Parateorisi

KYK Borç Yapılandırma İşlemi
Yazar: -21 Ekim 2019
127

KYK, üniversite öğrencilerin öğrenim hayatında kullanmaları için belirli bir miktarda ödeneği düzenli olarak öğrencilere aktarmaktadır fakat eğer burslu değilseniz bir takım borç yüklenebilirsiniz.

KYK Ödeneği Nedir?

Bu borç siz mezun olduktan 2 sene sonra ödenmek üzere size veriliyor ancak şuanda iş bulmakta zorluk çekildiği ve işsiz sayısında artış olduğu için bu borçların ödenmesi de zora girmiş oluyor.


KYK Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim?


KYK borçları iki farklı sistem aracılığı ile yapılandırılabilir. Yapılandırma, öğrencinin borcunu düzenlemesi ve taksitlendirmeye gitmesi anlamına gelmektedir. Mezun olduktan sonra öğrenciler KYK borç sorgulaması yaparak borç miktarını öğrenebilir ve dilerlerse KYK borçlarını yapılandırabilirler. Bu işlem iki farklı şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlar;

Online Olarak KYK Borcunu Yapılandırma

KYK borç yapılandırma işlemlerinin ilkinde online olarak KYK borcunu yapılandırma yolu vardır. Dilerseniz online bir şekilde KYK borç yapılandırma işlemini tamamlayabilirsiniz. Kredi borçları zamanında ödenmediği taktirde Vergi Dairesi’ne aktarıldığından KYK yapılandırma başvuruları için işlemlerinizi Gelir İdaresi Başkanlığı’na ait olan www.gib.gov.tr adresinden yapabilirsiniz. Siteye T.C Kimlik Numarası ve diğer benzeri bilgiler ile giriş yaptıktan sonra işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.


Vergi Dairesine Giderek Borcu Yapılandırma


Dilerseniz internet üzerinden halletmeye çalışıp başvuru yapmak yerine işlerinizin daha garanti bir şekilde yapılacağı Vergi Daireleri’ne gidebilirsiniz. Burada karşınızda bir yetkili bulacağınız için aklınıza takılan ekstra soruları yetkiliye sorabilirsiniz.


Vergi Dairesi’ne giderek veya başvuru dilekçenizi posta yolu ile teslim ederek borcunuzun yapılandırılmasını talep edebilirsiniz. Yapılandırma yaparken 6-9-12 ve 18 aylık yapılandırma yapabileceğinizi ve eğer borçlarınızın ilk 2 taksitini ödememeniz halinde yapılandırmanın iptal olacağını unutmayınız. Borçlar her 2 ayda 1 defa olacak şekilde ödenecektir.


Eğer tam donanımlı bir hastaneden alabileceğiniz bir ‘’hayatını çalışarak kazanamaz’’ raporuna sahip iseniz başvuruda bulunarak borcunuzun iptal edilmesini talep edebilirsiniz.


KYK kredisinin faiz oranları krediyi ne zaman kullanmaya başladığınıza ve taksitleri ödemeyi ne kadar süredir ihmal etiğinize göre değişiklik gösterebilir. Zaman zaman gündeme gelen kredi afları sayesinde gerekli şartları sağlayan kişilerin kredi borçları silinebiliyor veya yeniden yapılandırma işlemlerine girebiliyor, bu yüzden gündemi takip etmenizde fayda var.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ