Parateorisi

Ne Zaman Döviz Almalı?
Yazar: -31 Mart 2020
99

Hoş geldin para avcısı! Eminim sen de ne olacak bu dövizin hali deyip ntv, cnn gibi kanalların programlarını izliyorsun sabah akşam. Kesin bir şey diyemiyorlar değil mi, ağızlarında yuvarlayıp yuvarlayıp boş yapıyorlar. Bunun nedeni döviz kurundaki en önemli faktörün insan olması! O yüzden bal mumu grafiği falan işe yaramaz, trendler kitlelere göre belirlenir ve kitleler değişkendir. Lakin ben size %75 oranında başarılı döviz takibinin yöntemini sunacağım. Çünkü  her şeyden önce kitlelere etki eden değişkenlere değineceğim. Hazırsak madde madde gidelim;

Nabız koklamak

 Ne demek nabız koklamak? İlk önce hangi ülkenin parasını almayı planlıyorsak, o ülkenin gündemini kontrol edeceğiz. Siyaset ve finans kategorileri bizim için yeterli. Bunun için de internette birçok kaynak mevcut. Artısı dünya gündeminden de haberiniz oluyor. Eş zamanlı olarak kendi ülkemizin de siyasi ve finansal durumunu takip ediyoruz. Bu konuda bbc Türkiye tavsiyemdir. Ülkemizde finans ve siyaset okları aşağı doğru ise, döviz alacağımız ülkede de yukarıda ise nabız koklamak maddesinin yanına bir tik atın. 

Parite karşılaştırma

 USD alacaksanız sadece USD/TL paritesine bakmayın! USD/EURO ve TL/EURO paritelerine de bakın. Dolar euro karşısında değer kaybediyor diyelim, aynı zamanda tl karşısında da yükseliyor. Bu durumda dolar tl karşısında ya sabit kalır ya da düşer. Tl yükseliyor diye hemen dolarlarınızı bozdurmayın, dolar karşısında yükseliyor olabilir ama ya dolar değer kaybediyorsa? İşte size denklem, dolar tl karşısında yükselecek ve dolar euro karşısında da yükselecek. İşte o zaman bu maddeye de tik atabiliriz.

Pusuya Yatmak 

Bildiğiniz gibi döviz bir sabır işidir. Örnek olarak Türkiye’de ne zaman USD alırsanız alın kar etmiş olacaktınız, olay daha fazla kar etmekte. Bu noktada uzun vadeli alımlar için büyük olayların baz alınması gerek. Örnek olarak 2023 seçimleri, şimdi alacaksanız paranızı en fazla bu zamana kadar dolarda tutun. Kısa vadeli olacaksa meclise verilen yasa önerilerini ve finansal önerileri takip edin. Bunlar hükümet tarafından veriliyorsa muhtemelen kabul edilir, yok muhalefet ise biliyorsunuz… Anlamam ben onlardan diyorsanız öneriler hakkında uzmanları bulup okuyun! Onlar genel durumu hakkında iyidir, kötüdür gibi bilgiler vereceklerdir. Eğer durum kötü ise TL değer kaybetme yolunda demektir. Tarım, eğitim, teknoloji, kanunlar gibi alanları takip edin! Yatırımcılar ülkeye bunlara göre gelir! Bu da tamamsa bir tik daha atın. Yatırımcılar ülkeye bunlara göre gelir!

Uluslararası flört

Komik olabilir ama yaz aşkları kısa sürer. Kısa vadeli yatırımcıysanız bu madde sizin için çok önemli. Ülke liderinin yaptığı yurt dışı ziyaretleri sonraki günler için ağır ithamlar veya barış mesajlarını getirir. “Bunlar Nazi” gibi söylemler döviz kurunu uçurur! Bunu anlamanın yolu da ziyareti neden yapacağıdır. Örnek olarak Cumhurbaşkanımız, Trump’ı ziyaret edecek, neden edecek? Suriye’deki savaş-terör sorunları için. Ziyaretin nasıl sonuçlanacağını gündemi günde 20 dakika takip ederek doğru tahmin edebilirsiniz. Bu da tamamsa yanına tik koyun.


Dört maddeye de tik koyduysanız evet döviz almak için güzel bir gün olabilir. Faiz arttırımlarına falan kulak asmayın. Bunlar anca forexcilerin işine yarar. İsterseniz yüzde yüz faiz verin, ülkenizde risk büyükse yatırımcı gelmeyecektir. 
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ