Parateorisi

Kredi Notum Ne Zaman Güncellenir?
Yazar: -11 Ekim 2019
145

Kredi notunu bilmeyenler adına kısa bir bilgilendirme yapacak olursak, finansal anlamda geçmişlerinizin tümünün sadece bir kurum tarafında toplanıp, analiz ve istatistikler sonucunda oluşmakta olan puanınıza kredi notu denilmektedir.

Türkiye’de de bu analizleri sadece kredi kayıt bürosu adı altında yapmakta olan Findeks bulunmaktadır. Kredi işlemleri sağlamakta olan firmalar, kredi notlarını bir değerlendirme durumu olarak öne alarak, kredi işlemlerini buna göre sağlamaktadırlar.

Bununla beraber kredi notu bakımından puanı düşük görünen bireyler ise, yükseltmek adına bazı işlemlerde bulunmak ister. Sizde merak ediyorsanız E-Devlet üzerinden kredi risk durumunuza göz atıp gerekli raporlara erişebilirsiniz.


Kredi Notları İçin Yenilenme Süresi Bulunur Mu?


Herkesin düşündüğünün aksine, kredi notlar  3 ya da 5 yılda bir yenilenmez ve bunların sıfırlanıp baştan hesap edilmesi gibi durum da bulunmamaktadır. Yukarıda tanımda da söylediğimiz gibi geçmişinizde yer alan bütün işlemlerin hesaplanması ile oluşur. Bu nedenle herhangi bir finansal düzensizlikleriniz bulunuyor ise, belirli bir zaman beklemeniz sadece ufak bir fayda sağlayabilir.


Eğer kredi notunuzda düşüklük varsa ve bunun kredi işlemleri için yükseltilmesi gerekiyorsa, finansal kurumları sürekli olarak kullanmanın dışında, aktif ve düzenli olarak çalışarak ödemeleri aksatmamalısınız. Bu çalışmaların sürekli bir şekilde olduğu takdirde, kredi notu puanınız oldukça kısa bir süre içinde olumlu anlamda değişiklik yaratacaktır.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?


Kredi notlarının güncellemesi adına belirli bir süre bulunmamaktadır. Ancak genel olarak ödeme dönemlerinden bir süre sonrasında bu değişiklikler söz konusu olabilmekte. Yani kısaca söylemek gerekirse, kredi notları genel olarak her ay güncellenmektedir. Ödemelerinizin ve finansal işlemlerinizin kredi notlarına etkisinin tam olarak nasıl olacağı, finansal kurumlar ile ne kadar süre çalışmakta olduğunuza göre farklılık arz edecektir.


Kredi notunun güncellenme zamanları, krediyi kapatıp yeni bir kredi başvurusunda bulunmak isteyenler adına bazı sıkıntılar doğurabilmektedir. Bu sıkıntının ana nedeni ise farklı banka üzerinden diğer krediyi kapatmak için başvuru yaptığınızda, bankaların kapatılmış olan kredinin işleminin direk olarak yansıtılmamasından ötürü, borç durumu anlamında yüksek kredi notu belirtilmesinden ötürü red kararı gelebilir. Bu gibi durumlar için ilk olarak krediyi kapatmış olduğunuz finans kurumundan bir belge temin ederek, bu belgeyi kredi başvurusunda bulunacağınız finans kuruluşuna vererek kredi notu güncellemesini beklemeden başvurunuzdan olumlu sonuç ile ayrılabilirsiniz. 

Findeks Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?


Findeks kredi notları genel olarak günlük olarak güncellenmektedir. Fakat bazı finansal bilgilerin güncellemesi bir ay kadar süre bulabilmektedir. Findeks üzerinde yer almakta olan kredi notu güncellemeleri, bankalardan gelen veriler üzerinden hızlı bir şekilde işleme girer. Fakat bu verilerin geliş süresi ve aralıkları hakkında bankaya ait kararlar olması adına herhangi bir süre verilmesi mümkün olmamaktadır.

Sizde findeks üzerinden kredi notu sorgulaması yaparak kredi başvurusu adına ön bilgi alabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. Kredi dedi ki:

    Kredi notu konusu nedense hala vatandaşta tam algılanamadı. İnsanlar hala herşeyin maaş vs üzerinden hesaplandığını düşünüyor. Maaşı düşük olana kredi çıkar mı, çıkar bu zamanda. Bankalar kredi verebilmek için günde 5 kere arıyor. Yazı için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ