Parateorisi

Tarım Sigortası Nedir ?
Yazar: -28 Mart 2020
105

Tarım sigortası sorgulama her çiftçinin aylık yapmış olduğu eylemler arasında yer almaktadır. Çünkü bu çiftçilerin emekliliği tarım sigortası gün sayısının dolmasına bağlıdır. Tarım sigortası emeklilik hesaplama çiftçiler arasında tamamen bir rekabet oluşturmaktadır. Özellikle köy kesimlerinde yapılan tarım sigortasının bir iyi bir de kötü yanı bulunmaktadır. İlk önce iyi yanı ile başlayalım, tarım sigortası işçileri prim borçlarını düşük ödemektedirler. 

Tarım sigortası prim borcu 250-300 tl gibi düşük bir rakamdır. Bu nedenle bu sigortasından yararlananlar için mükemmel bir ödeme seçeneğidir. Tarım sigortasının kötü yanı ise, emekli olunca diğer sigortalı işçilere göre daha az emekli maaşı almalarıdır. Tarım sigortası borç sorgulama ile geciken borçların sorgulandığı gibi bir de borçları erteleme seçeneği vardır. Tarım sigortası borç yapılandırması ile borçlarını düzenli bir şekilde ay ay ödeyebilirsiniz. 

Tarım Sigortası tarım iş alanlarında çalışanlara yatırılan primlerin sistemidir. Bu sigortaya göre tarım işçisi olarak işe başlayan ya da tarım alanında işe başlayan kişinin hangi yılda ve günde işe başladığı oldukça önemlidir. Çünkü ona göre emekli olma yaşı belli olur. İsteğe bağlı olarak tarım sigortasından faydalanabilme şansınız vardır. Ancak bu çok tercih edilen bir durum değildir. Çünkü primleriniz çok daha düşükten yatacaktır. Geçici olarak tarım sigortası uygulaması da olabilir. Çünkü bazı bölgelerde sürekli olarak bir tarım işi yoktur ve hasat zamanları beklenir bundan dolayı. Tarın sigortasını alabilme şansına sahiptirler.


Kazancınızın yaklaşık olarak yüzde otuzunu prim olarak yatırmanız gereklidir. Emekli olabilmeniz için sigortanızın başladığı günün çok önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Çünkü ne kadar erken başlatırsanız o kadar erken emekli olma şansınız vardır. Tarım sigortası ile ilgili daha kesin bilgileri almak için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sitesini ziyaret edebilirsiniz. Tarım sigortasında tarım alanında ya da orman işlerinde çalışmanız gerektiğini unutmayın. 
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ