Parateorisi

Kredi Notu Yükseltme Yolları
Yazar: -23 Ekim 2019
145

Kredi notu yükseltme yolları diyince ilk önce bilinmesi gereken Kredi puanınız; üç basamaklı kredi veren bankalar, size bir kredi kartı veya kredi verdiklerinde zamanında geri ödenmelerinin ne kadar muhtemel olduğuna karar vermelerine yardımcı olmak için kullanmaları için çok önemlidir. Puanlarınız ne kadar yüksekse, en uygun koşullarda krediler ve kredi kartları için hak kazanma olasılığınız o kadar yüksek olur, bu da paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Rakamlarla Kredi Notu Ve Karşılığı

Temel olarak kredi notunuzu yükseltmek için bazı metodlar bulunur. Bankalardan alınan veriler ile kredi notlarını hesaplayan tek kurum Kredi Kayıt Bürosu, bizleri aydınlatacak fikirleri paylaşmıştır. Bizde bunu sizler için paylaşacağız.

  • En Riskli: 1-799
  • Orta Riskli: 800-1299
  • Az Riskli: 1300-1499
  • İyi: 1500-1699
  • Çok İyi: 1700-1900

Sizinde görmüş olduğunuz üzere kredi notunuzu 1500 puan civarında tutmaya çalışmanız en doğru karar olacaktır.


1. Ödemelerinizi Düzenli Olarak Yapın


Her ne kadar sizin çok çok basit bir olay gibi gelse de, kredi notunu yükseltmenin en temel yolu düzenli ödemelerden geçmektedir. Aynı şekilde

Kredi Kayıt Bürosu‘nun resmi olarak açıkladığı bürolara göre düzenli ödeme yapmanın kredi puanına 5’lik bir etki yaptığı açıklanmıştır.


Burada bir konuya da parmak basmak gerekiyor. Çoğu kişi, asgari ödeme yapmış olsa da toplam borcunun ödemediğinde kredi notunun da düşeceği düşünülmektedir. Sadece asgari ödeme yapmak kredi notunu düşürmüyor, aksine hiç borç ödememek yerine asgarisini bile ödemek kredi notuna olumlu bir şekilde etkilediği söylemektedir.


2.Kredi Ürünlerine Ait Borçlarını Azaltmaya Çalışın


İhtiyaç, konut kredisi, kredi kartı ya da mevduat hesabınıza bağlı tüm krediler ek hesapların her biri de birer kredi ürünü olarak sayılır. Bu ürünlere olan tüm borçlarda kredi notunu olumlu veya olumsuz bir şekilde etkiler.


Birçok kişi kısa bir sürede kredi notunu çok daha hızlı olarak yükseltmek ister. Bu yönde size biraz daha etkisi olacak yöntem kredi borçlarınızı azaltmak olacaktır. Kredi Kayıt Bürosu resmi olarak verdiği bilgilerde, mevcut borçların en az, istikrarlı ödeme kadar bir etkiye sahip olduğunu açıklamıştır.


3. Yeni Bir Kredi Olayından Sonra Biraz Bekleyin


Yeni bir ihtiyaç kredisi veya kredi kartı almış olabilirsiniz. Bu sizin için yeni bir kredili ürün açılışının olduğu anlamına gelmekte. Bu durum kredi notunu ne anlamda etkiler?


Yeni kredili ürün açılışlarında, kişilerin risk oranı artacağından kredi notu genelde düşmektedir. Bu esnada dikkat etmeniz gerek iki adet durum mevcuttur. Bunlar:


İlkinde örnek verecek olursak birey için ilk kez kredi ürünü açılmış olabilir ve ödeme konusunda nasıl bir performans göstereceği bilinmediğinden, hem de borçluluk oranı daha da artacağından kredi notu düşecektir.
İkinci örneğimizde ise kişi kendi kredi ürünlerini kullanıyor ve ödeme performansı da bilineceğinden yine de borç alacağı için her durumda kredi notunda düşüş meydana gelecektir. 


İster ilk kez kredi kullanıyor olun, isterseniz de ödeme performansınız düzenli olsun. Eğer kredi çekiyorsanız risk oranınız artacağından ötürü, kredi notunuz da büyük ihtimalle düşecektir. 

4. Kullanılmayan Kredi Kartlarını Kapatmayın

Kredi notu yükseltme yolları : Kullanılmayan kredi kartlarının açık tutulması, yıllık ücret karşılığında size paraya mal olmadıkları sürece akıllı bir stratejidir, çünkü bir hesabı kapatmak, kredi kullanım oranınızı artırabilir. Aynı miktarda borç almak ancak daha az açık hesaba sahip olmak, kredi puanlarınızı düşürebilir.

5. Çok Fazla Yeni Krediye Başvurmayın

Kredi notu yükseltme yolları için : Yeni bir kredi kartı almak , toplam kredi limitinizi artırabilir, ancak kredi başvurusunda bulunma eylemi, kredi raporunuz üzerinde zorlu bir sorgulama oluşturur . Çok fazla sayıda sorgulama, kredi puanınızı olumsuz yönde etkileyebilir, ancak bu etki zaman içinde kaybolur. İki yıl boyunca bu başvuru sorguları kredi raporunuzda kalmaya devam ediyor.

6. Sadece Gerektiğinde Yeni Kredi Hesaplarına Başvurun ve Açın

Yalnızca daha iyi bir kredi puanı elde etmek için hesap açmayın; bu muhtemelen kredi puanınızı artırmaz. Gereksiz kredi, kredi raporunuzda çok fazla soru sormaktan, sizi fazla harcamaya ve borç biriktirmeye teşvik etmeye kadar, çok fazla şekilde kredi puanınıza zarar verebilir.

7. Kredi Puanları Hakkında Az Bilinenler


Kredi puanlaması karmaşık hesaplamaları içerir ve kredi raporları ve kredi puanlarının nasıl çalıştığı hakkında ne kadar fazla şey bilirseniz, kendi kredinizi o kadar fazla kontrol altına alabilirsiniz. Kredi puanlamada göz önünde bulundurulan en önemli faktörleri bilmenin yanı sıra, kredi raporları ve kredi puanları ile ilgili birkaç başka gerçeği bilmek sizlere yardımcı olabilir.

Kredi raporunuzdaki olumsuz bilgiler , kredi puanlarınızı düşürebilir. Bu bilgiler belirli bir süre için kredi raporunuzda kalır. Örneğin, geç ödemeler, ödemeyi ilk kaçırdığınız tarihten itibaren yedi yıl boyunca görünür. Bir tahsilat hesabını kapatmak suretiyle, hemen kredi raporunuzdan kaldırılmaz. İflaslar, iflasın türüne bağlı olarak raporunuzda yedi ila on yıl kalabilir. Siz tüm faturalarınızı zamanında ödemek de dahil olmak üzere olumlu yönde etkileyebileceğiniz şeylere odaklanın.


Kredi geçmişinizi oluşturmak için aylık bir kredi kartı bakiyesi taşımanıza gerek yoktur. Her ay kredi kartı faturalarınızı ödeyebilir ve kredi durumunuzu olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Yukarıdaki yazımız ile kredi notunuzu yükseltebilir ve kredi alma oranınızı da bi o kadar arttırabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. Erhan dedi ki:

    Kredi notu yükseltmek için öncelikle bankalara düzenli ödeme yapılması gerekiyor. Ayrıca kredi kart kullanımında minimum ödeme yapıp ana parayı bırakmak genelde bankaların puan yükseltmemesine sebep oluyor. Kredi ödemeleri, kart ödemeleri puan yükseltmelerinde önemli bir yere sahip.

BİR YORUM YAZ