Parateorisi

PTT Kredisi Nedir
Yazar: -20 Ocak 2020
119

PTT kredileri başta olmak üzere, PTT hizmet ağını her geçen gün biraz daha geliştiriyor. Bankalar ve PTT arasındaki anlaşmalar, emekli maaşlarını PTT’den alan emekliler başta olmak üzere birçok kişiye kredi verilmesinin yolunu açtı. Kredi alabilecekler arasında maaşını ibraz edenler de var. Pekiyi ama PTT kredileri için nereye nasıl başvuru yapmak gerekiyor?  PTT kredi faiz oranları uygun mu? Bu sorulara bu makalede cevap vermeye çalışacağız.

PTT Kredileri Neler Vadediyor?

Öncelikle PTT tarafından alınan kredilerin faiz oranları oldukça düşük olacak. Bu da vatandaşlar için büyük bir fırsat oluşturabilir. Çünkü PTT bankalarla anlaşma yaparken, dikkat ettiği bir kriter var o da düşük faiz kriteridir.

Kimler PTT Kredilerinden Faydalanabilir?

Öncelikle PTT’den maaşını alan herkes bu başvuruyu yapabiliyor. Ama kredi notlarının da yeterli olması gerekiyor. Kredi için başvuran kişinin 84 yaş engeli var, eğer bu yaşı geçtiyse kredi alamaz. Bir diğer şart ise emekli aylığının yarısının, kredi taksitlerini karşılaması gerekiyor. Aylık 2.000 TL emekli maaşı alan biri, ayda 1.000 TL taksitli krediye başvurabilir. Ayda 3.000 TL maaş alan bir emekli de aylık 1.500 TL taksit ödeyebilmeli. Bu sınırlama tek geliri emekli maaşı olanlar içindir. Kira gayri menkul ya da başka düzenli geliri olanlar daha fazla kredi çekebilir.

PTT’den Emekli Maaşını Almayanlar da Kredi Alabilir mi?

Eğer 18 -84 yaş aralığında iseniz, gelirinizi belgeleyebiliyorsanız ve kredi notunuz eksik değilse siz de başvurabilirsiniz. Yine alacağınız kredinin aylık taksitleri tutarı, aylık gelirinizin yarısı olacaktır. Kredi puanı 699 altında olanlar en riskli gruba giriyor ve bunların kredi alabilme şansları da çok düşüktür. Kredi puanı 1099 olanlar orta derecede riskli sayılıyor, bunlara da kredi çıkmayabilir. Kredi puanı 1499 olanlar, emekli maaşlarını da PTT’den alıyorlarsa kredi çıkma ihtimali yüksek olan gruba girerler. Kredi puanı 1699 olanlar iyi bir puana sahiptirler ve kredi alabilecekler.

PTT Ne Tür Krediler Veriyor?

PTT 60.000 TL ihtiyaç kredisi veriyor. Ev kredisi ya da araba kredisi almak isteyenler bu adla kredi alamazlar. Kredi kullanmak isteyen kişinin yaşı da önemli bir konudur, eğer üst yaş sınırı 84 ise ve kredi kullanmak isteyen kişi 83 yaşında ise sadece 1 yıllık kredi kullanabilir. Çünkü taksitler aylık olduğu için sadece 12 ay ödeme yapabilecektir. Bu da kredi miktarını sınırlar.

Neden PTT Kredisi Kullanmalıyım?

PTT düşük faizli kredi verdiği için tercih edilebilir. Şartlarınız uyuyorsa PTT kredilerini alabilirsiniz. Ya da PTT ile anlaşma yapan bankaların dışında da birçok banka daha esnek koşullar sunabilir. Müşteri, kendisine en uygun krediyi verecek bankaları araştırmalıdır. Çünkü güncel olarak bankaların kredi faiz oranları değişebilir, yeni fırsatlar sunulabilir.

Hiçbir Gelirim Yoksa PTT’den Kredi Alabilir miyim?

Eğer belgeleyebileceğiniz hiçbir gelir yoksa, hem PTT hem de diğer bankalar kendilerini riske atmak istemedikleri için size kredi vermeyeceklerdir. Onlar kazanç sağlamak ve müşterilerinin nakit sıkıntılarını gidermek için kredi verirler. Geri gelmesi belirsiz olan parayı vermek mantıklı değil sevgili okurlar…
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ