Parateorisi

KRİPTO PARALARIN KISA TARİHİ
Yazar: -30 Eylül 2019
192

İçindekiler

KRİPTO PARALARIN KISA TARİHİ

Kripto paraların, günümüz teknolojisini ilerlemesiyle birlikte gündelik kamusal ve bireysel para işlemlerinin internet ortamına empoze edilmesi kaçınılmaz oldu. Tabi ki internet ortamında klasik kağıt veya metal paraların kullanılması hem hız hemde pratiklik bakımından olumsuz sonuçlar doğurdu.

Çözüm olarak ise tamamen internet üzerinden herhangi elle tutulamayacak bir para birimi yaratmak görüldü. İşte kripto paralar tam olarak burada devreye giren bir amaç oldu. Kripto paraların tarihine bakacak olursak aslında hem yeni hemde eski bir tarihi olduğunu söyleyemeyiz.

Net bir tarih söylemek gerekirse 2009 yılında ortaya çıkan ‘’Bitcoin’’ adlı kripto para, Kripto paraların atası olarak dile getirmek doğrudur. Daha doğrusunu söylemek gerekirse dijital değerlerini gündelik hayatta kullandığımız TL,Euro ve Dolar gibi paralara çevirmek mümkündür.

Kripto paraların kullanım amaçları her ne kadar pratik, hızlı olması gereksinimini karşılamak olarak görülse de aslında para işlemlerini güvence altına almak ve yeni paraların oluşturulmasını sağlamakta asıl işlevlerindendir.

KRİPTO PARALARIN FAYDALARI

Dijital dünya ihtiyacı olarak ortaya çıkan kripto paraların faydalarına gelecek olursak aslında birşeyin yerini doldurmak değil de yeni bir keşif olarak çıktığını görebiliriz. Klasik materyal paraların internet ortamında eksik kalması ve kullanışlı olmaması dolayısıyla kripto paralar bulunmuştur. Materyal paralardan farklı olarak ortaya koyduğu özellikler; Güvenlik, hız, pratiklik gibi temel başlıklar altında toplanabilir. Kısaca açmak gerekirse bize sağladığı imkanlar şu şekildedir:

 • Güvenilir şartlar altında parasal işlemler sunması.
 • Sağladığı hız sayesinde çalışma verimini ve zaman kullanımını katsayısını artırması.
 • Ödeme transferlerinin işlem süresini ve maliyetini düşürmesi.
 • Online olan işlemlerde etkisini artırarak kullanımının artması.
 • Ödeme aracı olarak kullanılması.

Tüm bu özelliklerinin statik olarak kalmadığını ve sürekli gelişim içinde olduğunu belirtmek te gerekir. Dijital dünyanın öneminin gittikçe artması dolayısıyla kripto paraların ne kadar değerli olduğunu anlamak gerekir.

KRİPTO PARALARIN RİSKLERİ

Kripto paraların kullanışlı yanlarından ve öneminden bahsettik fakat her parasal işlemde olduğu gibi bazı riskler taşıdığından da söz etmek gerekir. Dijital işlemlerde tabi ki de bazı saldırılara maruz kalmak çok düşük bir ihtimal değil.

Kripto paraları korumak şu anki en büyük risk gibi görünmektedir. Kötü niyetli grupların saldırıları sebebiyle dikkat etmek gerekmektedir. Aksi takdirde bu tarz dolandırılıcıklar sebebiyle tüm birikimi kaybedebiliriz.

Dünyadaki hükümetlerin kripto paralar üzerinde hiçbir kontrolü olmamasını da eksi bir risk hanesi olarak yazabiliriz. Bunun dışında çok karışık işlemlere sahne olabilen kripto paralar herkesin basitçe anlayabileceği bir değer üzerinden yürümez.  En büyük eksiklik olarak ise bu paraların kontrolünü sağlayan bir merkezin olmamasını söylemek gerekir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 2 Yorum Var)
 1. Hasan sefa pekdemir dedi ki:

  Bu site sayesinde bir cok bilgiyi okuyabiliyorum ve kripto paraları cidden cok merak ediyodum ve şuan aklımdaki kripto paralar hakkında soru kalmadı cok teşekkürler emeği gecen herkese.

 2. Eda dedi ki:

  KRİPTO PARALARIN KISA TARİHİ
  Kripto paralar hakkında ilk defa bir makale okudum ve taşıdığı risklere rağmen sağladığı avantajlar dijital dünya için daha ön plana çıkıyor gibi.

BİR YORUM YAZ