Parateorisi

Staj İçin Nasıl Banka Hesabı Açarım? 2020
Yazar: -12 Mayıs 2019
444

Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre 18 yaş ve üzeri kişilere kendi adına bankalarda vadesiz TL hesabı açılmaktadır. Hesap işlemi yapacağınız banka da sizden ikametgah adresinizi isteyecektir. Bankaların istemiş olduğu evrakları düzenleyen her öğrenci de bankalardan vadesiz hesap açtırma yetkisine sahiptir. Bankalar vadesiz TL hesabı açmak için işletim ücretini talep ediyor. Bu durum öğrencileri de zor durumda bırakabiliyor. İşletim ücretini ödememenin birkaç yolu bulunmaktadır.

Öğrenciler Banka Hesabını Nasıl Açabilir?

Hesap açtırmak için öncelikli olarak ikametgah adresi ile kimliğinizin olması gereklidir. Bunun yanında öğrenci olunan okulun yazı işlerinden okulun öğrencisi olduğunuza dair mühürlü bir öğrenci belgesi alması gereklidir. Bu belgeler ile bankaya gittiğinde, bankalar vadesiz TL hesabı açacakları gibi öğrencilerden herhangi bir şekilde hesap işletim ücreti de talep etmeyecektir. Bu belgeler öğrenciler için önem teşkil ediyor. Bu belgeler sayesinde öğrencilerden 6 aylık veya 1 yıllık hesap işletim ücreti kesilmeyecektir.

Hesap Kartı İnternet Alışverişe Açık Mı?

Günümüzde son çıkan düzenlemelerde öğrenciye vadesiz hesap açarken veya hesap bankada aktif durumda yer alıyorsa belli bir ücret alınmaz. Öğrenciler için hesap açma işlemleri çok kısa süre içerisinde tamamlanmaktadır. Açılan hesapta dilediğinizi paralarınızı yatırabilirsiniz.

Vadesiz TL hesabı açmasından sonra bireysel müşteri hizmetlerinizden internet bankacılığınızı aktif hale getirmesini isteyin. Sizlere bir adet kullanıcı adı ile telefonunuza geçici bir SMS ile şifreniz gönderilecektir. Bu sistem bütün bankalarda aynı olsa da bazı bankalarda farklılık gösterebilir. Bankanızdan çıkmadan önce hesabınızı günlük olarak havale ve EFT işlemlerine açtırmayı unutmayın.

Öğrenci Banka Kartım Ne Zaman Gelir?

Öğrenciler vadesiz TL hesabı açtırmalarından sonra merak ettikleri soru banka kartlarını ne zaman teslim alacaklarıdır. Hesabınıza ait banka kartları en fazla 14 iş günü içerisinde belirtilen adrese teslimi gerçekleştirilir. Size gönderilen banka kartından para çekme ve yatırma işlemleri yapabilirsiniz. Ayrıca kartınıza havale, EFT, fatura ödeme gibi işlemlere de açıktır. Kartınıza ait olan IBAN bilgilerinize de bankanızdan ulaşabilirsiniz. ATM’lerden mutlaka size belirlenen şifre ile kartınızın kontrol edin. Bank kartın gelmesinden sonra akıllı telefonunuza bankanın mobil uygulamasını indirerek tüm bilgilere anlık olarak ulaşabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ