Parateorisi

TC Kimlik No İle Kredi Puanı Sorgulama
Yazar: -04 Mart 2020
164

TC no ile kredi puanı sorgulama işlemini yapabilmek için öncelikle Merkez Bankası kredi notu sorgulama verilerine Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ile ulaşmalısınız. KKB kaydı akabinde burada sizin tüm banka işlem verilerini kayıt edilmekte ve bu bilgiler değerlendirilerek sizin için bir skor oluşturulmaktadır. Kredi puanım kaç diye merak ediyor ve Merkez Bankası kredi notu sorgulama ve öğrenme işlemi yapmak istiyorsanız ; Findeks veya bankalar üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bu banka puan sorgulama işlemini bankaların bireysel müşteri temsilcileri ile öğrenebileceğiniz gibi güncel bir bilgi olarak artık bankaların internet şubeleri ile birlikte telefon oparatörleri ve bazı aracı kurumlar tarafından da bu bilgiyi edinebilirsiniz.  İster bankalar ister aracı kurumlar isterseniz de bankalar üzerinden öğrenmek isteyin sizin için gerekli olan sadece TC Kimlik numarasıdır.

Yine notunuzu öğrendikten sonra sadece kimliğinizle TC ile kredi sorgulamayaparak nakit ihtiyaçlarınıza göre hangi bankadan hangi vade oranları ile kredi alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Üyelik ve Kayıt İşlemleri

Kayıt için cep telefonu numaranız istenmektedir. Ücretli kayıtlarda zaten 3D güvenlik sisteminden geçeceği için cep numarası kesin gerekmektedir. Üyelik işlemi sonrasında sistemdeki var olan kredi borçlarınız ile birlikte kredi notunuz gözükecektir.  Findeks ile kredi puanı sorgulama, Türkiye’de tek not sorgulama servisidir verileri Merkez Bankası üzerinden almaktadır peki bankalardan yapılan sorgulama nedir derseniz o da sonuçta size puan olarak Findeks üzerinden alınan puanı vermektedir. Yani sonuç olarak aynı bilgi merkezindeki verileri vermektedirler. Kredi puanı sorgulama işlemi ile birlikte bankalarda bulunan kredi borç bilgileriniz ve güncel kredi skorunuz verilecektir böylelikle bankalardan kredi çekip çekemeyeceğiniz hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Buradan aldığınız şu puana kesin şu kadar kredi verilir gibi bir sonuç çıkmaz her banka kredi notunuzu değerlendirse bile tüketicilere kredi vermek için kendisine göre başka değerlendirme araç ve yöntemleri de kullanabilirler. Hata bankaların kredi puanı düşükler için hatta kara liste olan ve kırmızı kalemliler için bile düzenledikleri kredi ürünleri olmaktadır.

Kredi Puanı Nedir?

Kredi notu aynı zamanda ticaret hayatında olan kurumsal tüketiciler yani şirketler ve firmalar içinde çok önemlidir. Onların daha çok çek senet işlemleri olduğu için güvenirlilik sağlamak kurumsal anlamda daha büyük önem taşımaktadır.

Kredi notu, bankalar tarafından oldukça önemli bir referans olarak kabul edilir. Bir kişinin kredi notunun olmaması için o kişinin bankalar ile hiçbir şekilde işlem yapmamış olması gerekir. Kredi notunun oluşması için bir kişinin bankadan kredi kartı alması veya kredi çekmesi gerekir. 0 puanı olan kişilerin daha önceden bankalar ile bir iş birliği yapmadığı anlaşılır. Kredi notunun olmaması, bankalardan kredi almayı zorlaştırabilir. Bu gibi durumlarda acil nakit sorunlarınızı çözebilirsiniz. Alternatif para bulma ve kredi yöntemleri ile birlikte bütün kredi işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Banka dışı kredi bulma yöntemleri son dönemlerde çok sık tercih edilmektedir. Bunun nedeni, bankalardan kredi alan veya alamayan kişiler de bunu seçmesidir. Çünkü alternatif kredi bulma yöntemlerinde bir evrak veya dosya süreci gerçekleşmez. Ödeme planlarının ve takvimlerinin belirlenmesinin ardından para direkt olarak elden verilir veya hesaba yatar. Kredi notu olmayan kişiler, bu durumu belirttiklerinde senetle veya komisyonla hızlı bir şekilde kredi alabilmektedir. Burada belirlene faiz oranları da yasal çerçevede düzenlenir.

Cepten SMS ile Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunuzu cep telefonlarınızdan öğrenebilirsiniz. Turkcell, Türk Telekom veya Vodafone hattınız var ise, kolaylıkla öğrenebilirsiniz. TC kimlik numaranızı ve adınızı arasında boşluk bırakarak 1122  göndermeniz yeterli. Birkaç dakika içinde kredi notunuz ayrıntılı olarak size iletilecektir. Telefon hattınızdan 9 TL de kesilecektir. Kredi notunuzun, hangi grupta bulunduğunuz anında iletilmektedir.

Ücretsiz olarak puanınızı öğrenmek sadece ilk defa kredi notunu öğrenecekler için bir defaya mahsus ücretsiz olarak bankalar aracılığı ile verilmektedir. O yüzden ilk kredi başvurunuzda notunuzu yüksek tutarak başvurarak gereksiz masraflardan kurtulabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ