Parateorisi

Sigorta Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yazar: -08 Ocak 2020
120

Sigorta kelimesinin altında bir çok çeşide sahip olan bu hizmet belli miktarlar karşılığı önemli kazançlar sağlayan bir husus. Bu hizmeti almak isteyen kesim olsa da, mümkün olduğu kadar sıcak bakmayanları da mevcut. Bununla birlikte yaptırdıkları sigorta poliçelerine dikkat etmeyen ve mağdur olan kesimden de bahsetmek doğru olacaktır. Vatandaş olarak en büyük eksikliğimiz altına imza attığımız poliçe ve protokolleri okumamak. Bunun için öncelikli olarak yaptırmış olduğunuz sigortanın çeşidi, neden olduğu, hangi şartlarda geçerli olduğu en çok dikkat edilmesi gereken husus. Zira başınıza bir şey geldiği zaman yaptırmış olduğunuz bu poliçe sizi kurtarmayabilir. Bu anlamda sigorta öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gereken hususlar şu şekilde sıralanabilir. 

Sigorta Poliçesi Yaptırırken Nelere Dikkat Etmeli

Bir sigorta yaptırılırken şu noktalara dikkat edilmesinde yarar var:

  • Sigorta yaptırılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta genel şartların incelenmesidir. Sigorta genel şartları, Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan bir tebliğdir. Sigorta şirketi, bu şartlar sigorta sözleşmesinin bir parçası olduğundan, mutlaka sigortalıya sözleşme ile birlikte vermek zorundadır. Bu tebliğ, hem sigorta şirketine hem de sigortalıya düşen görev ve yükümlülükeri, sigorta teminatının kapsamını ve herhangi bir anlaşmazlık durumunda uygulanacak prosedürler gibi temel konulara ait düzenlemeleri içerir. Sigorta genel şartlarına, internet ortamında tsb.org.tr adresinden erişmek mümkündür.

  • İkinci olarak hazırlanan sigorta poliçesi ve ekleri mutlaka okunmalıdır. Sigorta poliçesi iki taraflı bir sözleşme olduğundan sigorta şirketine olduğu kadar sigortalayana da sorumluluk yükler ve iki taraf için de bağlayıcıdır.

  • Sigortalayanın talebini doğru ve anlaşılır şekilde yapması önemlidir. Sigorta sözleşmeleri aslında sigortayı talep eden kişi veya kuruluşun beyanı üzerine düzenlenir. Eğer sigorta şirketi talebi doğru anlarsa, hazırlayacağı poliçe de sigortalayanın talebini doğru karşılayacaktır. Ayrıca sigorta talebinin sigorta şirketini yanıltıcı nitelikte olmaması gerekir. Aksi halde sigorta şirketinin sözleşmeden cayma hakkı doğar.

  • Sigortalayan poliçe konusu hakkında akla gelen her soruyu sigorta şirketine sormalıdır.

  • Muafiyet veya müşterek sigorta uygulaması yapılan durumlarda ise bunun sağladığı avantaj ve dezavantajlar bilinmelidir.

  • Sigorta şirketleri bazen riskin bir kısmının sigortalayanda kalması karşılığında indirim uygularlar. Bu uygulamaya muafiyet veya müşterek sigorta uygulaması denilmektedir. Böyle bir uygulamaya gidilmişse, sigortalayanın bu uygulamadan sağlayacağı avantaj ve dezavantajları iyi öğrenmeleri gerekir.

  • Sigortalayan prim borcunun tamamını veya ödemeler taksitli olacaksa taksitlerini düzenli ödemeke zorundadır. Aksi halde poliçe geçersiz kalabilir.

  • Sigorta sözleşmesi imzalanmadan önce sigorta şirkeri tarafından verilen bilgilendirme formu mutlaka okunmalıdır. Bu belgede sigortanın işleyişi, kapsamı ve tazminat ödeme kurallarına ait özet bilgiler yer alır.

  • Eğer sigorta şirketi sigorta genel şartlarına ters düşmemek kaydıyla sigorta sözleşmesinde taraflara bazı ek görev ve yükümlülükler yüklüyorsa bu özel şartların, ileride bir sürprizle karşılaşmamak için iyi bilinmesi gerkekir.

  • Sigortalayan, poliçede yer alan teminatların ve sağladığı güvencelerin ne olduğunu iyi bilmelidir.

Bireysel Kredilerde Sigorta Zorunluluğu Kalkıyormu

Mevcut uygulamada tüm kredilere şart koşulan hayat sigortasıyla birlikte bankalar, krediye göre kasko, trafik, dask, konut sigortası gibi sigortaları birlikte çalıştıkları ya da bağlı gruplarının sigorta şirketlerinden yapıyorlardı. Zaman içerisinde oluşan şikayetler ile yeni düzenlemeler sonrası bu durumlarda değişikliğe gidilse de bankalar özellikle kampanya adı altında verdikleri krediler için hayat sigortası yaptırmaya zorluyor diyebiliriz. Zira kredi faizlerini Hayat Sigortalı ve Hayat Sigortasız olarak iki farklı rakam olarak sunuyorlar ve kişilerde faiz ödemek yerine hayat sigortası yaptırmak zorunda kalıyor. 

Tüketiciler uygulamadan uzun zamandır rahatsızdı

Bankalar ortağı konumunda olan sigorta şirketleri üzerinden her türlü hizmeti vermeye devam ederken bu hizmetten gelir sağlamak ve satış yapmak adına tüketicilerin kapısını çalıyor. Son dönemde özelikle kredi kartlarına işsizlik sigortası patlaması yaşanırken bu sigorta ile kişilerin mağduriyletleri ile şikayetlerin de arttığını duymuşsunuz. Özellikle serbest piyasada çalışan ve işsiz kalan kişilerin poliçe bedelini ödemesine rağmen sigortanın kredi kartı borçlarını ödemediği çok olumsuz bir örnek olarak gösterilebilir.

Bu gibi durumlar da vatandaşları sigortalardan uzaklaştırıp soğutuyor. Aslında sonraki dönemler için bankaların kaybı niteliğinde diyebiliriz. Sigortaların bankaların dayatmasıyla belli başlı firmalarca yapılabilmesi, tüketicilerin uzun zamandır şikayetçi olduğu konulardan biriydi. Bankaların uygulamış oldukları bu dayatmanın ortadan kalkacak olması tüketicileri bu anlamda oldukça memnun edeceğe benziyor.

Bankalar itiraz edemeyecek

Bankalar, kredi başvurusu sırasında yalnızca teminat talep edebilecek ve tüketiciye süre verip istediği firmadan sigorta yaptırmasına itiraz edemeyecek. Ayrıca sigorta şirketleri de krediyle bağlantılı yapılan konut, hayat, kasko gibi zorunlu olmayan sigortalara kredi vadesi boyunca tüketici aleyhine değişiklik yapamayacak. Fakat burada belirtilmesi gereken bir husus bulunuyor. Özellikle taşıt kredisi alımlarında kasko yapılması vade boyunca istenilenler arasında. Kişiler almış oldukları araçlar ile kaza yapmaları halinde bu araç trafikten ayrılmak zorunda kalabilir. Bu durumda sigorta kişilerin zararlarını da karşılamaz. Bu durumda kişi sahibi olmadığı aracın taksitlerini de ödemeye devam eder. Bu anlamda mağduriyetlerin yaşanmaması için gerekli olan kaskonun yapılması sizin ve karşı araçların maddi değer kayıpları için önemli bir etken. 

Konut kredisi de düzenlemeden etkilenecek

Düzenlemeyle birlikte konut sigortasının bedeli, kredi tutarından bağımsız, arsa değeri dikkate alınmadan ancak konutun yeniden yapım maliyeti esas alınarak belirlenecek. Konut sigortası yapımlarında dikkat edilmesi gereken etmenler bulunuyor. Burada örneğin konutta cam balkon varsa bunun için ayrıca teminat alınabilir. Bu sayede cam balkona ve evin diğer camlarına bir zarar gelmesi halinde sigorta tüm hizmetleri karşılar. Konut sigortası DASK’tan ayrı olarak yapılabilen bir husus. Bunun için teminatlar önem arz eder. Bina, Eşya, Sel ve su basmaları, fırtına, deprem, izolasyon, kombi ve klima bakımları, hırsızlıklar, ferdi kazalar, hukuksal koruma ve elektronik cihazlar için ayrıca sigorta poliçesi düzenlenebiliyor. 

Konut Sigorta Poliçeleri

Kredilerden ayrı olarak Konut Poliçelerinin düzenlenmesinde şartlar yaklaşık 20 sayfalık protokollere bağlanıyor. Burada dikkat edilmesi gereken hususlar bulunur. Günümüzde 200 metrelik bir bina için güncel olarak konut sigortası ek teminatlar ile birlikte yaklaşık 480 Liraya yapılabiliyor. Bu tutar da12 taksite kadar bölünüyor ki aylık size yaklaşık 40-45 lira ödemek kalıyor. Kişiler bu kadar küçük bütçelerden kaçınırken zaman içerisinde daha yüksek tutarlarda ödemeler yapmak zorunda kalabiliyor.

Örneğin evde oluşacak bir yangın ile eşyalar, ev dahil hepsinin yanması ve değiştirilmesi 200 bin lira ve daha üstü rakamlara neden olabilir. Fakat bu poliçede bina için yangında 310 bin liraya kadar, eşyalar için ise 30 bin liraya kadar teminat alınabilmesi mümkün. Bu durumda kişisel olarak bir yıl için vereceğiniz 480 lira mı önemli yoksa başınıza hayatınız boyunca bir kez gelebilecek olan kazalar sonrası komple evinizden olmak mı önemli. Bu aradaki fark önemli fikir değiştirebilecek hususlar arasında. 

Zorunlu sigortaları banka takip edecek

Kredi başvurusunda sigortaları zorunlu tutan bankalar, tüm zorunlu sigortaları takip etmekle yükümlü olacaklar. Ancak buradaki en büyük detay şu şekilde: Kredi vadesi boyunca yenileme sorumluluğu tüketicide olacak ancak banka, tüketiciyi sigortayı yenilemesi konusunda zorunlu olarak bilgilendirecek.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ