Parateorisi

TOKİ’den krediyle ev almak caiz mi? Diyanet’ten dört gözle beklenen soruya yanıt geldi
Yazar: -14 Ocak 2020
116

 TOKİ doğrusu Toplu Mesken Yönetimi tarafınca azca bütçeli aileler için  başlatılan konutların kampanyası için devlet bankalarından  kredi kullanmanın caiz olup olmadığına dair bir sual, Diyanet bakanlığına iletildi.

SORULAN-CEVABI

Diyanet‘e sorulan sual; TOKİ tarafınca uygulanan ‘Sosyal Mesken Girişiminin’ diyanetin sonucu nelerdir? sorusuna şu karşılığı verdi:

“İslam’da nema, emin olarak haram kılınmıştır. Bir yoksulluk bulunmadıkça getiri almak da vermek de caiz değildir. İş oluşturmak ya da genişletmek; hane, araba satın almak suretiyle birey, müessese ya da bankalardan alınan getirili krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir. TOKİ vesilesiyle devreye alınan son ergonomik ise devletin, alt ya da orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal mesken girişimidir.

Bu bağlamda, peşinat ötesi tutar, amme bankaları vesilesiyle kredilendirilmekte olup devletin bahsedilen bu mevzuda borçlandırmadaki emeli, getiri geliri elde etmek değil, tersine ödeme güçlüğü içerisindeki ihtiyaçlı vatandaşlarının mesken sahibi olmalarına yardım etmektir. Bundan dolayı, hükümet TOKİ’nin bu tatbikinde sair bir yolla ev alma imkânı vermediğinden, irdelenen niyet ve hedefler doğrultusunda bahsi geçen  girişimden istifade etmek caizdir.”
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ