemekte fayda olacaktır. 

Kredi kartı blokesi kaldırılmasında neden bloke koyulduğu önemlidir. Yasa takibe düşen bir kredi kartı ise burada blokenin kaldırılmasının beklenmesi yanlış olur. 

Kredi Kartından Geçici Bloke Nasıl Kaldırılır?

Kredi kartı ile bankamatiğe giriş esnasında şifrenizi yanlış girerseniz ve bu giriş üst üste üç kez tekrarlanırsa kartınıza geçici bloke konulmaktadır. Bu blokenin kaldırılması tamamen banka ile iletişim sonrası olur. Bu iletişim müşteri hizmetlerinden olduğu gibi banka şubesinden de olabilir. Bu durumda banka size yeni kart gönderebilirken aynı zamanda eski kartınızı da kullanıma açar ve yeni şifre belirlememenizi isteyebilir. 

Bloke Teminatlı Kredi Kartı

Tüketicilerin çok bilmediği hizmetlerden birisi de bloke teminatlı kredi kartıdır. Bu kartın alımında öncelikli olarak bankada mevduat hesabı ve bu hesap üzerinde de bloke olması gerekir. Kullanım açısından kredi kartlarından farklı bir tarafı olmasa da kart borcu için bir teminat söz konusudur. Bu kartın talep edilmesinin nedeni kişinin kredi kartı yasaklısı ya da kredi yasaklısı konumunda olmasından dolayı kredi kartı başvurusu yapamaması yapsa dahi kabul edilmemesidir. Kişi bunu kredi notunu yükseltme amaçlı isteyebilir. Zira bu karta ait borcun ödeniyor olması kişinin zaman içerisinde notunun yükselmesine neden olacaktır. Bu karta başvuru diğerlerinden farklıdır. Banka şubesinden yapılması gerekir. Burada bloke konulmasında sizin vereceğiniz limitin kredi kartı limitin üstünde olması esastır. 

Kredi Kartına Kısmi Bloke Konulması

Bankalar kişilerin kartlarına bloke koyabilirken aynı zamnada kısmi bloke koymaları da söz konusu. Bunun nedeni kişinin kredi kartı borcunu son ödeme gününü geçiriyor olması ve bunu sürekli alışkanlık haline getiriyor olması oluyor. Burada kısmi bloke nakit çekim için olurken harcamalara devam edebilirsiniz. Nitekim borcun ödenmemesi sonrası kişiye SMS ile bilgi gönderilir. Bu bilgide asgari ödemenin yapılmadığını, harcamalara kapatılacağı bilgisi verilir. Eğer bu durum daha önce yaşanmışsa kişinin kredi kartı direk nakit çekime kapatılacaktır. Yıl içerisinde  son ödeme tarihini üç kez geçirilmesi halinde banka otomatik olarak nakit çekime kapatıyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ