Parateorisi

Sumy Ukrayna Ile alakalı Bütün Bilgiler | 2020
Yazar: -02 Ocak 2020
191

 Sumy

Şimal Ukrayna‘nın Rusya sınırındaki Sumska Oblast‘ının merkezi Sumy ile alakalı türkçe bir informasyon bulmak zor olsa gerek. Bu sebeple gidip, kısa bir müddet yaşadığım bu ufak kent ile alakalı sizlere bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Birçok insanımız Ukrayna‘nın bilindik şehirlerine yolculuk ederler. Kiev, Kharkiv, Odessa, Lviv, Dnipro, Donetsk bunlardan başlıcalarıdır. Bu şehirlerdeki insanların bir çok Türk olduğunuzu öğrendiklerinde size yüzlerini asacaklardır. Bu sebeple buralara yolculuk edenlerin çok önemli bir çoğunluğunun cinsellik turizmi için gittiğini tahmin edebilirsiniz. Sanki her hanımefendi bu gidenleri arzuluyormuş benzer biçimde ahlaksız ve ahlaki olmayan davranışları sebebi ile bu insanları bizlere karşı soğutmuşlar maalesef.

Ukrayna‘ya giden bir tanıdığınız var ise size insanlarının asla destek olmadıklarını söyleyeceklerdir. Aslen doğrudur. Bunun sebebi ise fena ekonomileri olması nedeni ile turistlerin daha iyi koşullarda yaşaması, cinsellik turizmi için gidenlerin davranışları en başta sayılan sebeplerdendir. Bilhassa büyük şehirlerin hepsinde insanların çok önemli bir bölümü yabancılara bilhassa Türklere karşı sıcak kanlı değildir.

Ben, sizlere anlatacaklarım ile aslen bu yaşanılanların tam tersi bir ülke bulunduğunu, insanlarının yardım sever, eli açık ve saygılı bulunduğunu anlatacağım.

Sumy Ile alakalı

Gelelim ikinci yuvam söylediğim Sumy‘e.

 • Ismi: Sumi (Суми) “Sumi” diye telafuz ediliyor.
 • Nüfusu: 267,633
 • Dili: Ukraynaca
 • İl Merkezi: Sumy

Ukrayna‘nın kuzeyinde Rusya sınırında bir kent olan Sumy, bulunmuş olduğu bölge sebebi ile oldukca fazla turistin yolculuk güzergahına eklemediği bir şehirdir. Bu sebeple Ukrayna‘da kentler arası ulaşım çetin şartlarda gerçekleşmektedir.

Ulaşım

Kharkiv’den Sumy’e giden tek ulaşım aracı – Marşrutka
Sumy‘e ulaşmak için iki türlü yol vardır. Kiev veya Kharkiv‘e uçmak. Ben Kharkiv’e uçmayı tercih etmiştim. O zamanlar Rusya oldukca daha dirayetli operasyonlar yürütüyordu bu ülkede. İçimde çatışmaların tedirginliği ile bindim uçağa ve gittim. Uçaktan inerken eğitimli K-9 köpeği ile bekleyen kamuflaj kıyafetli askerler karşıladı bizleri. Onları görür görmez aklıma Cem Yılmaz‘ın filmlerinden bir sahne geldi 🙂 Aklıma Gelen Replik

Benden ilkin giden arkadaşımdan rüşvet almak için 2 saat hava alanında odada bekletmişler. Fakat benim başıma bu tarz bir olay gelmedi. Aslen rüşvet yaygın buralarda. Hava alanında uçağı beklerken yanınıza yaklaşıp kısık sesle taleplerini dile getirirler. Benden de isteyen oldu fakat vermedim.

Ek olarak ulaşım başlığındayken şunu da anlatmadan geçmeyeyim. Projemizin ev sahibi kuruluşu bizler yola çıkmadan ilkin bilgilendirme amaçlı bir dosya göndermişti. O dosyada hava alanına indikten sonrasında tren garının tarafındaki bir fast food zincirinin şubesine gitmemiz gerektiği ve bu ulaşımın taksi ile ortalama 100 Grivna(3-5 euro) civarı olacağı yazılıydı. Hava alanında danışmayı ararken yanıma yaklaşan birkaç fert taksi lazım mı diye rusça sorular soruyorlardı. Kendilerine adresi gösterip ne kadar meblağ diye sorduğumda bana 35 Dolar demişlerdi. Ben de kendilerine Grivna cinsinden söylemelerini rica ettim ve 800 Grivna para istedi adamlar. Kar’a bak adamlardaki 🙂

Bu fiyatın yüksek olduğu ve bana gelen bilgilendirme dosyasında daha düşük bir meblağ bulunduğunu söylediğimde ise zam ulaşmadan önce göndermişler dendi. Demek ki tek zam bizim ülkede olmuyor :p Yeniden de ücretin fazla bulunduğunu söyledim ve pazarlığa başladım. Erkek son olarak bir tek mısın diye sordu. Ben de iki kişiyiz yanıtını verdim. Bu halde fert başı 150 Grivna‘ya götürebileceğini söylemiş oldu. Ben ise adeta Anadolu Evladı yer mi yaban elde kazık edası ile 2 fert için 135 Grivna ücret karşılığı insanla anlaştım ve bizi istediğimiz yere götürdü.

Hava alanına indikten sonrasında Kent merkezindeki tren istasyonunun  yanında bulunan otobüs terminaline gidip 100 Grivna(3-5 Euro) karşılığında dolmuş ile 4 saat sürecek olan bir seyahat sonunda Sumy‘e varabilirsiniz.

Veya aynı işlemi Kiev için yapabilirsiniz.

Yaşam Şartları

Orada kaldığım zaman zarfında insanların bizlerden daha fakir ve alım güçlerinin daha çok bulunduğunu gördüm. Ek olarak bizdekinden daha büyük bir yar vardı varlıklı ile yoksul içinde. Binaların ve amme müesseselerinin bir çok Sovyet mimarisinde. Kısaca eski Sovyetler’de nereye giderseniz gidin birbirine benzer binalar var.

Fakat şunu söyleyeyim alkol sudan ucuz. markası bilinmedik votka ve kolayı birbirine tutuşturulmuş kampanya paketlerinde 35 Grivna(2 Euro)benzer biçimde gülünç bir ücretle alabiliyorsunuz.

Gece kulüplerinde benim favori içeceğim olan votka enerji’yi 50 Grivna‘ya(2,5 Euro) icebiliyorsunuz.

Seyahatimde iken her Türk insanı benzer biçimde telefon bakmaya gittim. Adamlar üst düzen telefonlar için sipariş yolu ile satış yapıyorlar. Kısaca sözgelişi z model bir telefon istiyorsunuz. Ödemesini yaptıktan sonrasında birkaç gün içerisinde mağazaya geliyor ve oraya gelip alıyorsunuz.

Araba tutarları ise enflasyon ve kur farkından etkilenmemesi için dolar ile satılmakta. Benim bu gezideki gördüğüm favori otomobil ise meşhur Rus otomobili Volga. Fotoğrafını aşağıda görebilirsiniz. Adeta bagajında aile yatabilir doğrusu, o aşama.
Rus Araba Markası – Volga

Kültür

Genel hatlarıyla Ukrayna‘da yaşlı insanoğlu yabancılarla pek konuşmazlar. Bu sebeple Sovyetler Donanması’nde iken KGB yabancılar ile konuşanları “Hain, gizmen, işbirlikçi” olarak görüp, eziyet ettiğinden ötürü insanoğlu basit basit hafızalarından silemiyorlar bu anıları.

Ukrayna‘da insanoğlu birbirine oldukca saygılı. Öyleki bir hürmet var ki birisi ile el sıkışırken eldivenlerini çıkartırlar muhakkak. Keza şapkalarını da çıkartırlar. Şehitlerinin önünde diz çöküp geçiş töreninde matemlerini sunarlar.

Ukrayna dili ile Rusça birbirine yakın bir dil. Bu sebeple Ukrayna‘da hepimiz her iki dili de bilmektedir. Bu diller haricinde bilhassa Katliam, Bahçesaray tarafında Türkçe konuşan insan populasyonu fazlaca fazladır. Birtakım Ukraynalılar kendileri ile Rusça konuşulduğunda sert reaksiyon verebilirler. Zannedersem siyasal sebeplerden ötürü. Hadi bunu kendi ülkendeki insanlara bi aşama yapabilirsin fakat ben turistim nereden bilebilirim ki UkraynacaRusça farklılıkları.

Ukrayna dili sarhoş olduklarında Lehçe ile anlaşabilmektedir. Dostlarım bu mevzuda ciddi idi. Bir Ukraynalı ve Polonyalı bir araya ulaşınca birazcık da demlenince aynı dilde anlaşabiliyorlarmış. Alkolün insanoğlu üstündeki tesiri işte.

Mutfak Kültürü

Ukrayna Mutfağından Vareniki
Muazzam bir ayrım yok aralarında Rus, Polonya veya Macar yiyecekleri ile. Macaristan‘ın Gulaş‘ı Ukrayna‘da da favori yiyecek. Polonya‘nın Pierogi‘si Ukrayna‘da ismi değişerek Vareniki oluyor. Fakat şunu söyleyeyim. Gulaş yemeği sıklıkla domuz mamullerinden yapıldığı için domuz tüketmeyen kişilerin dikkat etmesi icap eder. Vareniki ise daha oldukca patates ya da tavuk ile yapılıyor. Mutlaka patatesli olanı tercih edin derim.

Alışveriş

Merkez çarşısı – Sumy
Bu şehirde en oldukca hoşuma giden vaka alışveriş bölümü. Ben oldum ihtimaller içinde büyük avmlerine gitmek yerine lokal pazarlara gitmeyi yeğlerim. Bu sebeple bir zeminin kültürünü öğrenmek için en güzel bölgeler buralardır. Şundan dolayı hepimiz organik yaşamını yaşarken siz yanlarından geçip gidiyorsunuz. Bu şehirdeki merkez çarşı ile oldukca güzel yapılma. Güzelliği mimarisi değil, içinde barındırdığı zenginlik. Bu pazar 2 alandan doğar. Üzeri kapalı kısım daha oldukca her hafta gelip ürünlerini satan tüccarlar içindir. Üzeri aleni olan kısım ise yereldeki halkın kullanmadığı eşyaları, 2. el ürünleri, antikaları ya da kendi bitirdikleri ürünlerini satmaları için yapılmıştır. Buradan çiçek balı almanızı öneririm. Fazlaca lezzetlidir.
Mahalli halkın satış icra ettiği pazar – Sumy

Hatıra olarak ne almalı?

Kendilerine has oldukca birşey yok aslen. Ben benim için vazgeçilmez kartpostal aldım her zamanki benzer biçimde. Artık klasikleşen gittiğim her şehirden aldığım magnet ve bibloları da aldım heralde. Ek olarak bu kültürü daha oldukca anımsatacak olan “Matruşka” oyuncaklarını da köşeme geçirmek için aldım.

Eğlence

Türkiye‘deki banliyö kentler averajının altında bir nüfusu olsa da buradaki insanoğlu da eğlenme hikayesinde bizim büyük şehirlerden bir tık önde götürüyorlar. Toplam nüfusu 267.000 fert olan bu şehirde irili ufaklı birçok gece kulübü ve bar bulunmaktadır.

Bu barların en meşhurları;

 • Soyuz,
 • Albion,
 • Wild West,
 • Marinade’dir.

Soyuz

Soyuz bunlar içinde en ucuz olan ve bir çok da koşulları kısıtlı bir mekandır. Fakat oraya gittiğinizde barmene shot içmek istediğinizi ve miğfer ile birlikte “Shot Hit” yapmak istediğinizi açıklayın ve hayatınızda bir ilk yaşayın. Bu sebeple bu vaka 2. dünya savaşından kalma bir miğfer ile yapılmaktadır. 3 tane shot dolduruyor ve kafanıza miğfer takılıyor. sonrasında baseball sopası ile miğferin üstüne vuruluyor ve her seferinde 1 shot içiyorsunuz. Gaye ne derseniz emin olun çözemedim. Fakat fazlaca ilgi çekici bir şey. Ayrıca bu mekanda tavanda birçok bayrak asılıdır. Orada göreceğiniz en büyük bayrak ise benim onlara armağan ettiğim Türk Bayrağı’dır… 🙂

Albion ve Wild West

Wild West – New York Steak
Bu mekanlar daha saygı duyulan mekanlardır. Gelen insanoğlu ve müşterilerin giyimlerinden anlayabilirsiniz. Fakat şunu söyleyeyim her ikisi de güzel yemekler yapmaktadır. Fakat ergenler daha oldukca Albion‘u seçerken, aileler ve dost gurupları Wild West‘i seçmektedirler. Buraya giderseniz ne olursa olsun Wild West‘ten New York Steak yemeden dönmeyin. Doğal olarak yanında Stella Artois birası ile birlikte. Mutlaka hayatınızda bu şekilde bir lezzet görmemişsinizdir. Ben biftekte azca pişmiş sevdiğim için “Medium” pişirilmesini istedim ve patates kızartması ile birlikte bira beni buraya hayatım süresince çekmeye kafi gelecek lezzet verdi. Orada kaldığım zaman içinde haftada minimum 2 kez gidip bu lezzeti tadardım.

Marinade

Aslen bir avmsi içerisinde bulunan restoranttır. Akşam saat 9’a kadar restoran, 9’dan 11’e kadar bar ve 11’den sabah 4’e kadar gece kulübü gibi hizmet vermektedir. Burası şehirdeki en saygı duyulan tabakanın geldiği mekandır. Öteki bölgeler benzer biçimde oldukca ergen veya ortalıkta gezen tipler göremezsiniz.

Bu barların haricinde Restaurant olarak ise;

 • Ostriv Sumy,
 • La viva olive,
 • New York Pizza’yı öneririm.

Ostriv Sumy

Bu mekan Asya Mutfağı yemekler yapmaktadır. Ayrıca aklınızda bulunsun Sumy‘de kız arkadaşınızı Sushi yemeye götürüp şampanya açtırırsanız evlenme teklifi etme ritüelini yapmış olmuş olursunuz.  Bu mekanda en güzel meydana getirilen yiyecek Japon Mutfağı’ndan Teppenyaki ve Sushi‘dir. Ek olarak adını hatırlayamadığım Çin Mutfağı’ndan karidesli pilav ise tam anlamıyla lezizdir.
Teppenyaki

La viva olive ve New York Pizza

Bu mekanlar Sumy‘de pizzanın en leziz olduğu mekanlardır. New York Pizza daha oldukca “Take Away” mantığında iş koşturmacasındadır. La Viva Olive ise restauranttır.

 

 

Gece Yaşamı

Geldik en oldukca dört gözle beklenen kısma.

Gece Kulüpleri

 • Astoriya
 • Marinade
 • Graff.in
 • Dialog
 • Luna
 • Monti

Astoriya ve Monti

Bu mekanlara 1 kez gittim. Şayet yanınızda arkası ve yöresel linkleri sağlam yerelden Slav asıllı biri yoksa buralara gitmemenizi öneririm. Bu sebeple bu mekanlarda ırkçılık birazcık ağır basıyor.

Marinade

Bu mekan günün belli saatlerinde restaurant, belli saatlerinde bar, hafta sonları geceleri ise gece kulübü olarak hizmet vermektedir. Buraya gidecekseniz ne olursa olsun yanınızda sigara veya puro bulundurun. Bu sebeple sigara içilen oda sosyalleşme yeri. Şehirde bulunan birçok adamla burada tanışabiliyorsunuz. Her ne kadar azca İngilizce bilmemelerine karşın.

Graff.in ve Dialog

Bu mekanlar benim devamlı gittiğim kaliteli ve keyifli gece kulüpleridir. Graff.in‘in özelliği bir katı restaurant, bir öteki katı karaoke bar ve en üst kat gece kulübü olması. Ek olarak ötekilerden ayıran en mühim özelliği ise her gece değişik bir tema ile hizmet veriyor olması. Mutlaka bu mekana gidip kapının önünde sigaranızı için. Ek olarak Ukrayna‘daki insanoğlu kareoke’ye oldukca ilgilidir. Onlara eşlik etmekten çekinmeyin 🙂

Dialog bir başka kaliteli mekan. Bu mekana Marinade ve Graff.in‘e gore daha delikanlı zamanlarında olan ergenler gelmektedir. Bu mekanda arada kavga çıkabiliyor olsa da bizler sahibi ile tanıştığımız için bodyguard’lar bizlere arka çıkarlardı ondan kimse bizlere karışamazdı.

Nereleri Görmeliyim?

II. Dünya Savaşı Anıtı – Sumy
Bu şehirde en mühim görülmesi gerek yer 2. Dünya Harbinde açılmış olan Sovyet cephesi anıtıdır. Orada harp tarihi bu cephede ölen insanların adlarını ve Sovyet anıt örneklerinden birini görebilirsiniz.

Bir öteki görülmesi ihtiyaç duyulan yer Al-Tanka dedikleri Sumy‘nin sembollerinden bir anıttır. Ek olarak içinde halka aleni bir piyanoyu barındırmaktadır. Parkta otururken piyano çalanlara muadil geliyorsunuz.
Al Tanka Anıtı – Sumy
Şehirdeki en mühim yapı şehrin Kurtarıcı Katedrali’dir. Bu katedralin özelliği çan kulesindeki çan’ın İngiltere‘den getirilmiş olmasıdır. Ek olarak Ortodoks kilisesi olarak üstünde heykeller bulunan tek yapıdır.
Kurtarıcı Katedrali – Sumy
Bir öteki mühim görülmesi ihtiyaç duyulan yer ise dünyaca meşhur bir yazar olan Anton Çehov‘un evidir. Ömrünün bir kısmını burada geçirmiştir. Kendisinden kalma eşyalar müze haline getirilen evinde sergilenmektedir.
Anton Çehov’un evinin bahçesinde bulunan heykeli
Şehirdeki bir öteki katedral Proroka Katedrali’dir. Mütevazı bir tasarımı vardır.
Proroka Katedrali – Sumy
Sumy her ne kadar azca ziyaretçi çekse de yöresel halkının sıcaklığı sebebi ile yeniden gitmek istediğim bir şehirdir. Buraya gidecek olanların tatillerinin minimum benimki kadar iyi geçmesini dilerim.

Bunu paylaş:

 • Twitter üstünde paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)
 • Feysbuk’ta paylaşmak için tıklayın (Yeni pencerede açılır)
 •  

İlgili

 

Content retrieved from: https://reshontheway.com/ukraynada-sicak-bir-sehir-sumy/.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ