Parateorisi

Kredi Masrafları Hakkında Detaylı Bilgiler
Yazar: -04 Mayıs 2020
116

Günümüzde insanlar maddi ihtiyaçları olduğu zaman yada ev, taşıt gibi bir mülk almak istediklerinde bankalardan kredi talebinde bulunuyorlar. Bu kredi talebinde bulundukları zamanlarda bankalar onları belli bir faiz ekleyerek kredi taleplerinin onaylamaktadır. Fakat sadece vadeden kaynaklanan faiz değildir krediye yansıtılan tutar kredi çekince çıkan banka masrafları da bu tutara yansıtılmaktadır. Bu durumdan oldukça rahatsız olan tüketiciler kredi borçları bittikten sonra bu konuyu bankalarına ileterek ödedikleri masrafların geri iadesini istemektedirler. Kredi çekerken çıkabilecek banka masraflarını sizler için derledik. İşte bankaların sizlerden kredi esnasında talep ettiği kalemler: 

 • Dosya Masrafı
 • Komisyon
 • İpotek Tahsis Ücreti
 • Ekspertiz Ücreti
 • İpotek Fekki Ücreti
 • Hesap İşletim Ücreti
 • Erken Kapatma Cezası
 • Dask
 • Konut Sigortası 
 • Hayat Sigortası

Tüm bu masraf kalemleri sizlerin bankalardan kredi talebiniz doğrultusunda sizin imzanızı alarak gerçekleşir. Bu nedenle bankadan kredi aldığınızda imzaladığınız tüm belgeleri dikkatli okumalısınız. 

Dosya Masrafı

Bankalardan kredi alındığında hiç kuşkusuz en önemli masrafı oluşturan kalem dosya masrafıdır. Bu dosya masrafı tamamen bankalara göre değişebilmekte olup, sizin çektiğiniz kredi miktarına göre de belirlenebilmektedir. Örnek verecek olursak bir bankadan 500.000 TL kredi çektiğinizi varsayalım. Bankanın size belirlediği dosya masrafının da %1 olduğunu düşünürsek sizin 5.000 TL bankaya dosya masrafı ödemeniz gerekecektir. Bankalar dosya masrafı bulunmayan kredileri kişilere sunmaktadır. Fakat böyle kredilerinde faiz oranları diğer kredilerden yüksek olmaktadır. 

Komisyon Oranları 

Konut yada ihtiyaç kredilerinde bankalar faiz oranlarını düşürerek genel maliyeti düşürmek istedikleri zaman komisyon oranlarında artış sağlayarak önceden kişilerden tahsil ettikleri masraflardır. Bankalar genelde faiz oranlarını %1 yada %2 olarak müşterilerine duyururlar. Tüketiciler bu anlamda komisyon oranlarına çok dikkat etmeli ve bilinçsiz olarak bankalardan kredi çekmemeleri gerekir. 

İpotek Tahsis Ücreti 

Kredi çekince çıkan banka masrafları denilince akıllara ipotek tahsis ücreti de gelmektedir. Bu ücret kredi sırasında dosya masraflarına eklenmektedir. Konut kredisi talebinde evin üzerinde oluşacak olan ipoteğin belirli bir masrafı olacaktır. Belirli oranlarda bu ücret sizden alınır. Fakat ipotek tahsis ücreti her bankada uygulanan masraf kalemlerinden değildir. 

Erken Ödeme Cezası 

Bankalardan ne kredisi olursa olsun her türlü kredi çekiminde sizlere belirli vade sunularak ödeme yapmanız istenmektedir. Buna uygun olarak faiz belirlemesi yapılmaktadır. Ödeme döneminizden bir önceki dönem iki taksiti birden ödemeniz halinde banka size erken ödeme yaptığınız için ceza uygulayabilir. Bu ceza ödediğiniz tutarın %2 sini geçmemektedir. Ayrıca faiz oranlarını düşük bir bankaya kredisini taşımak isteyen kişiye erken ödeme cezasında olduğu gibi ceza uygulanacaktır. 

Dask

DASK yani diğer adıyla yapılması zorunlu olan deprem sigortasıdır. Bu kredi masraf kalemi zorunlu tutulmuştur. Çekeceğiniz kredi tutarına bu kalem eklenmektedir. Kredi çekince çıkan banka masrafları olarak bilinen en önemli masraflardandır. Konut kredisi alırken kesinlikle yapılması zorunlu olan tek kalemdir. DASK için belirlenecek masraf ücreti bankalara göre değişmemektedir. Satın aldığınız konuta göre tüm sigorta acentelerince aynı rakamlar uygulanır. 

Hayat Sigortası

Her tüketicinin yaptırmak zorunda olmadığı sigorta türüdür. Bazı bankalar zorunlu kılar, ama seçim yine müşteriye aittir. 

https://www.bankalar.org/krediler/
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
 1. Aydin Ertan dedi ki:

  Merhaba .. Benim adım Aydın ve Türkiye’nin vatandaşı, “Kredi Finansman Ev” adında bir kredi şirketine teşekkür etmek istiyorum. Banka tarafından kredi almaktan birkaç kez reddedildikten sonra reklamlarını aldım çevrimiçi denemeye karar verdim, çünkü bana yardım edecek kimsem yok ve neyse ki, bazı kağıt işleri imzaladıktan ve gerekli prosedürleri tamamladıktan sonra kolayca kredi aldım ve tanıklığımı çevrimiçi olarak paylaşmaya karar verdim. Benim gibi aynı durum, her tünelin sonunda ışık olması ve sorunlarının çözümünü bulmaktan vazgeçmemesi umuduyla olabilir. Ayrıca, finansal desteğe ihtiyacınız varsa onlarla iletişime geçebilir ve ayrıca bilgilerini çevrimiçi ortamda nasıl edindiğinizi anlatabilirsiniz.

  E-posta adresi: creditfinancierhome@gmail.com

BİR YORUM YAZ