Parateorisi

TOKİ’den krediyle ev almak caiz mi? Diyanet’ten merak edilen soruya cevap geldi
Yazar: -14 Ocak 2020
2

 TOKİ yani Toplu Konut Yönetimi tarafından az bütçeli aileler için  başlatılan konutların kampanyası için devlet bankalarından  kredi kullanmanın caiz olup olmadığına dair bir soru, Diyanet bakanlığına iletildi.

SORULAN-CEVABI

Diyanet‘e sorulan soru; TOKİ tarafından uygulanan ‘Toplumsal Konut Girişiminin’ diyanetin kararı nedir? sorusuna şu karşılığı verdi:

“İslam’da nema, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça getiri almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak yahut genişletmek; hane, otomobil satın almak üzere kişi, kuruluş yahut bankalardan alınan getirili krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir. TOKİ aracılığıyla devreye alınan son pratik ise devletin, alt yahut orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir toplumsal konut girişimidir.

Bu bağlamda, peşinat ötesi meblağ, kamu bankaları aracılığıyla kredilendirilmekte olup devletin bahsedilen bu konuda borçlandırmadaki emeli, getiri geliri elde etmek değil, bilakis ödeme güçlüğü içindeki ihtiyaçlı vatandaşlarının konut sahibi olmalarına yardım etmektir. Bu nedenle, hükümet TOKİ’nin bu tatbikinde sair bir yolla ev alma imkânı vermediğinden, irdelenen niyet ve hedefler doğrultusunda bahsi geçen  girişimden yararlanmak caizdir.”


İlgili KonularZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ