Parateorisi

Türkiye’de Döviz Kurları Niçin Yükseliyor?
Yazar: -25 Ocak 2020
116

Türkiye’de dövizin yükselmesinde birçok belirleyici etkili vardır. Bu etkenleri iç ve dış etkenler olarak ayırabiliriz. Bu sebeple ülke olarak içte ve dışta ciddi vakalar olmaktadır. Sadece hepsi bir dizi siyaset aracı olarak da kullanılabilir. Ama bunlar temel olarak Türkiye’nin üretim ülkesi olma yolunda daha oldukça yürümesi icap ettiğini yayınlayan bir etkendir. Sadece genel hatlarıyla Türkiye’nin döviz kurlarındaki artışın nedenleri aşağıdaki gibidir;

Dövizin Yükselmesinin Sebepleri

  • Ülke olarak git gide borçlu duruma gelmemiz bu durumu etkileyen ana nedenler arasındadır. Bu sebeple Borçlar süre geçtikçe artmakta ve ülke olarak hemen hemen ana borcun faizlerini ödemeye çalışmamız.

  • Ülkeye ana para girişinde gözle görülür bir halde azalma olmasıdır. Bu sebeple ülke olarak yatırımcıların ülkemize gelip yatırımda bulunmalarını istemekteyiz. Bu da gelen yatırımcıların elindeki dövizleri bozdurup TL olarak yatırım yapmasını elde edecektir. Sadece son dönemdeki vakalar göz önüne alındığında yatırımcı ne yazık ki basit basit ülkeye gelmemektedir.

  • Cari açığın her geçen sene hızla artması da dövizi yükselten nedenler arasındadır.

  • Yüksek enflasyon oranlarının da gün geçtikçe artmaya başlaması

  • Hükümetlerin siyasal konuşmaları da artık ciddi anlamda döviz üstünde tesiri görülmeye adım atmıştır.
  • Birtakım kesimlerin yatırımcıların ülke yargısına pek güvenmediklerini ve kendi yatırımlarını garanti altında tutma korkusundan ötürü gelmemekte ısrar ettikleri de söylenmektedir. Bu durumda bir etkendir sadece şu an ana krizlerden biri olarak görülmemektedir.
  • Birtakım siyasal olayların neticeleri da döviz üstünde ciddi anlamda tesiri görülmektedir. Bilhassa son dönemdeki rahip krizleri döviz kurlarını ciddi bir halde etkilemektedir.

Amerika ile İran içinde yaptırım krizi de Türkiye’deki döviz kurlarını etkilemektedir. Bu sebeple İran’a koyulan ambargonun Türkiye tarafınca da uygulanması istenmesi Türkiye açısından kabul edilebilir bir yanı olmadığı için bu durumda bir kriz yaratmaktadır. Bu sebeple Türkiye bugün İran’dan doğalgaz almaktadır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ