Parateorisi

Mantar Yetiştiriciliği Kredisi
Yazar: -20 Ekim 2019
163

2014 yılı itibari ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığının mantar üretmek isteyen üreticilerin önünü açması ile birlikte devlet destekli kredi verilmektedir. Uygun faiz oranı ile birlikte üretim yapmak isteyen çiftçilere kredi imkânı olmakta ve üretim tesislerini kurabilmektedirler. Mantarın kısa sürede hasat olması ve ülkenin her tarafında tüketilmesi üretim alanının genişlemesini sağlamıştır. Mantar yetiştiriciliği kredisi devlet destekli hibe kredileri arasında olmaktadır. Fakat krediyi kullanabilmek için bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde olmaktadır,

Üretim Sahasının Faaliyette Olması

Mantar yetiştiriciliği hibe kredisine başvurabilmek ve krediden faydalanabilmek için üretim tesislerinin işliyor olması gerekmektedir.3 yıllık üretim ve satış raporu istenilecektir. Kredi yeni tesis kurmak isteyenlere değil de var olan tesisisin geliştirilmesi için verilmektedir.

Mantar Yetiştiriciliği İçin Sermaye Miktarı

Mantar yetiştiriciliği için 45-50 bin TL civarında bir sermaye yeterli olacaktır. Üretim için bu meblağın bir kısmı devlet tarafından hibe olarak verilse de bir kısmı üreticinin karşılaması gerekmektedir. Bundan dolayı da mantar yetiştiriciliği kredisi almak isteyenlerin bir miktar birikiminin olması gerekmektedir.

Mantar Yetiştiriciliği Üretim Alanı

Mantar yetiştiriciliği kredisi için üretim alanının en az 100 m2 olması gerekmektedir. Belirtilen alanın altına olan üretim için kredi imkânı bulunmamaktadır. Üretim alanının gerekli koşulları uzmanlar tarafından düzenli aralıklarla rapor edilmektedir. Bu raporlar kredi başvurusunda istenilmektedir.
Yılda 15-20 ton arası komposto kullanılıyor olunması şartı da mantar yetiştiriciliği kredisi için devlet tarafından istenilen bir durumdur.

Gerekli Ekipmanların Temini

Sırt pompası, vantilatör, sulama tesisleri, termometre, aspiratör ekipmanlarının temin edilmesi ve düzenli olarak denetlenmesi yapılmaktadır.

Üretimi Yapılan Mantarın Türü

Mantar yetiştiriciliği kredisi için beyaz şapkalı kültür mantarı ve istiridye mantar cinsi ekimi yapılması istenilmektedir.
Gerekli ihtiyaçların karşılanması ve üretim alanının kurulması sonucunda devlet destekli mantar yetiştiriciliği kredisine başvuru yapılmaktadır. Kredi nakit olarak değil de üretim sahasını kurmak ya da genişletmek için harcanan giderin ödemesi şeklinde olmaktadır
KOSGEB ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı aracılığı ile mantar yetiştiriciliği kredisine başvuru yapılmaktadır. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra kredi alınacak malzemelerin temini şeklinde çıkmaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
  1. sezer dedi ki:

    bu işler çok kunuşuluyor ama mantar yetiştiriciliği kolay bir iş değildir. Tarımla uğraşanların işi her zaman zor olmuştur.

BİR YORUM YAZ