Parateorisi

Kredide Hayat Sigortası Nedir?
Yazar: -22 Ekim 2019
139

Günümüzde en çok kullanılan bankacılık işlerinin başında krediler gelmektedir. Kredi almak için gerekli işlemler kredi notu yüksek, geliri iyi ve düzenli olan kişiler için oldukça kolay olmaktadır. Özellikle konut veya araç alımlarında yeterli birikimi olmayan kişiler için kredi çekilmesi vazgeçilmez ihtiyaçlardan biridir.


Kredi İçin Hayat Sigortası Nedir?


Bankalara yapmış olduğunuz tüm kredi başvuruları için hayat sigortası yapmanız gerekmektedir. Bu hayat sigortası, kredi çektiğiniz tutarın üzerinden bir miktar olarak ödenir. Dosya masrafı olarak sizden ücretin içinde hayat sigortası da bulunur. Hayat sigortasının bankalar tarafından yapılmasının nedeni, müşteride herhangi bir sıkıntı oluştuğu takdirde krediyi geri almak için bir garantinin olmasıdır. Ancak sigortalar sadece bankalar lehine değil, kredi çeken müşterilerin yakınlarına da avantaj sağlayan bir durumdur.

Kredi Çekmek İçin Sigorta

Kredi çekimlerinde dosya masrafı adında bir ödenmesi gereke ücret bulunur. Bu ücretin içinde kredi çekmek için sigorta yapılması gereken miktarda dahildir. Kredi işlemlerinde daha farklı sigortalar da mevcuttur. İşsizlik sigortası, hayat sigortası veya DASK gibi sigortalar da müşterilerin karşılarına çıkabilir. Bu sigortaların yaptırılması banka tarafından zorunlu kılınır. Yapılması istenmediği takdirde kredinin çekilebilmesi imkansızdır.

Hayat Sigortası


Her banka kredi çekmek isteyen müşterileri için hayat sigortası yaptırır. Fakat kredi çekmiş olan kişinin mirasçılarını garantiye alması için yapılmış olan hayat sigortasını iyi bir biçimde okuyup detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Eğer talepte bulunursanız, hayat sigortası işlemleri esnasında imzalanmış belgede, sigorta hakkında detaylı bilgiler olup, ne gibi durumlarda sigortanın geçerli olduğu detaylarıyla anlatılmaktadır.

Herhangi vefat gibi bir durumda mirasçı olan kişilerin mağdur olmaması için verilmiş poliçenin imzalanmadan önce iyice incelenmesi gerekli olacaktır. Kredide hayat sigortası yapıldığında birçok firma, kredi çeken kişinin kaza sonucunda vefat etmesinin geçerliliği bulunmayacağı sigortalar sunar.

Kredi Çekmek İçin Hayat Sigortası Neden Yaptırılır


Örnek verecek olursak ölüm riski bulunan bir hastalığınız versa vefat edilirse, kredi borcu mirasçı kişilere kalabilmektedir. İmzalanmış olan hayat sigortasında hastalık sonucunda bir vefat yer almıyorsa, sigorta firması kredi borcunu ödemeyecektir. Bu nedenle kredi borcu yaparken sözleşmede yazan maddelere dikkat ediniz .
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ