Parateorisi

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?
Yazar: -05 Ocak 2020
205

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Bankaların vadesiz hesaplara tanımladığı limitler dahilinde harcama, nakit çekim, taksitli avans çekme ve para aktarımı yapabildiğiniz, bankalar arasında artı para, ek hesap, kurtaran hesap, avans hesap ve Esnek hesap olarak tanımı yapılan kredi türüdür. Kredili Mevduat Hesabı, hesabınızda hiç para olmasa bile limit tutarınız içerisinde nakit para çekebileceğiniz hesaba denir. KMH ile otomatik ve düzenli ödeme talimatı verdiğiniz fatura veya kredi geri ödemeleri ve diğer ödemelerinizi gecikmeye meyil vermeden yapabilirsiniz.

KMH Kullanmalımıyım?

Bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirdikleri yeni ürünlerin hem tanıtımını yapıp hem de müşterilerinin kullanımına sunmaktadırlar. Ülkemizde hizmet veren birçok bankanın kendi misyonuna özel olarak hazırlamış olduğu ürünleri müşterilerinin kullanımına sunmuş olsalar da bazı bankacılık ürünleri tüm bankalar nezdinde bulunur. Son yıllarda yeni ürün olarak özellikle vadesiz hesap sahibi olan müşterilerin faydalanabilmesi için kullandırılan Kredili Mevduat Hesabı (KMH) bu ürün grubu arasında yer alır. Peki, kredili mevduat hesabı nedir?

Ek Hesap, Artı Para DeniliyorKullanımı sırasında müşterilerine büyük kolaylıkla sağlayan bu ürünler ile ilgili olarak hesap sahiplerinin bilmesi gereken sadece hesaba ait faiz oranlarıdır. Bu bankacılık ürününü kullanmak isteyen hesap sahipleri ilk olarak kredili mevduat hesabına uygulanan faiz oranlarını bilmesi gerekir. Çünkü her banka kredili mevduat hesabı faizini kendisi istediği gibi belirleyebilme imkanına sahiptir. Bu da banka müşterilerinin kullanmak istedikleri bankaya ait kredili mevduat hesabı faiz oranlarını önceden incelemesi gerektiğinin bilinmesidir. Ayrıca kredili mevduat hesabı nasıl açılır ve hesabın açılması sırasında başvuru işlemi ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir, sorularının da yanıtını bulması gerekmektedir. KMH hesabının diğer adıyla ek hesap, artı para gibi tanımlar da söz konusu.

Avantajları Dezavantajları

  • Avantajı: İstediğiniz saatte nakit ihtiyacınızı karşılarsınız. Faturalarınızın ödenmeme gibi durumu olmaz.
  • Maliyeti varmı: Kullandığınız günler kadar faiz ödersiniz.
  • Gaye: Kısa zamanda her türlü nakit ihtiyacınızı karşılayabilmek

Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır

  • 1. Özellikle maaş hesabı ile açılabiliyor, Her maaşlı çalışanın sahip olabileceği bir hesap.
  • 2. Bankanıza TC kimlik belgeniz, gelir belgeniz, bazen ilave belge ile gidip başvuru formunu doldurmalısınız.

Hesaba Bağlı Tanımlanıyor

Kredili mevduat hesabını açmayı düşünen bir kişi kendi bankasına ait herhangi bir banka şubesine başvurarak gerçekleştirebilir. Başvuru sırasında sizlere bir adet sözleşme imzalatılırken, aynı zamanda nüfus cüzdanı fotokopisi ile aylık gelirinizi gösteren maaş bordronuzu vermeniz gerekebilir. Başvuru için bazı bankalar internet bankacılığı üzerinden de bu işlemleri gerçekleştirebilir. Ayrıca ülkemizde hizmet veren birçok banka kendi maaş müşterisine otomatik olarak kredili mevduat hesabını açmaktadır. Bankalar arasında ayrı tanımlanan hesaplar ve özellikleri şu şekilde; 

Akbank Artı Para

Akbank’ın KMH hesabı artı para hesabınıza bağlı Neo kart ile çekilebiliyor. Burada çekim dışı harcama ve alışveriş de söz konusu. Akbank şubelerinde bulunan hesabınıza bağlı olarak açılan bu hesap limiti sizin aylık gelirinize ve talebinize göre belirleniyor. Fatura ödemelerini de yapabileceğiniz bu hesaptan para çekimini isterseniz banka şubesinden de yapabiliyorsunuz. Akbank artı para kullanma faizi 1 ay için % 19,20 ile çekeceğiniz bin lira için bir ay sonunda ödeyeceğiniz tutar 1,27 lira faiz olacaktır. Bu nedenle çok düşük tutar olması kullanımını artırıyor. 

Garanti BBVA Avans Hesap

Garanti BBVA Avans hesaba banka şubelerinden başvuru yapabildiğiniz gibi ayrıca internet üzerinden dolduracağınız başvuru formu ile yapabiliyorsunuz. Burada 5 adımda başvuru söz konusu. Kişisel bilgiler, kredi bilgileri, diğer bilgiler, işlem onayı ve sonuç aşaması ile başvurunuz bitiyor. Garanti Mobil Bankacılık kullanıyorsanız buradan başvuru yaparak hemen limitinizi kullanabiliyorsunuz. Avans Hesap faiz oranı % 1,60.  Burada kullanacağınız bin lira için bir güne vergiler dahil 0,64 TL ödeme yapıyorsunuz. 

QNB Finansbank Ek Hesap

Paranız olmadığı zamanlarda nakit çekimi ve harcamalarda kullanabileceğiniz size özel verilen bir kredi limitidir. Buradan dilerseniz talimatlı fatura ödemesi yapabiliyorsunuz. Ayrıca Maestro/Cirrus ve Electron/Plus amblemi olan üye yerlerinde taksitli alışverişte söz konusu ediliyor. Alacağınız bin lirayı bir ay sonra 1016 lira olarak ödüyorsunuz. 

Denizbank Kurtaran Hesap

Denizbank’ın KMH hesabı kurtaran hesap olarak tanımlanıyor. Burada şubelerde bulanan hesabınıza sizin kredi notunuza bağlı olarak limit tanımlanıyor. Bu limitler dahilin de nakit çekim, ödemeler, ve harcamalar yapabiliyorsunuz. Kurtaran hesap ile limitiniz dahilin de 12 ayv adeye kadar taksitli nakit avans çekimi de yapabilirsiniz. Bu işlem için banka şubesi ya da ATM kullanılabilir. Başvuru için SMS ile KURTARAN boşluk TC boşluk 3280 e mesaj göndermeniz yeterli oluyor. 

Ziraat Bankası Ek Hesap

Ziraat Bankası KMH hesabına başvuru banka şubeleri ile internet sayfasında ve Ziraat Mobil üzerinden yapılıyor. Burada size verilen limiti kullanmanız halinde bir sonraki hesaba para yatırmanız ile borç ödenir, faiz kesilir ve limitiniz artar. Bireysel kredi olarak geçtiğinden Ziraat Bankası KMH kullanan kişilerden hayat sigortası kesiliyor. Bu kesinti bir yıl için geçerli oluyor. 

İng Bank Destek Hesap

İng Bankın KMH hesabı Destek hesap olarak tanımlanıyor. Bu hesap üzerindeki artı paranız ile ödeme, harcama, nakit çekme ve eft ile havale yapma imkanları bulunur. Buradan ayrıca taksitli nakit avans alırsınız ve bir yıl vade ile geri ödersiniz. Alacağınız 1000 Lira için bir ay sonunda 1,60 faiz ile 21,12 Lira Faiz Ödemesi yaparsınız. 

Yapı Kredi Esnek Hesap

Yapı ve Kredi Bankasının KMH tanımı Esnek Hesap olarak yapılıyor. Mantık olarak diğer bankalar ile aynı işleyen bu sistemde bankalar arasındaki faiz oranı genel olarak aynı ve % 1,60 olarak veriliyor. Yapı Kredi Esnek Hesap ile nakit çekimi, taksitli avans çekimleri, ödemeler, eft ve havale gibi para aktarım yapılabiliyor. Başvuru için Yapı Kredi Mobil, İnternet Sayfası ve banka şubelerini kullanmanız gerekiyor. Burada sizin durumunuza göre bir esnek limit tanımlanıyor. Bu limitler dahilinde işlem yapabiliyorsunuz. Kullandığınız gün kadar alacağınız tutara bağlı olarak faiz hesaplanıyor ve ödeme yaptığınız gün limitiniz artıyor. 

Halkbank Açık Hesap

Muhtelmel ortaya çıkacak olan nakit ihtiyacını karşılama, ödeme yapma imkanlarını paranız olmadan veren kredili mevduat hesabının Halkbank’ta tanımı Açık hesap olarak veriliyor. Buradan ödeme, nakit çekme, para aktarımı, taksitli avans alımı söz konusu.  Talimat vererek faturalarınızın ödenmesini sağlayabildiğiniz gibi şubeden ve Bank24 ile para çekimi yapabiliyorsunuz. Vadesiz hesabınıza tanımlanan limit ile buradan yapacağınız harcama limitiniz düşerken hesabınıza para girişi olduğunda da artış sağlanıyor ve limitiniz artıyor. Halkbank Açık Hesap başvurusunu banka şubesi, internet sitesi, internet bankacılığı, ATM’den ve SMS ile yapıyorsunuz. SMS başvuru için ACIKHESAP boşluk TC No boşluk GELİR BİLGİSİ boşluk TALEP EDİLEN LİMİT yazdıktan sonra 3452’e mesaj göndermeniz gerekiyor. 

Vakıfbank Ek Hesap

Banka şubesinde hesabınıza tanımlanan ek hesap ile harcama ve nakit çekimi yapabiliyorsunuz. Vakıfbank Ek Hesaptan kullanım yapmanız halinde Ziraat Bankasında olduğu gibi hayat sigortası poliçesi düzenleniyor. Burada çekeceğiniz 500 Lira için yaklaşık 87 lira bir hayat sigortası ödemesi yaparsınız. Bu negatif yönü. Fakat para aktarımı, çekim, harcama yapabileceğiniz ve her zaman limitinizin olduğu kredi türüdür. Başvurularınızı SMS, İnternet Bankacılığı, Banka şubesi ve ATM’den yapabiliyorsunuz. SMS ile başvuru için EKH boşluk TC NO boşluk TALEP EDİLEN TUTAR yazdıktan sonra 5724’e mesaj göndermeniz yeterli. İnternet Bankacılığından ise giriş yaptıktan sonra başvurular menüsü ile ek hesap başvurusundan yapabiliyorsunuz.

Dikkat: Sadece kısa vadede kullanın, uzun vadede ihtiyaç kredisi kullanmak daha iyi olabilir. Sizde kendiniz inceleyin, bakın sonuçta kararı kendiniz verin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. siroguz dedi ki:

    Kredili mevduat hesapları ile yapılan bu paylaşım gerçekten faydalı oldu.

BİR YORUM YAZ