Parateorisi

Tüketici (İhtiyaç) Kredisi Nedir? Nelerden Oluşur?
Yazar: -09 Ocak 2020
135

Bankaların kredi kartlarından sonra en çok pazarladıkları ürün tüketici kredileridir. Bu krediler belli bir faiz oranı karşılığında talep edilen vadelerde borç para alma olarak geçer. Fakat sözleşme ile imzalanan protokol içerisinde tüketici kredisine bağlı olarak alınan sorumluluklar bulunmaktadır. Kişiler sayfalar dolusu sözleşmeye imza atarken bunların üzerinde durmaz ve ayrıntıları incelemekten imtina ederler. 

Tüketici (İhtiyaç) Kredisi Nedir? 

Ticari gayelerin dışında yaşayan gerçek kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak adına borç para olarak kullandırılan, kullanım esnasındaki şartlar dahilin de bankalarca belirlenen faizler eşliğinde geri ödemesi yapılan kredi türü tüketici kredisi diğer bir deyişle ihtiyaç kredisi denir. 


Basit anlatımı ile kredi, borç veren kurum ile borç alan kişinin arasında yapılan anlaşmadır. Kredi Sözleşmesi ile müşteriye kullanması için belirli bir miktar para limiti koyulması (kredi tahsis edilmesi) anlamına gelmektedir. Faizler de dahil olmak üzere geri ödeme ile ilgili tüm kurallar daha önceden kredi sözleşmeleri ile belirlenir ve kredi bankanın müşteri ile yapmış olduğu kredi anlaşmasında belirtilir. 

Krediyi oluşturan Etkenler?

– Kredi Sözleşmesi: Müşterinin kredi talebi onaylanırsa banka ile müşteri arasında kredi kullandırım şartlarını içeren bir sözleşme imzalanır. Kredi ile satın alınan malın veya hizmetin sözleşme süresi içinde dahil kullanılamaz hale gelmesi durumunda (kırılma, çalınma, bozulma, vb) sözleşme şartları geçerli olmaktadır.


  – Kredi Miktarı/Anapara: Müşterilerin bankalardan faiz karşılığında ve belirli bir süre içinde geri ödemeyi taahhüt ettikleri borç miktarıdır.


  – Vade: Müşterilerin bankalardan aldıkları kredileri geri ödemeyi taahhüt ettikleri süredir. Her bankada farklı olmakla birlikte tüketici kredilerinin vadeleri 1 ay ile 60 ay arasında değişmektedir.

  – Faiz: Müşterilere kredi olarak verilen anaparaya ilave olarak, müşterinin alacaklıya/bankaya kredi vadesi içinde ödediği bedeldir. Kısaca faiz paranın kirasıdır. Faiz her ay aylık olarak anons edilir, kalan ana para üzerinden hesaplanır ve günlük olarak işletilir.


  – Ödeme planı / Taksit tutarları: Kredi başvurusunun kabul edilmesiyle birlikte müşteriye ödeme planı verilir. Ödeme planında, müşterinin her ay ödemesi gereken anapara, faiz, masraf, fon ve vergiler belirtilir. 

Taksit tutarları kredinin başlangıcından sonuna kadar eşit tutarlarda alınır. 


  – Fon ve Vergiler: KKDF (Kaynak Kullanım Destekleme Fonu): kredi faiz tutarının %15’i 
Merkez Bankası himayelerinde kurulan bir fondur. Bu fonun kurulmasının sebebi ise Kalkınma planında hedeflenen yatırımların yönlendirilebilmesi ve ihtisas kredilerinde alınan kredilerin maliyetlerinin düşürülmesi içindir  Bankaların kullandıkları kredilere işletilen faiz tutarının belli bir oranı olarak hesaplanır ve bankalar kredi kullanan taraftan tahsil edip devlete öderler. 

    BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi): kredi faiz tutarının %5’i Bankaların, kullandırdıkları kredilere işlettikleri faiz tutarının belli bir oranı olarak hesapladıkları ve kredi kullanan taraftan tahsil ederek devlete ödedikleri bir vergidir.


Neden bu ücretleri ödemem gerekiyor?Vergiye ilişkin mevzuata göre kredi kullanımında faiz tutarları üzerinden bu tutarlar vergi olarak alınır ve sizin adınıza yatırılır. 


  – Kredi Sigortası: Kredi vadesi içinde borçlunun başına gelebilecek vefat, sürekli sakatlık veya işsizlik gibi çeşitli risklere karşılık kredi borcunun güvence altına alınması için yapılan bir poliçedir. Poliçe kapsamındaki hasar durumlarında kredi borcu teminatlar dahilinde sigorta şirketi tarafından ödenir. 

  – İşlem Ücretleri / Masraflar: Finans kurumlarının kullandıkları kredilerin operasyonel giderlerine (geri ödemeler, altyapı, kırtasiye, personel, vb) karşılık müşterilerden talep ettikleri ücrettir. Dosya masrafları kredinin başlangıcında tek seferde değil de kredinin bütün ömrü boyunca aylık olarak alınacaktır. Böylelikle kredi müşteriye kullandırıldığında, müşterinin eline geçen tutar en başta talep ettiği tutara eşittir. Bu tutardan hiçbir şekilde işlem ücretleri eksiltilmez. 


Toplam erken ödeme halinde, ödenmemiş dosya veya kredi yönetim masrafları mevcut kredi borcu  kapatılırken alınır. 
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ