Parateorisi

Otomobilde Yakıt ve Para Tasarrufu
Yazar: -12 Mayıs 2019
115

Yanan cisimlere yakıt denir. Otomobillerde motorun çalışması ve aracın hareket edebilmesi için kullanılan maddenin adı akaryakıttır. Akaryakıtlar ham petrolden ya da kömür katranından elde edilerek kullanıma sunulur. Kendi içinde üçe ayrılır. Bunlar; benzin, dizel(motorin) ve LPG’dir.

Akaryakıt fiyatlarındaki artışlardan dolayı araç sahipleri yakıttan tasarruf etmek için birçok yönteme başvurur.

Yakıt Tüketimini Arttıran Faktörler Nelerdir?

Araçlarda yakıt tüketimini arttıran birden çok faktör vardır, fakat en önemlisi sürücünün sürüş stilidir. Agresif kullanıma bağlı olarak ani fren ve hızlı kullanmak da yakıt tüketimini arttıran etkenlerin başında gelir. Buna bağlı olarak araçlarda yapılan modifiye de yakıt tüketimine dolaylı yoldan etki etmektedir. Aracın tekerleklerinde bulunan orijinal boyuttaki jantlar yerine daha büyük jantlar takmak, fazla performans elde etmek için egzoza ve motordaki hava filtresine yapılan müdahaleler de yakıt tüketimini etkileyen hususlardan.

Yakıt Tasarrufu Nedir?

Yakıt tasarrufu, aracın daha az yakıt harcayarak daha çok mesafe kat edebilmesi olayıdır. Özellikle artan yakıt fiyatlarından dolayı araç sahipleri bu durum üzerine yoğunlaşmış haldeler.

Yakıttan Ve Paradan Tasarruf Etmek İçin Neler Yapılabilir?

Motor Bakımı

Hareketli motor parçaları motorda sürtünme oluşturur ve bu oluşan sürtünmeden dolayı motorun ömrü kısalır. Bu sürtünmeyi minimum seviyeye indirmek için motorda motor yağı kullanılır. Motor yağı ve hava filtresi, motor içinde korozyon oluşmasını engellemekle birlikte motora temiz hava girişini de sağlar.

Sabit Hız ve Uygun Devir Aralığı

Otomobillerin hızı 90 km/h ile 120 km/h arasında olduğu zaman ve uygun devirde kullanıldığı takdirde özellikle uzun yolda ciddi ölçüde yakıt tasarrufu sağlar.

Lastik Basıncı

Lastik basıncı düşük olduğu zamanlarda motorun çalışma prensibini etkiler ve direksiyon tepkileri ile fren mesafesine etki ettiği için yakıt tüketimine ciddi etkilerde bulunur. 
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ