Parateorisi

Senet İle Araç Alınır mı? Nerden Alınır?
Yazar: -10 Aralık 2019
266

Araba almanın bir çok yolundan birisi senet karşılığı taksitle alımdır. Bu alımın avantajı olduğu gibi dezavantajı da bulunuyor. Özellikle finans kuruluşlarından gerekli desteği alamayan kişilerin ihtiyacını senet karşılığı araç ile karşılama yoluna gitmesi avantaj sayılabilir. Fakat burada öncelik senetle araç satan kişilerin bulunması gerekir. Bu aşamadan sonra ise alacağınız aracın fiyatı, senet ile vadesi ve bu vade sonunda araca ne kadarlık bir bedel ödemeniz gerektiğidir. Yani siz avantajınızı kullanmak gerekirken maddi olarak kaybınızı artıracak bir alım gerçekleştirmiş olabilirsiniz. 

Senetle Araç Almak Mantıklı mı?

Senetle araç satışını yapan bir çok oto galeri bulunuyor. Bu kesim satacakları aracın fiyatını yükseltiyor ve vade ekleyerek kişiye satış sağlıyor. Bu durum size alacağınız aracın % 20 bedelle daha pahalıya gelmesine neden olabilir. Bunun yanında özellikle sosyal medya reklamları ile ön plana çıkan bazı kurumsal firmalarda senetle araç satışı yapıyor. Bu firmalarda incelenmesi araştırılması gerekenler arasında. 

Senetle araç almak isteyen kişilerin neden almalıyım sorusunu kendisine sormalıdır. Alım ile kazançlarınızı ve kayıplarınızı listelemek sizin neden senet karşılığı daha pahalıya bir araç almanız gerektiğinin cevabını verecektir. Zira almış olduğunuz araç size çok daha fazlasını kazandırıyorsa, artıları çoksa neden almayasınız. 

Neden Senetle Araç Alımı Yapılır?

Kredi sicili Bozuk olan ve düzenli olarak bir işte Çalışmayanlar için de Araç alma alternatifleri Mevcut bunlarda birisi ise Oto Galerilerden Bir miktar Ön ödeme ile Senetle Vadeli araç satın alabilirler. Fakat aylık Vadeleri Yani faizleri Biraz araç fiyatını Yükseltmiş oluyor. Tabi seçim sizin Ben Öderim hemen cebimden param Çıkmasın ama Bir aracım Olsun diyorsanız ve Borcunuza düzenli olarak sadıksanız neden olmasın.  Senetlere imzayı attıktan Sonra araç sizin Fakat Noter Satışı hemen yapılmasına rağmen aracın üzerinde Rehin Yani el Koyma Tedbir koyulmakta. Bu da satıcı kendini Garantiye almalı ..Aylık olarak Senetle araba almak isteyen Ziyaretçilerimiz Bağcılar Oto Center adlı Galeri firmaları bulunan Pazardan diledikleri araçları satın alabilirler.Senetle araç alırken nelere dikkat etmeli?

Öncelikle Beğendiğiniz aracı dışarıdan siz dikkatle incelemelisiniz ve daha sonrasında ilk iş olarak aracı bir ekspertiz  mutlaka sokmalısınız ki araçta oluşan hasarları eksikleri vs Ekspertiz Raporundan görebilirsiniz. Bu da sizin daha sonra araçta gözle görünmeyen sonrasında fark edeceğiniz durumlar için şart diyelim.


Senetlerimi Erken ödersem Faiz düşer mi?

Evet Bu konu Önemli oldu ki aracınızı aldınız ve 12 vade Yaptırdınız ve erken ödeme Yapacaksınız 3 ayınızda Tamamını kapatmak istiyorsunuz Uygulanan faizin bir kısmı indirime girer ve daha fazla vade farkı ödememiş olursunuz tabi buda sizin kar etmeniz demek ama tabi imkanlar neye izin veriyorsa o..

Wowwo Araç Alımı

Kurumsal olarak ikinci el ve sıfır araç satışında senet kullanan firmalardan bir tanesi Wowwo… Buradan araç alımı için yüzde 30 peşinat verdikten sonra kalan tutarı da 36 ay vadeye kadar senetle taksitlendirme yapabiliyorsunuz. Daha çok internet ile müşterilerine ulaşım sağlayan bu sistem önemli bir ziyaretçi potansiyeline sahip. Araç ilanları ile ön plana çıkan sitede her türlü marka ve model bulunuyor. 

Wowwo Araç Alınır mı?

Wowwo kişilerin kredi notuna bağlı olarak taksitlendirmeden uzak. Bir çok firma günümüzde bu nota bağlı olarak işlem yapıyor olsa da sizinde kredi notunuz düşükse buradan araç alma imkanınız söz konusu. Aldığınız araç ile bankada kredi alabilecek bir limitiniz varsa bu limitde korunmuş oluyor. Daha sonraki dönemde aracınızı değiştirmek isterseniz yine bu kurum üzerinden yenileme yapabiliyorsunuz ki bu da artı bir avantaj. Borcunuz bitmeden aracınızı değiştirmeniz halinde firma site kalan senet tutarında da indirim yapıyor ki bu da artılarından bir tanesi. 

Arabam.com

Senetle araç bulabileceğiniz diğer bir yol da arabam.com. buradan senetle araç satışı yapan kişisel ve kurumsal firmaların bulunduğunu söylemek isterim. Nitekim senetle satışa açık olan araçlar için ayrı bir filtreleme söz konusu. Alternatifler arasına değerlendirebileceğiniz bir yol olarak bir kenarda bekletmek gerekebilir. 

Otosor.Com

Senetle ikinci el araç satışı sitelerinden bir tanesi de otosor.com. Burada araç ilanlarına ulaşabilirsiniz. Buraya başvuru ile onay sistemi hızlı sonuçlandırılıyor. Sizin talebinize göre esnek ve uygun vadelerde seçim söz konusu. İstediğiniz aracı alırken pazarlık yapma imkanlarının da bulunması bir artı avantaj. Araç alımı için sigorta yaptırırken daha uygun fiyatlar alabilirken aynı zamanda erken ödeme yapmak istediğinizde size vade farkı indirimi de sağlanıyor. Bu nedenle alternatifler arasına alınabilir. 

Facebook Grupları Ön Plana Çıktı

Bazı araç satış ilanlarını koyabileceğiniz sitelerdeki üyelik ücretlerinin artması, süresinin kısalması araç alım ve satımı yapan bir çok kesimi farklı mecralara yönlendirdi. Bu nedenle kişiler daha ekonomik sitelerde ilan verme arayışı içerisine girdi. Bu sitelerden bir tanesi de sosyal medya devi Facebook oldu. Burada araç ilanı ve diğer her türlü satış ilanlarını verebiliyor olmanız milyonlarca kişinin kullanıcı olması nedeniyle daha çok tercih edilmeye başlandı. Burada şehirler bazında yöresel ilanlara ulaşım sağlamanız artı bir avantajı. Bu mecralarda her türlü araç ilanını bulabilirsiniz. Senetle araç, hacizli araçlar, çekme belgeli araçlar, hurda araçlar. Hepsine ulaşım mümkün. 

Tüketiciler genel olarak ucuz ve modelli araç alımı peşinde. Bu anlamda daha uygun fiyatlara vadeli ve faizsiz araç alımı arayışları da mevcut. Bu arayışlara her zaman ulaşım söz konusu olmasa da alabilen kesimden bahsetmek mümkün. Facebook gruplarına üye olarak araç satış ilanı verebiliyor ve araç alımı için araştırma yapabiliyorsunuz. Bu ilan için ayrı bir ücret ödemesi yapmanıza gerek yok. Bu büyük bir avantaj olarak sizlere yansıyabilir. Alternatif olarak vade farksız senetle araç alımı için bu mecradan faydalanılabilir. 

Faizsiz Taksitli Araç Alma Sistemleri

Senetle araç satışı dışında faizsiz ve taksitle araç alımına imkan veren ayrı bir sistemden daha bahsetmek isterim. Bu da son dönemde yıldızları parlayan ve sürekli reklamlarıyla karşılaşabileceğiniz Emin otomotiv, Fuzul oto, Finans arabam ve Bir arabam sistemi. Buradaki mantık ta sizin başvurunuz ile bir kaydınız oluşturuluyor. Başvurunuzdaki alabileceğiniz aracın bedeli ve ödeyebileceğiniz taksit tutarı sizin grubunuzu belirliyor. Burada firmaya göre 80 ay vadeye kadar araç alımı söz konusu. Gruplar içerisinde her ay noter ile kura çekimi yapılıyor ve kurada çıkan kişi araç sahibi oluyor.

Aldığı araca kasko yaptırılıyor ve ipotek konuluyor. Kalan ayları da ödedikten sonra araç sizin olurken ipotek kaldırılıyor. Burada negatif yönü aracınıza ne zaman kavuşacağınızı bilememeniz. Bunun yanında sisteme giriş için bir ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu ücret te yaklaşık 3 bin lira civarlarında. Sistemden ayrılış söz konusu olsa da bu katılım ücretini iade alamıyorsunuz. Yatırdığınız paraları da girmiş olduğunuz firmaya göre 1 ile 6 ay arasında iade alabiliyorsunuz. Piyasada henüz 4 faizsiz taksitli araç alımı yapmaya olanak veren firma bulunuyor. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ