Parateorisi

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? Nasıl Yapılır?
Yazar: -19 Ekim 2019
150

Otomatik ödeme talimatı, bankaların geliştirmiş olduğu bir sistemdir ve online olarak hizmet vermektedir. Bu sistemde ödemelerini unutan ve sürekli geciktiren kişiler için bir avantaj olacaktır.


Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?


Otomatik ödeme talimatli vermek için hesabınıza giriş yapıp ”ödemeler” sekmesinden otomatik ödemeler seçeneğini tıklayarak paranızın birikmiş olduğu hesabınızdan ödeme için emir verebilirsiniz.

Talaimatı sağlarken nereye ve ne kadar ödeme yapacağınızı, ödeme günün ve saatini belirleyebilirsiniz.Ödeme talimatı ile evinizdeki doğalgaz, elektrik, su gibi faturaları otomatik olarak ödeyebileceğiniz gibi herhangi bir krediyi de otomatik ödemeye verebilirsiniz.


Otomatik Ödeme Talimatı Ücreti Nedir?


Bankaların anlaşmış olduğu kurumlar için herhangi bir ücret tahsil edilmez. Bu kurumlar devlete bağlı elektrik, su ve internet gibi ödemelerdir. Bu nedenle herhangi bir ücret alınmaz. Eğer otomatik ödeme talimati verip bir kişi para gönderilecekse EFT veya havale ücreti kesilebilir.


Hesapta Para Olmazsa Otomatik Ödeme Talimatı Ne Olur?


Eğer ödeme talimati verip bir ödeme talenbi oluşturduysanız, hesabınızdaki para miktarınızı da kontrol etmeniz gerekmektedir. Hesabınızda eğer yeterli para bulunmazsa ödemeleriniz gerçekleşmeyecektir. Ancak bazı bankalarda ”Mevduat hesabımda para olmadığı takdirde kredi kartımı kullan” seçeneği mevcuttur. Bunu  işaretlediğiniz takdirde kredi kartı limitinizden talimatlarınız karşılığındaki tutar ödenecektir. 


Ödeme Talimatı Günü Hafta Sonuna Denk Gelirse Ne Olur ?

Bilindiği üzere her ay haftanın belli günlerine ödemeniz gelebilir. Eğer ödemeyi o ay pazartesi verirseniz, birkaç ay sonra cumartesi olabilir. Bu yüzden ödeme talimatı sayfalarında ” ödeme günü hafta sonuna denk gelirse ilk iş gününde ödemeyi yap” yada ”deme hafta sonuna denk gelirse ödemeyi bir önceki iş gününde yap” gibi seçenekler mevcuttur. Bunlardan birini kendinize göre seçebilir ve ona göre ödemenizi otomatik olarak yaptırabilirsiniz.


Otomatik Ödeme Talimatının Kredi Notuna Etkisi Olur Mu?

Finansal ödemeleri her ay düzenli yapan kişilerin kredi notları da her zaman yüksek olmaktadır. Bu nedenle uzmanların görüşlerine göre otomatik ödemede de günü gününe yapıldığından kredi notuna olumlu bir etkisi olacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ