Parateorisi

Kredilerin Faiz Oranları Düşer mi?
Yazar: -22 Aralık 2019
217

Türlü gereksinimleri için kredi çekmeyi düşünen kişiler son dönemlerde kredi faizleri düşer mi beklentisi içine girdiler. Bu beklentinin ana nedeni son aylarda Merkez Bankası başkanının değişmesinden sonra toplanan Para Politika Kurulunun her toplantıda faizleri bir kademe daha geriye çekmesi. Bunun yanında siyasilerinde faizlerin indirilmesi çağrılarına yanıt bulunması beklentilere daha yukarıya çıkarıyor. Bu nedenle kişilerde kredi çekmek için beklemeyi tercih ediyor. Kredilerin Faiz Oranları Düşer mi? Düşerse Ne kadar Düşer? Tüketici ne yapmalı? Bu soruların cevabı ise oluşan ve gelişen olaylar neticesinde sürekli değişenler arasında.

Küresel Ekonomi, Türkiye ve ABD İlişkileri ile Faizler

Geçtiğimiz sene Türkiye’de ve ABD ile yaşanmış olan  belirsizlikler ve toplumsal krizler, Türkiye’deki faiz miktarlarını arttıran nedenlerden olmuştur. Hükümetin aldığı tedbirler neticesinde faizler kademeli olarak aşağı seviyelere indi. Faizlerin inmesi sektörlerde bir bahar havası gelmesine ve faiz miktarlarının çabucak düşüşe geçmesine neden oldu. Ancak kredi faizlerini etkileyen tek faktör olarak politik durumu göstermek oldukça doğru olmaz. Bu yüzden bütün yanlarıyla ele alınarak kredinin düşeceği ya da yükseleceği yorumu yapılabilir.

Kredi Faiz Oranları Düşer Mi?

2019 yerel seçimler öncesine dek gündemde büyük çalkantılar duyuluyordu. Bu da gün geçtikçe kredi faiz miktarlarının yükselmesine sebep oluyordu. Seçimlerden sonra ise bu tablo tam aksine döndü ve anında pozitif bir etki göstermeye başladı. Öncelikle borsa yükselişe geçmeye başladı. Bununla beraber ise dolar, altın ve faizlerde düşüşler meydana geldi. Bütün bu hareketlilikler yönümüzün kredi faizlerine çevrilmesine neden oldu. Aralık ayındaki yılbaşı kredi fırsatlarından bildiğimiz kadarıyla faizlerde önemli bir düşüş yaşanmaya başladı. Uzmanların görüşlerine bakılırsa bu düşme 2020’nin ilk çeyreğinden sonra da sürecek. 

Bankaların Kredi Faizleri

Kredi faizlerinde her bankanın kendine özgü belirlediği bir politika yer almaktadır. Ancak kredi faiz miktarlarının birbirine yakın olmaları istenir. Zira bankalar arasında gerçekleşen yarış bunu gerekli kılar. Yaklaşık olarak bir kredi faiz miktarına bakarak oldukça yüksek olan bir kredi kişi yönünden tercih edilmez. Daima en az faiz miktarına sahip olan krediler ilk olarak tercih edilir. Rekabet atmosferinde bir bankanın kredi faiz miktarının düşüşe geçirmesi, öteki bankaların da denge siyaseti izleyerek düşüşe geçirmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle faiz indirimi öncelikli olarak devlet bankalarınca yapılıyor olması özel bankalarında onları takip etmesi bekleniyor. Bazı faiz oranlarındaki uçurumlar dikkate alındığında buna sebep ne olabileceği de soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Örneğin Taşıt Kredisi alımlarında en düşük faiz oranı 1,15 ile İş Bankasında iken en yüksek oran da 2,72 oran ile Aktifbank’ta veriliyor. Bu aradaki büyük farkın neden kaynaklandığı da açıklanabilir bir durum değil. Nitekim bankalar kendi bünyelerinde almış olduğu kararları uyguluyor. 

Piyasa Canlanıyor, Faizler Düşüyor

Türkiye’de de kredi faiz miktarlarının düşmesinde etki eden nedenlerden bir tanesi de piyasanın canlanması, ülkeye sıcak para girişi, üretimin artmasıdır. Ancak dış ülkelerde de yaşanan olaylar, yurt içi politik olaylar ve başka yaşanan olaylar gösteriyor ki Türkiye’deki kredi faiz miktarlarındaki düşüşler bir müddet daha sürecek. Ekonomi konusunda uzmanlaşmış kişilerden alınan verilere göre kış sezonunun atlatılması ile kredi faizlerinde bir düşmelerin devam edeceği yönünde. Ancak bu düşme öyle aniden değil, yavaş yavaş ve devamlı olacak. Şu anda hatırı sayılır bir düşme olması için  piyasalar ve öteki bütün koşullar daha olgunlaşmadı. 

Konut Alımlarında Faizlerin Düşmesi

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda çok yüksek seviyelerde olan konut kredisi faizleri ciddi düşmeler sonrası 1 seviyesinin altına indi. Yaşanan olaylar neticesinde % 2 seviyesinin üzerinden hareket eden bu kredi günümüzde özelikle devlet bankaları olana Ziraat, Vakıfbank ve Halk Bankası tarafından 0,99 oran ile veriliyor. Bu durumda kişilerde konut alımı için arayışlarını artırmış durumda. Faizlerin düşmesine rağmen aynı oranda konut fiyatlarında oluşan artışlar da emlak sektörünün daralmasına devam eden hususlar arasında bulunuyor. 

Faizlere Dövizin Etkisi

Döviz Türkiye’deki faizlere doğrudan etki eden bir husus. Nitekim döviz kurlarını oluşturan başlıca Dolar, Euro ve altın fiyatlarındaki artışlar Türk Lirasının değer kaybetmesine dolayısıyla da faizlerin artmasına neden oluyor. Küresel ekonomide altın fiyatları dolar kuru üzerinden şekilleniyor. Bu şekillenme ile ons fiyatı artan altın aynı zamanda TL’nin değer kaybetmesi anlamına geliyor. Bu nedenle de faizlerde artış oluyor. 

Bankaların Mevduat Faizleri

Kredi faizlerinin yükselmesine neden olan hususlardan bir tanesi de bankaların yatırımcılarına verdiği mevduat faiz oranları. Buradaki oranların yüksekliği ile yatırımdan kaçınan kişi ve tüzel kişilikler paralarını belirsizliklerin ortadan kalkması için bankaların vermiş olduğu yüksek faizlerde değerlendirebiliyor. Bu durum kredi faizlerini de yakından ilgilendiren bir husus. Nitekim mevduat faiz oranları arttıkça alınan kredi faizlerinin oranları da artış gösteriyor. Bu durum yatırımı durdururken ekonomi piyasasının daralmasına neden oluyor. Bunun önüne geçmek adına da bankalara faizlerin indirilmesi çağrısı sürekli yinelenenlerden. 

Ekonomi uzmanları sürekli gelecekte oluşacak rakamlar ive muhtemel olayların senaryolarını konuşuyor. Bunun yanında gelişen olaylar neticesi ise bu senaryolar yenilenirken beklentiler ise değişiklik gösteriyor. Ekonominin tanımı tüketicinin cebinde iken sayısal rakamlarda oluşan hususlar ülkenin büyümesi, enflasyon rakamları ve işsizlik gibi istatistiklerde kredi faizlerine etki edenlerden. 

İşsizliğin Kredi Faizlerine Etkisi

İşsizlik ve enflasyon ikisi bir çerçevede değerlendirilebilir. Bu iki etkeni ters ilişkili olmasından dolayı dengede tutmak Merkez Bankasının görevi. Bu görevi ifa ederken de bazı durumlarda genişleyen kredi pazarını daraltmak gerekebiliyor. Bu daraltma hususu da faizlerin artışı ile mümkün hale geliyor. Enflasyon ile faizlerin düşmesi işsizlik oranının düşmesine de neden olacaktır. Yani burada açıklamak gerekirse işsizlik, enflasyon kredi faizlerini yakından ilgilendiriyor. 

Enflasyonun Kredi Faizlerine Etkisi

Enflasyon rakamlarının yükselmesi ekonomiyi kötü yönden etki eden hususlardan. Burada yükselen enflasyonu düşürme amaçlı olarak atılan adımlar bazı hususları da beraberinde getirir. İşsizlik oranı ülke içerisinde arttıkça enflasyonun düştüğü gözlemlenenler arasında bulunuyor. Bunun beraberinde enflasyon düşecektir ve bu düşüşü fırsata çevirme Merkez Bankası tarafından faizlerin indirilmesi ile mümkün olabilir. 

Faiz Artışının Türk Lirasına Etkisi

Muhtemel faiz oranlarındaki artışlar TL’nin güçlenmesi anlamına gelir. Bunun sonrasında ekonomi piyasasındaki faizlerin düşmesi, arkasından kredi faizlerinin düşmesi beraberinde ekonominin canlanması beklenir. Son dönemde enflasyon rakamlarının tek haneli rakamlara inmesi, faizlerin düşmesine neden oluyor. Bu düşüş ile birlikte kredi faizleri de iniyor. Bunu fırsat bilen yatırımcı ve ihtiyacı olan kişilerde bankaların vermiş olduğu ürünlere yöneliyor. Tüm ülkelerde olduğu gibi bizimde ekonomimizde yapısal sorunlar olabilir. Bu sorunlar atılan adımlar neticesinde aşılırken bizlerin en büyük sorunu en çok ihtiyacımız olan hususun, enerjinin alımında dışarıya bağımlı olmamız. 

Kredi Faiz Oranları Düşer mi bilinmez. Bunu kestirmek, tarih vermek çok yanlış olur. Fakat son yirmi ayın en yükseğinde kapatan Borsa İstanbul’un ekonominin doğru yönde gittiğini gösteriyor. Borsa yüksek oldukça dışarıdan ülkeye sıcak para girişi olacaktır. Bu durum da ekonomiyi olumlu yönde hareketlendiren hususlardan bir tanesi. 
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ